Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Infernoqt
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod Infernoqt » 06 čer 2023 20:43

Zdar, já vám už ani nevěděl, kde se na to zeptat, kde vést tu diskuzi. Je to hodně rozporuplné téma, tak to zkouším tady.

Můj cíl: Mít jedno online úložiště, kam si budu moct dát všechno, co potřebuju, aniž bych se bál, že o to přijdu.

Co mám teď... Aktuálně používám 4 cloudová úložiště: iCloud, MEGA, TeraBox a pCloud (lifetime). Na každé z nich si házím jiný typ souborů a na pCloudu mám potom zálohu dat z těch předchozích tří (s tím, že totéž co na pCloudu mám ještě na externím disku, který je ovšem také už plný a také může jednou selhat).

Má obava je ta, že na každém cloudu používám copyright content. Na každém mám něco, co je v rozporu s jejich podmínkami použití. Ještě jsem nikdy s tím potíže neměl, ale prostě bojím se, že se jednou přihlásím a má data nikde.

Četl jsem (na redditu) názor, že dokud si ta data budu uschovávat jen pro sebe (tedy nebudu sdílet), pak bych neměl mít problém. Nic nesdílím a třeba MEGA vedu už od roku 2017 a zatím v pohodě (ťuk, ťuk).

Zajímala by mě vaše zkušenost. Věřím tomu, že online úložiště jsou budoucnost. Mám všechna data kdekoliv na cestách. Jen mě zajímá, jestli to je pravda s tím sdílením. Případně do jakého úložiště byste vy investovali, kde bych tu jistotu měl.

Zkoušel jsem si i data před zálohováním šifrovat, ale potíž je, že mi chybí náhledy a každý soubor se pak strašně dlouho nahrává. Při projíždění fotoalba prostě nevíte, na jakou fotku klikáte, protože tam prostě není náhled. Preferuju tedy bez šifrování.

Reklama
Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod Grander » 06 čer 2023 21:16

No, z logiky věci bys měl mít vždy záložní kopie diverzifikované, tedy v případě cloudu mít i další identickou kopii lokálně (např. na NASu či na tom externím disku), nebo teda, když chceš vyloženě cloud, tak mít totožná data u dvou různých poskytovatelů.

Osobně si myslím, že pokud se jedná o placené účty, a máš tam pro vlastní potřebu filmy či hudbu (které dále nesdílíš), tak by to neměl být problém.
S tím šifrováním to můžeš řešit např. i tak, že na jeden cloud (který budeš používat k přístupu, tedy např. k prohlížení fotek) to budeš nahrávat nešifrované, a na druhý (který bude sloužit jen jako záloha a tedy se obejdeš i bez náhledů) to budeš nahrávat šifrované.

Infernoqt
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod Infernoqt » 06 čer 2023 22:02

Jo, s tím šifrováním na jeden cloud je to dobrý nápad. Mně furt vrtalo hlavou, jak to udělat, abych ta data (alba, hudební skladby, seriály) mohl průběžně aktualizovat. On to má každý cloud jinak a kolikrát už do šifrovaného alba nemůžu zasahovat, leda bych ho potom nahrál celé znova, než jen doplnil o jeden díl.

Jinak ano, jedná se o placené účty. Resp. TeraBox mám neplacený, protože tam nabízí 500 souborů a 1TB zdarma, takže tam nahrávám vážně jen videa.

Ten pCloud mi vyhovuje, protože to je lifetime. MEGA, mé druhé oblíbené úložiště, je poměrně drahé. Jedno z nejdražších bych řekl. iCloud mi zase nevyhovuje na práci se soubory, ale podobně i Google Disc.

Zatím jsem potíže neměl, ale čas od času mě posedne takové šílenství, kdy začnu váhat.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod atari » 06 čer 2023 22:28

Za prvé: neexistuje nejlepší úložiště

Za druhé:
Infernoqt píše:Mít jedno online úložiště, kam si budu moct dát všechno, co potřebuju, aniž bych se bál, že o to přijdu.
To je nesmysl. Není potřeba se bát, to je zbytečné. To, že o to přijdeš, je reálné a měl bys na to být připraven, a né se toho bát.

Takže tobě není pomoci v tomto případě.

Moje rada zní: Cloud použij jako jedno ze tří záložních úložišť. A jedno z těch tří úložišť doporučuji HDD v trezoru, nebo na jiném bezpečném místě.

Infernoqt
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod Infernoqt » 06 čer 2023 22:44

Takhle, cloudy používám od roku 2009? To začalo s Googlem nějak. Z Googlu discu jsem přešel 2017, co jsem si to dal na MEGA. Google mám dodnes, jen to téměř nepoužívám. Na MEGA mám hodně materiálu, co porušuje jejich pravidla, ale ta společnost je nějak nevymáhá. Předpokládám, že nejspíš proto, že to používám jen pro sebe a nesdílím linky.

Především mě zajímala vaše zkušenost. Jestli jste už někdy přišly o data a tak. Třeba ten pCloud je upe super, co se kapacity a jednorázové platby týče, ale zase tvl, když má člověk 5 TB dat, protože si všechno tahá online, tak si to chce nějak krýt. Ale zároveň když to budu šifrovat, tak k tomu nebudu mít přístup.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod atari » 07 čer 2023 09:09

To je jako s tou černou labutí. Doporučuji přečíst knížku Černá labuť.

Desítky let to může fungovat, a "všichni jsou v poho" že to je bezpečné a spolehlivé. A pak se jednoho rána probudí a zjistí, že data již neexistují a nebo k nim není přístup.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod petr22 » 07 čer 2023 09:28

"Můj cíl: Mít jedno online úložiště, kam si budu moct dát všechno, co potřebuju, aniž bych se bál, že o to přijdu."

Toto je oxymoron. Neexistuje online uloziste, kde je 100% zaruceno ze nejakym zpusobem o data neprijdes.

Budto to bude online a muze se stat cokoliv, nebo to bude offiline a pak to mas kompletne pod kontrolou.

Na offline zalohu zatim nic neprekonalo LTO paskovou mechaniku.

Infernoqt
nováček
Příspěvky: 34
Registrován: září 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?

Příspěvekod Infernoqt » 07 čer 2023 16:10

Díky borci. Přikláním se tedy k té verzi, že pojedu pCloud plně šifrovaný skrze to jejich pCloud crypto a MEGA budu mít nešifrovaný s klasickým přístupem. A třetí zálohu na ext. disku.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nejlepší cloudové úložiště pro dlouhodobou zálohu dat?  Vyřešeno

Příspěvekod pcmaker » 07 čer 2023 18:14

Já bych jen upřesnil, že vše, co nahraješ na MEGA, je šifrováno. A to ještě před samotným odesláním.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů