Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Sekce věnovaná virům a jiným škodlivým kódům, rovněž ale nástrojům, kterým se lze proti nim bránit…

Moderátoři: Mods_senior, Security team

Streez
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod Streez » 02 čer 2022 11:14

Zdravím,

založil jsem toto téma, jako námět pro diskuzi - kdy je lepší použít nástroje pro odstranění malwaru a kdy je lepší jednoduše přeinstalovat celý OS.

Občas koukám na topicy, kde se řeší odstranění malwaru pomocí různých nástrojů.. Některý z nich jsem si i zkoušel u sebe na PC, jen tak prostě pro zajímavost - jak to funguje, probíhá, a tak... Nicméně si říkám - není jednodušší prostě přeinstalovat celý OSko? Naformátovat disk nebo možná ideálně ho přepsat náhodnými daty a pak nainstalovat systém. Připadá mi, že ty nástroje pro odstranění virů můžou vždy něco přehlédnout, takhle je to naopak jistota - prostě všechny data přepíšu novými. Nainstalovat pak OS + těch pár programů jako prohlížeč, přehrávač médií zabere chvilku. Jasně, když je ten malware jen nějaký blbý vyskakovací okno, tak asi bude skutečně vhodnější sáhnout po nějakém mírnějším zákroku jako je použití nástrojů/přeinstalace programu/apod... Spíš mám ale na mysli, když je jedná o něco vážnějšího. Připadá mi, že ve většině případů by byla vhodnější přeinstalace OS, co si čtu ty témata, co se tu objevují.

Reklama
Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod HelFix » 02 čer 2022 11:19

Někdo má tolik programu a her v počítači, že vše zpátky postahovat zabere hodně času. Nehledě všechny aplikace zase nastavovat.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod petr22 » 02 čer 2022 11:21

Pokud tomu uzivatel nerozumi - coz je vetsina uzivatelu - tak je jednodussi preinstalace.

Pro zkusene uzivatele je jednodussi likvidace nakazy.

Preinstalace nepripada v uvahu, pokud jsou instalovany SW kde preinstalaci dojde ke ztrate
licence, napriklad Codesoft a podobne vychytrale softy s jednorazovou aktivaci.

S pomaly pripojenim zase muze byt problem nastahovat par stovek GB her ze serveru.

kasy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 166
Registrován: květen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod kasy » 02 čer 2022 11:52

Podle mě je nejlepší záloha, bitová kopie. Protože si to myslím, taky to tak dělám. :smile:

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod petr22 » 02 čer 2022 12:09

Za predpokladu, ze ta bitova kopie uz neni zavirovana taky :-)

Streez
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod Streez » 02 čer 2022 13:34

HelFix:
Na druhou stranu to může posloužit jako řekněme takový pročištění/údržba/něco se mi nezdá - jednou za čas dělám přeinstalaci OS právě jako údržbu, protože prostě Windows. Mívám toho taky celkem dost, ale nakonec po reinstalaci nainstaluju treba čtvrtinu toho, co jsem měl. Když jsem zkoušel ty nástroje na vyhledávání malwaru, tak to taky u některých netrvalo zrovna chvíli.

petr22:
Co ti dodává jistotu, že při likvidaci nákazy nic nepřehlédneš? Skutečně jsou ty nástroje spolehlivý? Když se pořád v nějakém SW objevují zranitelnosti, tak i nástroje nebudou asi 100%. Zvláště třeba někde ve firemní síti, kde to může mít velký následky. Tam bych snad vzal úplně nový disk a nainstaloval to vše od nuly.

Jinak taková situace s tím licencovaným SW je pak pochopitelná. U te rychlosti připojení pak záleží. Jak komu to bude vadit a nebo zda to potřebuje to mít fakt co nejdříve k dispozici. Dle mého je lepší si počkat, než riskovat.


Co třeba argument pro použití nástrojů než přeinstalace disku, že malware se může rozšířit i mimo disk? Na nějaký další zařízení. Nevím teda, jestli si s tím vůbec nástroje poradí, když nepočítám to, ze se spustí na každým zařízení zvlášť.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod petr22 » 02 čer 2022 13:43

V prvni rade zalezi na tom, co a cim tam najdes.

Kdybys chtel pri kazdem podezreni na virus instalovat pocitace znova, tak mas ve firme
dva tri lidi kteri to budou delat jako full time job. Naprosta vetsina "nakazy" jsou treba
neskodne reklamy v Google Chrome, co se tvari ze je pocitac nakazen aspon 15 viry soucasne.

Od nastroje na odstraneni nakazy se ocekava, ze nic neprehledne. Prave proto je to pro zkusene
uzivatele a ti co tomu nerozumi maji jistotu pri preinstalaci OS.

Pocitam samozrejmne nakazu co odstranit jde, pokud je zasifrovany cely obsah disku a neni ani klic,
ani nastroj na desifrovani tak se to nicim vyresit neda.

Uživatelský avatar
HelFix
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1735
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod HelFix » 02 čer 2022 21:02

A nezapomeň na jedno, zde se nepoužívá jen jeden nástroj, ale hned několik. Šance že by něco přehledly je malá. Máš tady i tým zkušených security borců.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zavirovaný PC - nástroje vs komplet reinstalace OS

Příspěvekod ITCrowd » 03 čer 2022 09:25

Je to daleko jednodušší - pokud se mi vyplatí námaha s odvirováním (např. data, instalovaný sw atd.), pak odvirovat. Pokud ne, instalovat.
A pokud nevěřím odvirování, instalovat.
Co je nejjednodušší tu bylo řečeno - obnovit systém ze zálohy. To ovšem předpokládá, že tu zálohu mám.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


Zpět na “Viry, antiviry, firewally…”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti