Kontrola disků

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Hufino
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 113
Registrován: listopad 04
Bydliště: Jihočech
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Kontrola disků

Příspěvekod Hufino » 02 úno 2005 11:53

Prosím o radu k následujícímu problému:
Mám fyzický disk C ( 4 GB) s Win98 a D (80 GB) s WinXP.Na obou dvou discích mám FAT 32.Při spuštění WinXP se systém neustále snaží kontrolovat disky.Po provedení kontroly a zrestartování PC je to to samé.Sice se tato kontrola dá do 10 ti sekund stornovat,ale dělat to při každém spuštění je unavující.V nastavení XP jsem nenašel žádnou pomoc.
:shock: Hu

Reklama
miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 úno 2005 12:21

Svýho času sem se potýkal s něčím podobným, našel sem asi padesát zaručenejch postupů jak to řešit ale stejně nic nepomohlo :wink:. A teď ať hledám jak hledám, ne a ne nic najít...
Zkus normálně z woken pustit chkdsk s parametrem /r. Start->Spustit->"chkdsk c: /r". Nic lepšího sem zatím nepotkal...
Ještě bych se zeptal: To dělá i když máš puštěný WinXP, vypneš a startuješ zas do WinXp, nebo jen když mezi dvěma spuštěníma Xp nastartuješ do 98?
Ještě si tak matně vzpomínám, že ve WinXP sou dva prográmky typu chkdsk. Jeden je ten co se spouští během nabíhání systému a druhej je dospupnej normálně z příkazový řádky. Krajní řešení je pak ten konkrétní co se spouští při bootování smazat. Ale jak se jmenuje si teď taky nevzpomenu. Zkus to co sem psal výš a pokud to nepomůže a nikoho nenapadne nic lepšího ještě po tom doma mrknu...

Uživatelský avatar
Hufino
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 113
Registrován: listopad 04
Bydliště: Jihočech
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Hufino » 02 úno 2005 12:33

W98 běhá v poho.Tohle dělaj jenom XP.Napadlo mě,jestli by nebylo lepší tu 80 GB převést na NTFS.Ale nevím jak (v nápovědě je to pro mě trochu zmatený,dělá se to z příkazový řádky) a pak mám strach, aby mi to potom zkously W98, protože některý hry se mi pouští z toho 80 GB disku.
Mám takovej špatnej pocit, že to nebude šlapat.Díky za radu.
:shock: Hu

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 úno 2005 12:44

Řekl bych že tvé pocity jsou správné, Win98 si s NTFS neporadí... Kdyby si ten disk převedl, Win98 ti ho vůbec nezobrazí. Ale řešení existuje, jestli si to dobře pamatuju jmenuje se NTFS Reader for Win98. A syntaxe pro převod taky naní tak hrozná co sem se díval. Mělo by stačit napsat "convert D: fs:ntfs". Bohužel sem teď zrovna přihlášenej pod linuxem, takže nemám možnost ověřit.
Ale asi sme si trošku nerozuměli. Ptal sem se na tohle: Když pustíš Win XP, pustí se chkdsk. Necháš ho proběhnout, PC vypneš, zapneš a nabootuješ do WinXP. Pustí se při takovýmhle startu chkdsk znovu? Nebo se pustí jen v tom případě, že si mezi dvěma startama WinXP pustil Win98?

Uživatelský avatar
Hufino
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 113
Registrován: listopad 04
Bydliště: Jihočech
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Hufino » 02 úno 2005 13:04

Ty disky chce kontrolovat i když spouštím jen XP tzn. že 98 vůbec nespouštím.Je ale zajímavé, že i když nechám proběhnout kontrolu, tak se mi při dalším spuštění znova snaží kontrolovat.Jinak jsem ten convert zkoušel přesně tak jak píšeš,ale vyhodilo mi to chybu něco jako neplatný parametr.Kde bych mohl sehnat ten NTFS Reader for Win.(umí tenhle program i zapisovat do NTFS?)Dík.
:shock: Hu

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 úno 2005 13:10

Zkus tohle: "convert D: /fs:ntfs". Opravdu střílím od boku, k nápovědě se teď fakt nedostanu. Zadáním "convert /?" dostaneš nápovědu, a když dáš normální wokenní přes Start->Nápověda a odborná pomoc a napíšeš convert, mohly by tam bejt i příklady. Po tom NTFS Readeru ještě mrknu, z paměti si taky nepamatuju...

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 02 úno 2005 13:16

Tak to co sem psal o příspěvek vejš by mělo bejt správně. Ten NTFS Reader můžeš stáhnout tady: http://www.sysinternals.com/ntw2k/freeware/ntfswin98.shtml
Dávej si pozor na to, že při instalaci musíš mít jistý konkrétní soubory, který najdeš ve svý instalaci WinXP. Konkrétně se jedná o tyhle:

* NTFS.SYS: this file is located at \system32\drivers\ntfs.sys
* NTOSKRNL.EXE: this file is located at \system32\ntoskrnl.exe
* AUTOCHK.EXE: this file is located at \system32\autochk.exe
* NTDLL.DLL: this file is located at \system32\ntdll.dll
* C_437.NLS: this file is located at \system32\c_437.nls
* C_1252.NLS: this file is located at \system32\c_1252.nls
* L_INTL.NLS: this file is located at \system32\l_intl.nls

Můžeš číst i zapisovat, s tímhle to můžeš používat v podstatě stejně jako by to byl FAT32

Uživatelský avatar
Hufino
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 113
Registrován: listopad 04
Bydliště: Jihočech
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Hufino » 21 úno 2005 08:05

Tak jsem to vyzkoušel a nepodařilo se mi to.Ty soubory,jak píšeš musím mít nakopírované ve W98?A spouští se to z XP nebo z W98.Já to zkoušel z obou dvou a vždycky mi to řeklo, že buď nejsou k dispozici disky s NTFS (ve W98) a nebo že systém není W98.Po nějakém úkonu ve W98 a restartování se mi zobrazili disky s NTFS, ale nebyli k dispozici.Díky za radu.
:shock: Hu

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 21 úno 2005 11:50

Nainstaluješ to ve Win98. A než to instaluješ, musíš si ty soubory psaný vejš z WinXP zkopírovast někam na disk, kde máš Win98. On se tě na ně zeptá při instalaci, tak mu k nim zadáš cestu a mělo by to bejt.

Uživatelský avatar
Hufino
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 113
Registrován: listopad 04
Bydliště: Jihočech
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Hufino » 21 úno 2005 11:58

Díky za radu, ale jak jsem psal v tématu základní deska, tak už W98 nepotřebuju ( i když).Ještě jednou díky za čas.Měj se.
:shock: Hu


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • 100% využitie disku Příloha(y)
    od krakenus600 » 10 zář 2023 19:47 » v Vše ostatní (sw)
    9
    2663
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    11 zář 2023 11:26
  • Více OS na jednom disku
    od fafejt » 18 dub 2023 23:54 » v Windows 11, 10, 8...
    7
    1476
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 dub 2023 09:10
  • Pomoc s výběrem SSD disku
    od eli125 » 25 dub 2023 12:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    1179
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    25 dub 2023 15:07
  • Jak zobrazit soubory z ostatních disků.
    od xDwery » 24 kvě 2023 06:05 » v Problémy s hardwarem
    1
    497
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 06:26
  • Jak zobrazit soubory z ostatních disků Příloha(y)
    od xDwery » 24 kvě 2023 14:57 » v Problémy s hardwarem
    2
    604
    od xDwery Zobrazit poslední příspěvek
    24 kvě 2023 20:09

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů