Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Albeda
Level 3
Level 3
Příspěvky: 570
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod Albeda » 28 úno 2019 08:47

Zdravím,

zajímalo by mě, jak optimalizujete OS Win 10 po čisté instalaci. Samozřejmě někteří si rádi OS vyšperkují do detailu k dokonalosti, viz Služby Win 10. Mě spíše jde o jednodušší a rychlejší optimalizaci, která se univerzálně hodí na PC s Win 10 64 bit, 8 GB a více RAM, SSD disk na OS 240 GB a více, zaměření na výkon a stabilitu na co nejdelší dobu.

Uvažuji všude:
1) vypnutí Superfetch
2) vypnutí Prefetch
3) vypnutí hibernace
4) virtuální paměť Počáteční velikost = 1,5 * velikost RAM; největší velikost = poč. velikost * 2
5) možná přesunutí některých složek na druhý disk (Dokumenty, Stažené soubory, ?plocha?)

Rád bych si poslechl názory a tipy od jiných.
Díky

Reklama
petrofff
Level 2
Level 2
Příspěvky: 190
Registrován: duben 08
Bydliště: Ostrava-Zábřeh
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod petrofff » 28 úno 2019 10:00

Toto téma je pro mě rovněž zajímavé a aktuální =zbrusu nový čistý W10, 8GRAM, 480G SSD +externí HDD

Nakolik výhodné by bylo rozdělit interní disk na syst. a datovou jednotku (kam by šly přesunout pracovní datové složky ze systemové jednotky) a kolik vyhradit na systém?
...můj původní záměr byl data přesunovat/zálohovat na exteráku

Poslední WINy ve kterých jsem se orientoval, byly W7 ...takže mě zajímá, co v desítkách "znalý" po instalaci automaticky vypíná/přenastavuje v té bohaté nadílce možností (za šikovný link budu vděčný)

Vypnutí hibernace považuji za dobrý nápad
Meze velikosti SWAPu jsou logické, a minulosti jsem používal (ale problémy občas byly, i s totálním zamrznutím ...)

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod nations112 » 28 úno 2019 12:26

V těchto věcech bych se vůbec nedrbal, jelikož to na výkon nemá naprosto žádný vliv, ba naopak občas je efekt opačný. Životnost SSD? Pokud to není vyloženě šmejd, tak dřív odejde jiná komponenta. Hlavní je mít dostatečnou kapacitu RAM, aby nedocházelo ke swapování. W10 je pro SSD optimalizován.

Nějaké vychytávky a optimalizaci pro W10 nalezneš zde: http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/w ... lizace.php
Víc nemá smysl řešit.

draxxx
Level 1
Level 1
Příspěvky: 96
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod draxxx » 28 úno 2019 12:57

Čau, primárně povypínej Indexaci a zálohování, to je super brzda. Při 8GB ramky i virtuální pamět, dlouho jsem sledoval online její zaplnění a přes 6 GB jsem se nikdy nedostal.
Různý Acrobat a Google updatery slušně brzdí start prohlížeče.....

SSD vůbec neřeš a nech ho žít vlastním životem. Proti HDD je přenosová rychlost úplně jiný vesmír.

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod nations112 » 28 úno 2019 13:23

Při 8GB vypínat je blbost. Stačí náročnější program, nebo hra a spadne to. Nehledě na to, že Windows začínají swapovat již od 80% využítí RAM, což znamená, že stačí nějakých 6,8 +-?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod petr22 » 28 úno 2019 13:26

Virtualni pamet ve Windows neni swap, ktery se pouziva az kdyz dojde fyzicka RAM.

Spousta aplikaci stosuje data do virtualni pameti rovnou, takze virtualni pamet
je obvykle vyuzita hned od zapnuti pocitace.

Nektere aplikace, kdyz se jim vypne pagefile, zpusobi modrou smrt nebo spadnou.

Pagefile tedy vypnout jen kdyz to zadne aplikaci nevadi.

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod nations112 » 28 úno 2019 13:42

Petr22: Jo? Já měl právě za to, že vypnutí virtuální paměti ve Widlích má vliv i na Swap.
Každopádně to nemění nic na tom, že osobně bych to u 8GB nedoporučoval.

Albeda
Level 3
Level 3
Příspěvky: 570
Registrován: červenec 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod Albeda » 28 úno 2019 15:25

Díky za odpovědi a názory.

Já bych osobně taky page file / swapování / virtuální paměť nevypínal. Ta se hodí vždy a i kdybych ji nikdy nepoužil, tak mě těch např. 20 GB vyhrazeného místa netíží.

Na idexování a zálohování se podívam. To je dobrý nápad.

Ale stále jste mě nepřesvědčili, že vypnout superfetch a prefetch je špatný nápad. V souvislosti s tím bych ještě zmínil (teď nevím přesně) "rychlý start" v možnostech napájení. Všechny tyhle tři věci umožňuji rychlejší spouštění. A to si myslím, že s SSD není potřeba. Dokonce jsem četl, že některou tuto službu sám OS vypíná, když je OS na SSD. U mě se tak nestalo. No a vypnutí těchto funkcí může podle mě v nejhorším případě způsobit pomalý start určitých věcí - nic víc.
Není to tak?

EDIT: Je bezpečné používat http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/win10optimalizace.php ? Tím nemyslím, že si vypnu něco, čeho bych pak litoval, ale jestli ty prográmky neobsahují nějakého červíka.
Naposledy upravil(a) Albeda dne 28 úno 2019 15:27, celkem upraveno 1 x.

draxxx
Level 1
Level 1
Příspěvky: 96
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod draxxx » 28 úno 2019 15:27

Mám 8 GB Ramky u čtyř strojů (2x W10 a 2xW7). Vypnutá virtual pamět už 2 roky a žádná modrá smrt nikdy nebyla.
Mluvím o běžném využití vč. střihu videa. Pokud někdo rasí hry, tak si koupí super mašinu a nebude řešit jestli 8 GB stačí.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod petr22 » 28 úno 2019 15:30

Nepouzivas zadnou aplikaci, ktera tu virtualni pamet vyzaduje (napr CAD/konstrukcni/vyrobni aplikace).

Nicmene z faktu, ze misto 16-20 GB pameti (fyzicka + virtualni) maji aplikace k dispozici pouze 6 GB (tolik
je volnych z 8 GB RAM) nemuze mit radost zadna aplikace ani narocnejsi hra.

Treba Premiere nebo After Efekty se ti s 8 GB RAM a vyplou virtualni pameti do par minut slozi, protoze
jim dojde pamet.

draxxx
Level 1
Level 1
Příspěvky: 96
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod draxxx » 28 úno 2019 16:37

Jak jsem psal, pokud používám pc normálně kancelářsky, nebo domácí uživatel a nestříhám 90 minutové video, tak mi to nastavení stačí. Sám dělám kratší videa s vypnutou virtual pamětí a němel jsem nikdy problém.
Pokud jsem náročný uživatel a ždímu z pc co dokáže, rozhodně je 8 GB málo a těch pár korun za rozšíření na víc GB se jistě vyplatí. Je to každého priorita, co upřednostní. Rychlý pc s vědomím, že střih filmu může vypnutá pamět ohrozit, nebo běžné méně náročné užití pc s tím, že v 99,9 % času mi ta vypnutá pamět nevadí.

Každý asi pochopí rychle, jestli se to pro něj hodí nebo ne. Nastavení virtaul paměti tam a zpátky je otázka 2 minut vč. restaru pc, tak nevím proč to tady tak řešíme.

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Win 10 - reinstall - základní optimalizace

Příspěvekod nations112 » 28 úno 2019 16:49

Ono stejně tyhle hrátky při dnešních počítačích nedělají žádné významné rozdíly. V drtivé většině případu ani nepoznáte, že jste něco změnili. Mělo to smysl u HDD, popř u PC s málo RAM, ne u SSD. Takže já osobně na tyhle věci absolutně vůbec nesahám a nechávám to tak, jak to má být.

Co na některých sestavách dělám je instalace pomocí tohoto návodu http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/win10lite.php
A pokud potřebuji extrémně rychlý, malý a stabilní systém, tak to doplním o tyto vychytávky: http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/w ... lizace.php
Výsledkem je systém, který má cca 9-11GB, zabírá po startu 500MB RAM a neběží tam žádná zbytečná telemetrie a služby (používám na nevýkonných zařízeních a vestavěných srandičkách)

Nebezpečné to není, když se jedná o klasické baťáky + editace v registrech. Žádné rádoby aplikace na optimalizaci a čištění OS nepoužívám, největší zlo, až na CCleaner.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows 11 - Optimalizace na hry
    od Faster1 » 08 zář 2023 16:23 » v Windows 11, 10, 8...
    8
    4491
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    07 lis 2023 00:52
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    1969
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59
  • Optimalizace nastavení CPU v UEFI (BIOSu)
    od Kminek » 13 říj 2023 10:01 » v Taktování a další úpravy PC
    6
    2029
    od Kminek Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 12:33
  • Základní deska
    od pspež » 12 čer 2023 14:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    757
    od pspež Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 20:13
  • Základní deska amd
    od Pajus » 26 srp 2023 06:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    694
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 11:49

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů