Domácí server

...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
bassmaker
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: srpen 07
Bydliště: Znojmo
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Domácí server

Příspěvekod bassmaker » 08 čer 2010 17:43

Pomohl by mi prosím někdo s pátráním po návodech, jak zprovozdnit ty nejdůležitější serverové služby jako jsou např. síťový antivir, síťový firevall, doménový server, webový server, mail server, stream server, Samba, vzdálený přistup, atd. co ke správnému serveru patří, děkuji.

Rád bych tohle všechno zprovozdnil, abych s tímto měl zkušenost a uměl si poradit až příjde na praxi a navíc je to i můj koníček. Na serverových edicích Windows mě velmi láká si umět poradit s doménovým řadičem a nastavováním DNS, zařazováním uživatelských účtů do domén a nastavování jejich práv, síťová instalace softwaru a vše co se týká služby Active Directory a webového IIS. Dále pak instalace a konfigurace Exange Serveru a MS SQL Serveru (od věci by nebylo ani si zkusit Virtual PC).

Ještě více mě láká Linux a jeho bezedné konfigurace a odlaďování. Rád bych se dozděvěl, která edice je vhodná pro jaké účely a která je nejlepší pro server. Na Linuxovém serveru bych chtěl umět nastavit proxy, DNS, DHCP server, Apache nebo jiný Webový server včetně jeho zabezpečení (HTTPS), Databázový server např. SQL, tiskový server,SIP server, Sambu a FTP server, Jabber server, Mailový server buď pop nebo imap nebo třeba i streamovací server na zprovozdnení vlastního internetového rádia.

Součástí toho všeho by mělo být umět vše řádně zabezpečit, takže poradit si se síťovým antivirem a firewallem a zabezpečenými protokoly. Další věc, které bych rád rozumněl jsou VPN zabezpečené sítě a pomocí jakých nástrojů toho docílit.
Každá dobrá rada zkušenějšího je vítána. ;)

Reklama
Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Domácí server

Příspěvekod domitea » 08 čer 2010 18:30

Pokud s Linuxem nemáš zkušenost, tak použij distribuci (ne edici :D ) Ubuntu.

Něco o nastavení serveru je zde a o Ubuntu jako takovém je něco zde.
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

Uživatelský avatar
bassmaker
Level 1
Level 1
Příspěvky: 58
Registrován: srpen 07
Bydliště: Znojmo
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Domácí server

Příspěvekod bassmaker » 13 čer 2010 15:28

Dám na tvoji radu a vyzkouším Ubuntu nejprve tedy distribuci pro desktopy. Až se naučím jak systém pracuje, rád bych si sestavil server, ke kterému bych nemusel mít fyzický přistup a ovládal ho vzdáleně. S tímto je spjato pár mých dotazů.

Vím, že komunikace se vzdáleným serverem nejběžněji probíhá pomocí zabezpečeného protokolu SSH. Mám dotaz na softwarové řeření této komunikace. Existuje např. jiný efektivní způsob připojení než přes PUTTy ? Jediné o čem vím je NX Server, ale s tím nemám zkušenost. Docela by mě zajímalo pokud na server nainstaluju pouze shellové prostředí bez grafické nástavby, zda se k takovému serveru budu moci připojit s využitím GUI např. pokud se budu připojovat z jiného linuxového stroje ?

Před nějakým časem jsem na internetu narazil náhodně na video z jedné serverovny, kde měli vzdálený přistup řešen nějakým speciálním softwarem, který umožňoval dokonce sledování bootování serveru, včetně vzdáleného vstupu do biosu. Bohužel si už nepamatuju jak se ten software jmenoval ani firmu.

Základní a praktická věc, která by měla fungovat je vzdálené spouštění serveru. Četl jsem článek o práci Wake on Lan. Nějaké praktické zkušenosti s tímto mám, Jde hlavně o správné směrování portu na kterém komunikace po síti probíhá. Bohužel po vzdáleném vypnutí serveru se mi ho už nikdy nepodařilo zase vzdáleně spustit. Šlo mi to pouze tehdy, když jsem server odpojil z el. zásuvky a znovu zapojil, jinak po vypnutí zůstala síťová karta vždy bez napájení.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    2200
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    2480
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    2282
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • Nesprávný klíč k zabezpečení domácí sítě Příloha(y)
    od dedky » 16 dub 2024 12:12 » v Sítě - hardware
    4
    2035
    od dedky Zobrazit poslední příspěvek
    17 dub 2024 15:16
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    2746
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26

Zpět na “Vše ostatní (inet)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti