Zasítování baráku

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zasítování baráku

Příspěvekod vojak3 » 12 srp 2021 23:04

Dobrý den, mám takovej předběžnej návrh baráku na rekonstrukci a potřeboval bych ho zasítovat.
Mám nějakou představu kde a kolik přípojek budu potřebovat, jedná se mi o to jaké kabely by se měli natáhnout a jak - počítam že asi ideálně dále od elektřiny a v koragonovejch trubká ve zdi.

Pro představu plánuju v Obýváku za TV 5x přípojku na LAN - 1x TV, 1x PS(když bude do budoucna třeba), 1x setobox, 1xSmartBox (popřípadě nějakej modem na AP protože celej barák nepokryje jedna wifi), 1x Google NEST.

+ se budu tahat na hranici pozemku koragonova trubka s technické místnosti aby se tam mohl poslat nějakej internet bud od Cetinu nebo místního poskytovatele.
Momentálně tam vede jen 5G (vzduchem) ale do budoucna by se tam měla posílit infrastruktura.
Přílohy
Desktop Screenshot 2021.08.12 - 22.47.20.52.png
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

Reklama
Zizulik
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod Zizulik » 13 srp 2021 02:09

Ahoj, řekl bych ti to asi tak, že instalace datové infrastruktury není o nic méně jako instalace elektriky nebo rozvodů vody. Jinými slovy, je určitě lepší nechat si to udělat od někoho, kdo ti dá na práci záruku. Podle tvých otázek soudím, žes nikdy rj45 nekonektoroval, takže by asi nedopadlo nejlíp dělat si sám celou síť.

Ale abys neřek, že na to ses neptal, odpovím na otázky. Pro tvůj případ stačí kabel kategorie 5e, který zvládne gigabit ethernet. Kabely se vždy tahají podle toho, jaká je skutečná situace pohledem přímo na místě ne na projekt, tam to vždy vypadá ideálně. Tahat je lze podhledem, dvojitou podlahou (zde je stačí dát do vodícího žebříku) nebo přímo ve stěně, zde se používá sekundární ochrana. Kabely mají taky minimální poloměr ohybu a elektrice je rozhodně lepší se vyhnout (někdy to ale jinak nejde), ovšem souběh s elektrickým kabelem je nepřijatelný. Používají se většinou zásuvky se 2 koncovkami rj45, vedle sebe jich může být kolik chceš, lepší víc než míň a zamyslet se, kde můžu připojení potřebovat i v budoucnu. Druhý konec kabelů vede do tvé technické místnosti a jsou ideálně zakončeny v patch panelu a odtud patch cordem do swithe. Neideálně rovnou do switche. Jinak je 5G vzduchem dle mého pro malý rodinný dům dostačující, ale vždy platí, že kabel je kabel.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23604
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod ITCrowd » 13 srp 2021 09:04

Ahoj,
norma (pokud se nepletu) povoluje souběh sdělovacího a silového vedení ve vzdálenosti min. 10cm. Při křížení 2cm.
Kabely, jak psal kolega, minimálně cat5e.
Pokud bude TV připojena na IPTV (VLAN), pak počítej pro každou TV kabel až k routeru, kde bude VLAN IPTV port. To pro každou TV zvlášť. Ono by se to dalo řešit switchem co umí VLANy, ale to by bylo náročné jak finančně, tak na nastavení.
Do technické místnosti taky počítej s PoE adaptérem, abys mohl napájet AP přes ethernet.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod Karrex » 13 srp 2021 09:40

Po zkušenosti s taháním sítě minulý rok říkám, nedělej to svépomocí. Naštěstí mi kromě jednoho kabelu z 25 vše fungovalo.
Já tahal všude CAT6a, radši vše naddimenzuji. Trochu jsem potom ostrouhal s velikostí technické místnosti, kam se mi rack vešel jenom ke stropu s horším přístupem, ale povedlo se, takže to bych taky nepodceňoval, když vidím šipku, kde bude technická místnost. Záleží tedy, co v ní všechno bude (podle obrázku to vypadá, že se příčka mezi vanou a tech. místností dá ještě posunout doleva :-) ) .

Dodatečně přidáno po 11 minutách 21 vteřinách:
A jenom takový dodatek, nechci ti do toho kecat, ale nebylo by lepší, aby se dveře od WC vedle prádelny otevíraly ke zdi? :-D
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod petr22 » 13 srp 2021 12:11

Na prvni pohled je videt ze ten architekt co delal dany navrh zrovna pri tom nemyslel, divnych veci
je tam vice. Hlavne ze je tam soucasne vana, sprchovy kout (oboje s mezerama okolo a prekryvajici
se) a dva zachody. Zadna zed neni souvisla, to se dobre tahaji kabely.

Z ceho jsou ty zdi ? Ytong, sadrokarton, cihly, suseny velbloudi trus? S timhle pudorysem je nejvhodnejsi
udelat centralni tunel pod podlahou po cele delce a z nej tahat odbocky.

CETIN pripojku neres - tu si CETIN dotahne az k tobe do baraku za svoje penize, ty jen ukazes kde chces
mit zasuvku. Pak se o to komplet staraji oni.

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod vojak3 » 13 srp 2021 13:49

Když to budu brát do detailu tak barák není můj ale partnerky atd.

Návrh chtěli po mě rodiče od partnerky, takže jsem jim udělal skrz web hrubej návrh a pak jsme si tam s partnerkou dávali vybavení aby byl nějaký přehled kde co bude atd. - jinak rekonstrukci si chtějí dělat sami stím že partnerky otec je elektrikář.... a nějakou tu rekonstrukci na svém baráku už dělali ale samozřejmě bez internetu protože oni ho nepotřebují...

To zasíťování je spíš můj výmysl kdybych tam náhodou bydlel tak aby to bylo OK stím že já internet potřebuji všude (možná do daleké budoucnosti nějaká chytrá domácnost)

Tak právě proto jsem chtěl vědět jestli je lepší dávat Cat 5e nebo 6 či rovnou 7.
V technické místnosti by měl být asi ten patch panel jak říkal tady kolega. Moje první myšlenka byla napojit to rovnou do switche (nikdy jsem to nedělal tak právě píšu sem abych věděl co, jak a proč.) Než zjistím že mám vše navedené v technické místnosti ale špatně. Počítám že když budu mít za TV 5hnízdo na LAN tak tam musím natahat 5x LAN kabel s technické místnosti.

PS: co se týká toho otevírání dveří tak samozřejmě tohle je jen velice hrubej amaterskej návrh, spíš aby jsme měli tu představu jak by to mohlo vypadat a kde co bude cca.
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod petr22 » 13 srp 2021 14:03

Je dobre nebyt liny a udelat v kazde mistnosti sitove zasuvky (1x zasuvka = 1 kabel do routeru).

Idealne i nejake navic, az se prikoupi dalsi zarizeni, budou se hodit.

Ted mas 3 zarizeni, za dva roky jich bude pet a jelikoz to nebudes chtit predelavat, das stejne switch.

radekmaly
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: listopad 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zasítování baráku

Příspěvekod radekmaly » 07 zář 2021 16:01

Už tu někdo psal, CETIN by se o to měl postarat. Jen teda jestli jde takto o jeden dům, tak je možné, že od vás budou chtít nějakou finanční spoluúčast. Ale to zjistíte, když jim napíšete. Tuším, že to řeší na mailu zrychlujemecesko@cetin.cz


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Zasíťování sklepního bytu Příloha(y)
    od Gerete » 28 říj 2023 17:58 » v Sítě - hardware
    0
    1385
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    28 říj 2023 17:58
  • Router do stareho baraku
    od smates » 26 zář 2023 14:03 » v Sítě - hardware
    27
    7732
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 říj 2023 20:09
  • Ethernet zdířky v baráku Příloha(y)
    od MachrCZ » 20 zář 2023 22:32 » v Vše ostatní (inet)
    17
    2532
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 zář 2023 09:43

Zpět na “Vše ostatní (inet)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů