Nová deska + procesor

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Nová deska + procesor

Příspěvekod mijaja » 20 lis 2005 18:32

Tak už mi konečně dorazila nová ZD a procesor :D :D :D K tomu jeden dotaz - Myslíte, že když to osadím, bude nutné přeinstalování systému? :mad: :mad: :mad: Lze to nějak obejít?

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 20 lis 2005 19:05

9 z deseti IT expertů tvrdí že přeinstalace bude nutná.
10 z 10 IT expertů radí přeinstalaci provést, i kdyby náhodou nutná nebyla :D
Může to vyjít, ale s velkou pravděpodobností se to nepovede. I když se povede, výkon a stabilita nebude optimální, s novou instalací dosáhneš lepších výsledků. Pokud nemáš nějakej hodně závažnej důvod k zachování stávajícího systému, udělej zálohu a zformátuj to rovnou.

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 20 lis 2005 19:45

Provedu. :D

Důvod snad jen takový, že mám na discích hrůzu filmů na vypálení - na systémovém naštěstí žádný - takže jde mi o to, aby systém ty disky přijal bez nutnosti formátování (u systémového mi to nevadí).

Ještě drobnost: ve starém systému mám grafiku Sparkle GeForce MX440 (tu třetí) a na nové ZD je integrovaná ATI RADEON X300 GPU. Český web mě v tomto zklamal, protože jsem nikde nenašel porovnání výkonu a v Googlu a v angličtině se moc nevyznám. Jestli to někdo víte, díky za odpověď.

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 22 lis 2005 15:46

O ostatní disky mít strach nemusíš, o filmy po instalu novýho systému nepřijdeš :wink:
Srovnávat výkon těchhle dvou grafáren je docela ošemetný. Co se týče hraní, hrubej výkon bude spíš zhruba stejnej. Ve všech oblastech má ATI navrch co se týče tehcnologií. Podporuje novější DirectX, OpenGL i nějaky ty video technologie. Zas integrovaná ti ukousne kus operační paměti, opravdu moc nevím co z týhle dvojky bych volil radši. Vzhledem k mým současným preferencím spíš tu GeForce, ale hodně rychle bych přemejšlel o upgradu

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 22 lis 2005 16:07

No právě, tady je zakopaný pes. Ta stará karta je na AGP slot. A novou desku jsem už kupoval s PCIe16, takže stará GK půjde do skříně k ostatnímu vyřazenému HW. A nová karta musí ještě chvíli počkat :x :x
Jen jsem chtěl vědět, jestli půjdu s grafickým výkonem trochu níž, nebo ne.
A ještě dotaz:
Nová deska má 4 paměťové sloty (značeno A1,A2,B1,B2), pak tu něco čtu o módu Single-channel a Dual-channel (vše v angličtině). Mám paměť 512 MB (2x256MB), DDR333. Jak moc záleží na tom, do kterých slotů je dám? Nejsou od stejného výrobce(značky).
Upgrade bude samozřejmě až....... :bigups:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 22 lis 2005 16:22

Osazování desek s dual chanell paměťma je taková malá věda :). Ne, nechci tě strašit, ať je tam strčíš jak je tam strčíš, "nějak" to pojede, ale sou určitý doporučený kombinace (od výrobce desky).
Jestliže máš paměti dvě, můžeš je vyzkoušet rozchodit v onom režimu dual chanell. Přináší to pak jistý nárůst výkonu. Nicméně do dual chanell zapojení se doporučuje dávat pouze naprosto identické paměti, ideálně ze stejný série. Neznamená to že to tvoje v DCH nepojede, ale kdyby si pozoroval problémy se stabilitou, zaměř se prvně sem.
Jak to osadit by se dalo vyčíst z manuálu, když napíšeš typ desky mrknu na to. Jestli dobře hádám, pro DCH bys měl pamět strčit do slotů A1 a B1.
Za chvilku mizím, na ten manuál asi mrknu až zítra...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 22 lis 2005 16:42

Jeto deska ASUS P5RD1-V. Značky těch pamětí bohužel nevím, ještě jsem starý comp nerozebral.
Ještě tady jsem našel jeden český odkaz. Pokud bych dokoupil nějakou paměť - 2 moduly stejné) šly by tam i všechny 4, nebo jen ty nové a staré dát pryč?

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 23 lis 2005 06:35

Nastal úplně jiný problém. Osadil jsem to dle manuálu, zapnul jsem komp a nic. Píplo to, naběhla uvítací obrazovka, na ní volba tlačítka Del pro BIOS setup a tlačítka TAB pro čertvíco - asi pokračování. V každém případě to tady zamrzlo. Po restartu a mačkání Del nebo Tab (bylo úplně jedno které a kdy) naběhla normálně obrazovka konfigurace - Procesor 2,66, paměti - 448 + 64 MB Shared Memory(zapojení A1B1), USB device - 1 Mouse. Potom autodetekce disků a mechanik - vše správně pojmenované, velikosti, UDMA....vše jak má být.
Potom naběhne řádek
" Autodetecting USB mass storage devices... "
" 00 USB mass storage devices found and configurated"
Tady se to sekne a na nic to nereaguje. :x :x :x
Nevyčteš prosím něco z toho manuálu?
Ještě něco - disketovka ani neblikne, ani nezachrochtá i když jsem zkouše vyměnit kably - otočit se nedají, protože mají zaslepené dírky, takže musí být dobře dané.
Ještě si říkám, jestli nemám špatně dané ty konektorky na system panelu(str.53 manuálu). Ty malé šipečky na konektorech značí co? Abych je neměl vzhůru nohama! :o Čím se mám řídit při jejich zapojování?
Dále mám zapojených všech 24 pinů v Powerkonektoru(str.49) - neměl bych ty 4 horní vypojit, pokud budu zatím používat jen integrovanou grafiku? Právě o tom je nějaká věta nad obrázkem zapojení toho konektoru. :bigups: :cry:

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 23 lis 2005 13:26

Mrknu na to, ale teď nestíhám, zákazník volá...

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 23 lis 2005 13:45

Stejnak už mi končí šichta :onfire: :onfire: :onfire: a musím vypnout komp, ale doma budu hloubat dál. :idea: :idea: :idea:

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 24 lis 2005 06:46

Tak se mi to podařilo rozchodit - až na dvě věci. To zamrzání v BIOSu mi dělá řadič KOUWELL 571A - BIOS jej odmítá příjmout a zamrzne. Takže jsem ho vyhodil a hle BIOS naběhl. Nainstaloval jsem systém - zase se mi odmítá připojit k internetu. Modem je nainstalovaný, připojení sítě - všechny ty adresy, IP, DNS, jsou tak jak mají být, klepnu na ikonku IE a po chvilce mi komp sdělí, že spojení není možno navázat.
Takže to, co mě rozčiluje nejvíc je že kvůli řadiči se nedostanu na disky. Možná by pomohl nějaký update BIOSu - ale zase nejsem na síti. Jedině nyní v práci. Pokud bys vyčetl kde stáhnout ten nový BIOS a jak ho dostat do kompu(ještě jsem to nikdy nedělal), dej mi link a radu.
Dík

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 24 lis 2005 12:12

Moc otázek, moc otázek... :)
Takže popořadě:
Paměti: Aby fungoval dual chanell, musí být obsazené buď dva modré, dva černé, nebo všechny čtyři sloty. Takže když dokoupíč dalčí dvě paměti a dáš je tam, mohlo by to fungoval. Ale musely by to být zase dvě 256ky. Ale radši bych se tomu vyhnul, spíš bych doporučil starejch se zbavit a koupit 1GB dual chanell kit. Krom toho koukám že ty stávající sou jen 333, to taky výkonu nepřidá.
Systémovej panel: Šipečka značí pin 1, ale většinou je jedno jak to zapojíš. Rozhodně tím nic nepoškodíš, ale třeba ledka od disku může svítit furt, nebo tak něco. Prostě půjdeš, otočíš to a je to v cajku :)
24-pin napájecí konektor. Píše se tam, že v případě onboard grafiky můžeš použít 20-pin konektor, jinak musíš mít 24-pin. Ale jeho zapojení i v případě používání integrovaný grafiky ničemu nevadí.
Můžeme ten bios vyzkoušet, to není špatnej nápad. Nejnovější najdeš tady.
Nezlob se že ti postup nenapíšu, dám ti jen link na článek. Je to docela zdlouhavý a v tom článku je to rozepsaný hodně podrobně.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Základní deska
    od pspež » 12 čer 2023 14:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    791
    od pspež Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 20:13
  • Základní deska amd
    od Pajus » 26 srp 2023 06:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    728
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 11:49
  • Bricked deska
    od krcky » 19 led 2024 14:17 » v Problémy s hardwarem
    8
    967
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 led 2024 23:02
  • Kompatibilita ? Disk-Deska
    od Edge_ » 01 črc 2023 23:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    637
    od Edge_ Zobrazit poslední příspěvek
    02 črc 2023 20:53
  • Levná deska pro AMD Ryzen5600G
    od doudinin » 23 lis 2023 18:53 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    985
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 lis 2023 09:05

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů