Fonty ve WinXP a Win98 (vyřešeno)

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Fonty ve WinXP a Win98 (vyřešeno)

Příspěvekod Jupiters » 28 led 2006 22:28

Nazdárek lidi.
Potřeboval bych vyřešit problém s fonty. Doma mám WinXP, v práci Win98. A to je právě ten problém. Když si něco vytvořím (dokumenty nebo jiné příležitostné tiskoviny) a přenesu to do Win98, vždycky se mi nějaký ten font rozdrbe - není českej, přitom na XP byl. :cry: Je mi asi jasný, že to (fonty) pod každým operačním systémem funguje jinak. Ale nevím jak. Hledal jsem na netu i české fonty, ale moc jsem toho nenašel (občas prostě potřebuju nějaký ten okrasný fontík).

Dík za případnou pomoc.

/přesunuto do správné sekce
/mikel

Reklama
Uživatelský avatar
Jake
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1112
Registrován: listopad 04
Bydliště: Fox River
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jake » 29 led 2006 00:18

V tomhle nevidim problem, zkus si zkopirovat fonty z WinXP do Win98 :o)
V obojích winech je najdes ve slozce C:/Windows/fonts ;)
Obrázek

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jupiters » 29 led 2006 19:05

To právě nepomáhá - byla to první věc, která mě napadla. :idea: :lol: Ty fonty, které jsou v 98 české (tzn. zvládají všechny záludnosti češtiny), v XPčkách se zobrazují jako nesmyslné znaky. Tím pádem je text nečitelnej a mně vždycky zabere zbytečně moc času hledání podobnýho fontu, kterej je funkční. Nehledě na úplné rozhašení vzhledu dokumentu. :evil:

Přesto dík za radu. :wink:

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 29 led 2006 19:30

to se mi nějak nezdá, všechny fonty co mám doma už několik let ( a zvládají všechny záludnosti češtiny jak říkáš :lol: ) mi běží jak pod 98, tak i pod 2000 a XP a instaloval jsem je přesně jak ti radil Jake, systém na to nemá žáden vliv, ještě se mi nestalo aby mi nějaký font přestal fungovat v novém operačním systému

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jupiters » 29 led 2006 21:05

Tak to potom nechápu, proč se to zrovna mně musí takhle komplikovat. Já měl právě taky nahrabaný a odzkoušený fonty pro Win98 (dokonce jsem už za ta léta používání věděl, kterej je kterej), pak jsem si nahrál doma Xpčka a problém byl na světě - ne jedinej, samozřejmě. :lol: Fonty, který mně normálně Word (OpenOffice...) v 98 braly (berou), se v XP zobrazí úplně blbě. Tak např. font BlackCE se ve Wordu při výběru písma zobrazuje Ú#,¤''ŮW apod. Prostě absolutně nečitelný. V čem je teda problém, když to někomu funguje? :x :cry:

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 29 led 2006 21:14

tak já mám obdobu fontu BlackCE a to BlackKnightCE a pod XP je plně funkční, takže problém bude opravdu někde jinde, ale kde ? :?

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jupiters » 29 led 2006 21:30

No a to byl jen jeden příklad. Měl jsem asi stovku odzkoušených fontů a teď mám kulový. Zajímalo by mě, v čem je problém. Moc tomu nerozumím, ale pěkně mě to štve. Určitě to bude nějaká ptákárna... :mad:

Dík za snahu.

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod Jidhash » 29 led 2006 22:02

než na to příjdeme, tak tady jsou odkazy na nějaké free fonty - 1, 2 , 3 , 4

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jupiters » 29 led 2006 22:28

Dík, pár jich zkusím stáhnout a jsem moc zvědav, kolik jich bude normálně (a hlavně česky) fungovat.

Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Luboš » 30 led 2006 08:42

Dle mého názoru jsou fonty ve Windows 95/98/ME vytvořeny v jednoduchém Unicode módu, kdežto fonty pro Windows XP jsou v nativním módu. Proto se font stejného názvu může zobrazovat v obou systémech jinak. Tento problém jsme měli v našem podniku při přechodu z Windows 98 (font Arial CE) na XPčka (font Arial). Přiznám se, že nevím, co by udělalo nainstalování fontů z XP do prostředí 98. Na netu existuje spousta stránek s volnými fonty i s češtinou, ale dle mých zkušeností je bezpečnější používat vestavěné fonty v systému než nějaké nestandardní a to i přesto, že vypadají lépe.

Uživatelský avatar
Jupiters
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: prosinec 05
Bydliště: Vysočina
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Jupiters » 30 led 2006 20:54

Jsem rád, že mi někdo potvrdil to, co jsem si myslel. Mně to dělá přesně to samé, co u Vás kdysi v podniku (zejména blbne ten přechod z 98 na XP). S používáním těch základních fontů souhlasím. Dá se tím předejít spoustě problémů. V "normálním" dokumentu používám zásadně klasická písma typu Garamond apod. Nicméně někdy prostě potřebuju využít okrasných písem - zejména pokud vytvářím nějakou zvláštní tiskovinu (grafiku atd.). A jak už jsem psal, v 98 jsem přesně věděl, jak který font vypadá, a tudíž jsem šel na jisto. Přechodem na XP jsem tuto výhodu nechtěl ztratit - nechtělo se mi zvykat na nové názvy (nehledě na čas strávený vyhledáním vhodných písem a jejich stahováním). Ale asi mi nic jiného nezbyde... :mad:

Dík za odpověď.


Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů