Začátek programování

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

kuban
nováček
Příspěvky: 39
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Začátek programování

Příspěvekod kuban » 28 črc 2019 00:51

Dobrý den, chtěl jsem poprosit o radu pár zkušenějších, mám v plánu se věnovat programování, mám za sebou nějaké základy , ale opravdu jen povrchově , a mám v plánu využít samostudium a jednou se tomu i věnovat, mám veliké odhodlání to fakt nepřerušit a makat na tom :) ... proto směřuji dotaz zde, který jazyk je podle Vás nejvhodnější pro začátečníka ? Popřípadě tedy na který se nejvíce zaměřit? :) Moc Děkuji za čas, a názory :idea:

Reklama
Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod Azmir » 28 črc 2019 03:01

No nejlépe si vybrat jeden(takže nějaký aktuálně používáný) a ten se začít učit a pak dál rozvíjet. Začínat nějakým "jednoduchým" a pak přecházet na "těžší" je časově strašně náročné a učit se takový oldchool víceméně nepoužívaný pascal může pro někoho znít jako dobrý začátek, ale ony ty začátky v javě nebo céčku nejsou o nic moc těžší.

Důležité je spíš mít dobré zdroje, ze kterých se ti to bude dobře učit a bude tě to bavit, než zdroj že kterého si budeš připadat že čteš o španělské vesnici a bude tě to spíš otravovat a štvát. Určitě bych vynechal nějaké 10 let staré bichle a koukl třeba na youtube videa, je to podle toho i celkem sranda a celkem interaktivní, jak to člověk před sebou vidí, jak mu to někdo vysvětlí, něco jako škola z pohodlí domova :)
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod faraon » 28 črc 2019 08:18

Bylo by dobré říct co jsi vlastně zkoušel, jak dlouho, a kolik ti je let. Začít můžeš klidně Scratchem, pokračovat přes dnes velmi populární Python, a za dva, tři roky se uvidí. Mezitím si nastuduj hromadu literatury a především programuj, programuj, když budeš hoblovat elektrickou kytaru čtrnáct hodin denně, může z tebe být druhý Hendrix, ale jenom koukáním na nějaké tutoriály leda zblbneš na cvičenou opici.

Pascal je také dobrý začátek, i když je to renesanční veterán, ale dodnes nic lepšího pro výuku nevzniklo (ten Shakespeare je také nepřekonaný velikán). Základní principy tě prostě naučí nejlépe, protože je právě pro to navržený. A nastuduj si Pojídače koláčů, to je také klasika. Až si budeš myslet že jsi to pochopil, přečti si reakci na ně: Story of Mel :lol:

Céčko není vhodné pro začátečníky, protože to je velmi primitivní jazyk, nikoliv jednoduchý, zvlášť pro člověka bez zkušeností. Pascal je luxusní Mercedes plný elektroniky, má spousty tlačítek a přepínačů, na všechno je v něm kontrolka, chrání tě airbagy kolem dokola - zatímco C je obrovská žhavá parní lokomotiva, má jen pár kohoutů a pák, kam sáhneš, tam se praštíš nebo spálíš, a když zakopneš, letíš hubou rovnou na pražce. Jenže, ukaž mi Mercedes, který utáhne tisíc tun! Samozřejmě si za tu lokomotivu musíš každý vagon vlastnoručně připřáhnout a celý naložit, žádný automat to za tebe neudělá.

"Moderní" jazyky jako Java nebo C++ jsou obrovské molochy, během let postižené masivním rakoviným bujením a naprosto nezvládnutelné i profesionály. Viz "moderní" programy a metody vývoje. Prošlo to testy -> jde to do prodeje i s milionem bugů, a až to někde práskne, vydáme možná aktualizaci. Jako Boeing.

Další, jako je C#, způsobují "brain lock" na konkrétní korporát, těžko pak budeš přecházet do jiného světa a stáváš se jeho otrokem.

P.S: A pusť si k tomu nějakou dobrou hudbu: ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=1S1fISh-pag

https://www.youtube.com/watch?v=xCGu5Z_vaps
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod atari » 28 črc 2019 08:44

Já bych začal tím co chceš v budoucnu dělat.
Například Excel VBA, to je specializovaný software, a ten většinou využiješ v zaměstnání u nějaké firmy.
Chceš programovat eshopy nebo webové aplikace? Tak se zaměř na tyto technologie, a to můžeš dělal jako zaměstnanec nebo jako podnikatel. Po tomhle je a bude největší poptávka do budoucna.

Takže jak psal faraon, nevíme kolik ti je a co děláš.

kuban
nováček
Příspěvky: 39
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod kuban » 28 črc 2019 09:48

Díky moc za ohlasy, no zkoušel jsem akorát tak na VŠ, kde jsem se dostal okrajově k Javě, ale fakt jsme to brali jen spíš z knih, a moc mi to nedalo, ale za to mě to chytlo. Je mi 25, a jak říkám moc jsem toho nevyzkoušel. Programovat jsem plánoval, například weby, eshopy jak říkal atari tady. :) tak jsem uvažoval nad Java,C#, nebo i například html. Jen se neumím nějak rozhodnout co by mi mohlo pomoci, a nějak bych to nejlépe využil.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod d1amond » 28 črc 2019 10:05

Můžeš zkusit dělat ve VBA, což je na základy pochopení toho, co to je proměnná, podmínka, cyklus, pole, naprosto ideální. Nepotřebuješ nic překládat, rovnou máš výsledek.
Pro web se musíš zaměřit nějakým směrem, tj. směr .net nebo PHP. HTML a CSS je samozřejmost. Dnes je trend vyvíjet aplikace pro webové prohlížeče, takže i znalost databází je nezbytná.
Možností je spousta. Mrkni sem http://programujte.com/
Máš tam tutoriály jak pro web tak pro desktop.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7359
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod faraon » 28 črc 2019 10:14

Tak si nastuduj PHP a JavaScript, samozřejmě se předpokládá předchozí znalost HTML5 a CSS3, což ale není programování.

Ten Python ti také neuškodí, ať vidíš software i z trochu jiného úhlu, navíc ho pak můžeš používat jako pomůcku pro usnadnění některých otravných činností.

Jo, a s ohledem na aktuální roční dobu:
Obrázek
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

kuban
nováček
Příspěvky: 39
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod kuban » 28 črc 2019 10:28

a co ten C#? :) ten uplně vyřadit? :) ... takže nejdříve se teda naučit javascript, a PHP ? :)) chtěl bych abych potom následně uměl web, popřípadě nějaký eshop, nebo celkově s tím pracovat ...

kanoe222
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 352
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod kanoe222 » 28 črc 2019 10:39

Najskor si musis jasne uvedomit co chces vlastne robit. Ci webove aplikacie / stranky obecne, alebo desktopove aplikacie.
Webove aplikacie : veci na to potrebne tu uz su spomenute.

Desktopove aplikacie: tu tazko odpovedat. Dnes sa desktopove aplikacie pisu najme v C++, Java a C#. Kazdy jazyk ma svoje vyhody aj nevyhody v porovnani s ostatnymi, niektore spoznas uz ako zaciatocnik, niektore spoznas po 10tich rokoch pouzivania. Pravdaze ku vsetkemu sa hodi vediet co to s SQLkom (desktopove aj webove appky). Ani jeden z tichto jazykov by som nejak nezatracoval, a naopak ani nevyzdvihoval. Kazdy vznikol kvoli urcitemu dovodu, aj ked ich dnesne portfolio je viac menej neobmedzene (kvoli neustalemu vyvoju tichto jazykov), a da sa v kazdom z nich urobit snad cokolvek.

kuban
nováček
Příspěvky: 39
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod kuban » 28 črc 2019 11:13

Děkuju moc, tak se budu trápit s .php, a javascriptem .. :) do C, se teda asi nějak pouštět zatím nejdu.. popřípadě abych to fakt nějak shrnul na tvorbu webů/eshopu, a potom celkově na práci bych nejradši vybral fakt jen jeden :D ... ale pořád se nemužu rozhodnout OPRAVDU PRO JEDEN a ten nahrotit uplně na maximum, za chvilku mě čeká operace takže budu mít času a času, proto kdyby jsme to mohli před tím než uzavřu tohle téma a poděkuji všem za pomoc a spolupraci, finálně tedy vybrat JEDEN, který mám tedy na ty weby vybrat ? :) motivace mi nechybí, ale na tvorbu appek, atd. se necítím spíše fakt na ty weby.

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod d1amond » 28 črc 2019 11:54

Pokud si pokládáš tuto otázku, tak je to špatně. Dej si cíl, chci vytvořit... a dej se do toho. Postupem času narazíš na překážky, kdy budeš muset sáhnout k PHP nebo Java Scriptu, nabalí se k tomu MySQL, atd...
Potřebuješ ale nějaké zadání. Jinak se nehneš.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Začátek programování

Příspěvekod Zakk » 28 črc 2019 11:59

Tak podle mě, co se týče těch úplných základů (který už možná i umíš) jako naučit se používat cykly, podmínky atd. je uplně jedno jakej jazyk budeš používat..

A jestli seš teda rozhodlej pro ty weby, tak nejdřív se naučit základy HTML a CSS (to nejsou programovací jazyky, jak již bylo řečeno) pak možná i nějaký základy práce s databází ( SQL).

A jako hlavní programovací jazyk si vybrat PHP nebo JavaScript. To už je na tobě čemu dáš přednost. Alespoň podle mých informací je teď pro PHP snad nejvíc volných pracovních míst, zase ale podle hodně chytrých lidí ten jazyk nemá moc budoucnost. Takže já osobně bych si asi vybral JavaScript a ve finále asi nebudeš používat čistý JavaScript ale budeš se muset ještě doučit nějaký framework jako například React.

Jinak jako zdroj pro učení si nemůžu vynachválit tuhle stránku https://www.itnetwork.cz/ jsou tam celkem jasně ( laicky a výstižně) vysvětlené návody skoro na všechno.. jen některé články nejsou zdarma ( ale dá se bez nich většinou obejít).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr repasovaného notebooku na programování
    od HelFix » 13 bře 2024 10:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1425
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    20 bře 2024 10:51
  • Vhodné materiály pro výuku programování
    od Zakk » 31 říj 2023 16:24 » v Programování a tvorba webu
    1
    1377
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    31 říj 2023 17:40
  • 2x 27" IPS vs 34" VA . programování, webdesign
    od Hakosuka » 26 úno 2024 13:12 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    514
    od Hakosuka Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 13:12

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti