Jak začít s tvorbou webu Vyřešeno

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

nugets
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 148
Registrován: červenec 11
Bydliště: Nymburk
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak začít s tvorbou webu  Vyřešeno

Příspěvekod nugets » 22 črc 2011 21:41

Zdravim všechny, moc rád bych se chtěl naučit tvořit webovky. Mohl by mi někdo poradit s kterými programy, knížkami nebo stránkami začít ? Byl bych vám vděčný. předem děkuji.
Intel Pentium D CPU 3.000GHz, MSI P965 Neo, Kingston 3GB RAM DDR2, Gainward 1503​-Bliss GTS 450 512MB, Western digital 320GB, OS Linux Ubuntu 11.10 / Windows XP SP3

Reklama
Uživatelský avatar
mar00m
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 359
Registrován: únor 11
Bydliště: Slezina u Hulína
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod mar00m » 22 črc 2011 21:45

1. Program = Stáhni si PS Pad (na http://slunecnice.cz, nebo jinde)
2. Web = http://jakpsatweb.cz http://jakdelatweby.cz a trochu užitečného najdeš na http://interval.cz
3. Jazyky = HTML, PHP, CSS, pak někdy přidáš v nutnosti potřeby SQL Databáze a JS (javascript)
Momentálně pracuji na 'homemade' kalkulačce, pokud máte nějaké rady a tipy ohledně zásobníkového programu v C++ či AVR ATMEGA2560 tak je rád uvítám.

nugets
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 148
Registrován: červenec 11
Bydliště: Nymburk
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod nugets » 22 črc 2011 21:53

Dík za radu :smile: kdyby napsal ještě někdo tak budu rád :)
Intel Pentium D CPU 3.000GHz, MSI P965 Neo, Kingston 3GB RAM DDR2, Gainward 1503​-Bliss GTS 450 512MB, Western digital 320GB, OS Linux Ubuntu 11.10 / Windows XP SP3

Tholus
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 3081
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod Tholus » 22 črc 2011 22:15

Asi tak jak psal mar00m, ale PHP bych opravdu ze začátku úplně vynechal.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7366
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod faraon » 23 črc 2011 08:23

1) Začni se základy HTML, já jsem si kdysi koupil takovou tenoučkou knížku, z ní jsem si udělal výpisky (nejdůležitější tagy a hlavní parametry), a hraj si. Já jsem takhle psal kámošce dopisy, se spoustou obrázků na popředí i pozadí, různým formátováním textu, odkazy ven i v samotné stránce (jako třeba obsah) a podobnými vychytávkami.
Také se nauč kód svých stránek formátovat tak aby byl snadno čitelný, usnadní ti to úpravy a opravy. Hodně pomáhá odsazování řádků podle vnořování tagů, stejně jako v programovacích jazycích.

2) Až ti bude připadat že se samotným HTML toho už víc udělat nejde*, pusť se do CSS. Nejdřív jako vložené skriptíky přímo do stránky, potom v externím souboru, zjistíš že takhle můžeš změnou jednoho řádku v nějakém file.css úplně proměnit vzhled celého webu složeného z tisíců stránek naráz.

3) Až budeš dobře ovládat předchozí (na dokonalé ovládnutí jakékoliv činnosti je prý potřeba aspoň 10000 hodin :lol: ), potom teprve přijde čas na PHP. Tam už nebude vytvářet jednotilivé stránky, ale "předpis" jak se ty stránky mají automaticky složit z jednotlivých prvků uložených v databázi. Ale ty prvky tam musíš zadat pomocí HTML a CSS, takže se bez nich stejně neobejdeš. Pokud tedy nepoužiješ nějaký framework, který vymyslel dávno před tebou někdo, kdo na rozdíl od tebe tohle všechno zná. Ano, můžeš weby vytvářet nebo mrskat sériovku z cizí formy.

4) Zásadně se vyhni jakýmkoliv WYSIWYG editorům typu MS FrontPage (ten navíc dělá stránky nekompatibilní s IE!), ono je sice možné web vytvořit i ve Wordu, ale je to taková prasečárna že se z toho chce slušnému prohlížeči blít. Nakonec ten soubor bude mít několikanásobně větší velikost než tvůj ručně vytvořený a bude dost nepřehledný...

5) Neuškodí nakukovat do kódu cizích stránek, ne že bys je měl kopírovat, ale je dobré vidět jak to dělají jiní. Oni už si tu cestu prošli, a nemá cenu vymýšlet kolo, které už před tebou někdo vymyslel mnohem lépe než bys dokázal ty. A navíc občas narazíš na nějakou zajímavost nebo parádičku, která se ti může hodit, třeba align="justify" jsem v té mojí knížce nenašel.

6) PSPad je velmi dobrý nástroj, ale pro začátek ti úplně stačí i Poznámkový blok, akorát musíš dát bacha aby sis soubor uložil s příponou .html nebo aspoň .htm (ne .txt), aby se ti automaticky otvíral v prohlížeči na kliknutí. Pak stačí v editoru udělat změnu v kódu, uložit, a přepnout do prohlížeče kde ti F5 (Refresh) okamžitě zobrazí změnu.


* Nebude to pravda, dnešní HTML5 toho umí ještě mnohem víc, viděl jsem třeba implementaci Wolfensteina běžící přímo v prohlížeči, a bez nějakého děravého flashe.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

shaft
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: duben 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod shaft » 23 črc 2011 10:11

Dobrý den,
rád by jsem se pustil na dlouhou cestu při tvorbě webových stránek. V budoucnu mám v úmyslu tvořit internetové stránky pro zákazníky. Umím zatím základy (x)html, css, php. Vím, že to je ještě na dlouhou cestu, ale to mi nevadí. Můj dotaz zní v tom, že rád bych nabídl poté zákazníkovi kompletní webovou prezentaci i s redakčním systémem, dále jen "RS". Vím, že těch RS co jsou zdarma a volně šiřielných je dost "Drupal, Joomla, PHPrs atd... ale je mi jasné, že je nebudu moc použít (vlastně prodat zákazníkovi) s nově postaveným webem na tomto systému ne? Respektivě, jestli se nepletu tak bych vlastně prodal i se stránkama co vytvořím i RS systém, který je opensource, ale to je protizákonný myslím. Takže jediné co mi zbývá je naprogramovat si i vlastní RS je to tak že? Prosím o odpověď někoho zkušeného. Předem děkuji. :roll:

Tholus
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 3081
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod Tholus » 23 črc 2011 10:13

Prodávat cizí RS je ilegální, můžeš to ale udělat tak, že RS dáš zdarma a tu šablonu prodáš.

shaft
nováček
Příspěvky: 9
Registrován: duben 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod shaft » 23 črc 2011 10:33

Takže poté napsat v podmínkách, že se prodává pouze šablona a že RS je zdarma? Příklad: Zákazník si objedná webovou prezentaci. Já mu sestavím vlastní stránky, které sám vytvořím. K tomu tam bude mít zahrnut RS třeba Drupal pro jednoduché změny (např. novou stránku přidá, nový článek atdd.). A budu po něm chtít třeba 1,-. Musím tedy uvést, že v té ceně je započítáná šablona nikoliv RS. pokavaď to tak chápu, je to tak? Děkuji.

Tholus
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 3081
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít s tvorbou webu

Příspěvekod Tholus » 24 črc 2011 15:12

Je to tak, účtovat si můžeš za instalaci RS (stejně tak si účtujou třeba instalaci Windows v obchodech) a za svůj vlastní motiv do RS (to je tvá vytvořená stránka, akorát upravená, aby pasovala do určitého RS). Prodávat cizí RS je jako prodávat nějaký cizí program.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kde zacit jako technik-samouk?
    od lukesky » 02 srp 2023 08:47 » v Vše ostatní (hw)
    3
    1020
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 srp 2023 09:22
  • chyba na webu
    od teichmann.ondrej » 04 zář 2023 15:45 » v Programování a tvorba webu
    1
    3450
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 16:09
  • Sdílená databáze na webu pro 70 lidí
    od Darth Vader » 14 lis 2023 21:47 » v Programování a tvorba webu
    1
    2056
    od kubasCZ Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 07:00
  • Jak odstranit indexaci starého webu na nový?
    od maruma23 » 09 bře 2024 20:21 » v Programování a tvorba webu
    2
    1774
    od cisadesign Zobrazit poslední příspěvek
    10 bře 2024 07:14
  • Hledám program nebo addon do Chromu co stáhne video z webu :) Příloha(y)
    od kellne » 21 bře 2024 09:49 » v Programy ke stažení
    9
    5699
    od kellne Zobrazit poslední příspěvek
    30 bře 2024 10:07

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů