Jak začít a zdokonalit se v programování?

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Blondýnkazmoravy
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: květen 20
Bydliště: Nový Jičín
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Blondýnkazmoravy » 17 kvě 2020 09:56

Dobrý den! Na gymnáziu jsme se před pár lety učili základy programování (tedy spíše kódování) a velmi mě to zaujalo. V té době jsem se však nechala okolím odradit, že to není práce vhodná pro ženu, ale teď jsem se s tím opět setkala a přála bych si své schopnosti rozvíjet. Na internetu je mnoho zdrojů jak v angličtině tak češtině, ale je poměrně těžké určit, co pro mě je důležité a co nikoliv. Abyste rozuměli, baví mě se učit a přála bych si mít práci či brigádu (při své současné škole jiného zaměření), ve které bych mohla uplatnit svou zvídavost a zároveň bych byla užitečná. Což by splňovala pozice Junior IT, kde bych mohla ze začátku koukat profesionálům pod ruce a postupně se zdokonalovat (klidně za minimální ohodnocení).

Jelikož v mé sociální bublině nemám žádné IT odborníky, obracím se na vás, zda nemáte tipy, jak se v této oblasti dovzdělat nebo to, jak jste se stali programátory vy a jaké kroky je potřeba k tomu podniknout.

Mé současné znalosti jsou omezeny na základní syntaxi HTML, CSS. Potřebuji však své znalosti rozšířit o SQL, PHP a možná něco navíc (JavaScript). Snažím se zachytit co nejvíce znalostí prostřednictvím youtube videí a webů, ale přijde mi to nedostatečné (pozn. kurzy si jako student nemohu dovolit).
Nečekám, že se odborníkem stanu přes noc, jen bych si přála mírně nasměrovat.

Předem děkuji všem, kteří se připojí do diskuze.

S pozdravem
Blondýnka z Moravy

Reklama
Uživatelský avatar
CZechBoY
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8813
Registrován: srpen 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod CZechBoY » 17 kvě 2020 10:56

Za sebe ti mohu doporucit komunitu Pehapkaru (https://pehapkari.cz/) a urcite Slack, kde je spousta profesionalu, kteri pracuji nejen v php.
Pokud te zajima frontend tak je tu mala skupina Frontendisti (https://frontendisti.cz/).

Doufam ze to nikdo nesmaze kvuli reklame, ale bohuzel nemam jak jinak doporucit komunity :)
PHP, Nette, MySQL, C#, TypeScript, Python
IntelliJ Idea, Docker, Opera browser, Linux Mint
iPhone XS
Raspberry PI 3 (KODI, Raspbian)
XBox One S, PS 4, nVidia GeForce NOW

Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Zakk » 17 kvě 2020 11:14

Nejpřímější a nejlogičtější cesta mi přijde it škola.. Ale jak píšeš, že ty tutorialy ti přijdou nedostatečný, tak nejen z mojí zkušenosti se tam mnohdy naučíš víc než ve škole.. :D

Třeba výbornej web na naučení základů je ITnetwork: https://www.itnetwork.cz/

A když píšeš, že jsi holka, tak ještě udělám reklamu organizaci, kde dělá moje kamarádka Czechitas: https://www.czechitas.cz/cs/

Blondýnkazmoravy
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: květen 20
Bydliště: Nový Jičín
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Blondýnkazmoravy » 17 kvě 2020 11:43

Děkuji za odkazy, hned se na ně podívám!

Škola by byla nejlepší, ale už jsem věkově trochu výše (21) a momentálně studuji jinou. Chtěla jsem se v IT oboru vzdělat svépomocně, jelikož jsem na různých stránkách četla příběhy programátorů a programátorek, kteří to zvládli. Řekla jsem si, že když to zvládli oni, tak to mohu dát také.
Mnoho inzercí s nabídkami práce na pozici Junior IT zmiňuje, že jim začátečníci nevadí a že je rádi postupně zasvětí do problematiky, já akorát nechci působit jako někdo, kdo "neumí chodit a hned chce sprintovat".

Tutoriály jsou úžasné, jen se občas ztratím a pak dlouze přemýšlím a hledám, co a jak. :D

Azmir
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2120
Registrován: březen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Azmir » 17 kvě 2020 18:06

Znám mnoho případů, včetně holek, které měly i nulové znalosti a na podobné pozice šli. Neboj se toho klidně i bez těch znalostí. Ty firmy mají většinou stejně svoje požadavky a proškolí si tě přesně jak oni potřebujou a nalijou do tebe jenom to, co po tobě budou chtít. Hlavně jde o tu schopnost "programátorského myšlení". Pokud v sobě cítíš zapálení, klidně se na nějakou takovou pozici přihlaš, určitě tím nic neztratíš, rozhodně se neboj že tam budeš za blbku, oni tě všechno naučí.
Intel i7 9700k - 5 GHz@1.285V + Noctua NH-D15, PALiT GeForce RTX 2080 Super GameRock, Crucial Ballistix 2x8 GB 3866 MHz@1.4V, Gigabyte Z390 Aorus Pro, M.2 NVMe 1TB Transcend MTE220S, Seasonic Focus Plus Gold 750W, Fractal Design Define S(4x140mm fans)

144 Hz QHD 27" - HP 27xq, Roccat Kone Pure Owl Eye, Hyperx Cloud Flight, Trust GXT Cada mechanical

Blondýnkazmoravy
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: květen 20
Bydliště: Nový Jičín
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Blondýnkazmoravy » 17 kvě 2020 18:28

Přiznám se, že jsem typ člověka, co se bojí jít někam bez potřebných znalostí. Velmi mě baví si hrát s html kódem, učit se nové věci, opravovat se v chybách atd., ale mám velký strach z toho, abych právě nebyla za "blbku", když mi něco nepůjde nebo něco nebudu vědět. :D

Každopádně díky za dodání odvahy!

Uživatelský avatar
CZechBoY
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8813
Registrován: srpen 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod CZechBoY » 17 kvě 2020 23:23

Urcite zkus alespon pasivne sledovat co se deje na Pehapkarich a jak se tam o necem diskutuje tak si najit vic info.
Do Czechitas mi pripada ze chodi vicemene lidi jako ty - holky, ktery delaji jinou skolu a znaji minimum a snad se chteji i zlepsit. Urcite bych zkusil par kurzu tady a uvidis. Pripadne urcite doporucuji meetupy (ocekavam ze si v Brne nebo jinem vetsim meste).
PHP, Nette, MySQL, C#, TypeScript, Python
IntelliJ Idea, Docker, Opera browser, Linux Mint
iPhone XS
Raspberry PI 3 (KODI, Raspbian)
XBox One S, PS 4, nVidia GeForce NOW

Uživatelský avatar
Diallix
Level 2
Level 2
Příspěvky: 243
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Diallix » 18 kvě 2020 11:10

Ahoj. Osobne poznam dievcata, ktore programuju, ci uz weby, aplikacie alebo robia testerky. Zavisi od toho, comu sa chces venovat. Pisat weby, pracovat v PHP, pisat desktopove aplikacie, ASP dotnet, C++, jadra systemu, programovanie procesorov, aplikacie pre Android a podobne. Pred tym nez zacnes je nutne vediet znalosti danej platformy. Dalej je programovanie staticke a objektove. Co doporucujem je nutne si citat kody, ktore uz niekto - zdatnejsi napisal, doporucujem japonske fora ci stranky. Osobne, ja som zacal s lustenim logov. Pred tym som sa naucil platformu windows. Programoval som v MS-Dos, neskor v C++, c#. Odtial som zacal kodit mikroprocesory. S kazdym prog. jazykom ide aj ista dokumentacia, navrhovanie USE Case diagramov, UML modelov, logickych a relacnych schcem pre navrch datambaz s Oracly pripadne MS-SQL Server Management Studio, to sa dalej deli na dotazovacie jazyky T-SQL, PLSQL - procedury, transakcie, triggre. Ak chces pisat pre webove rozhrania, doporucujem najprv static php, potom object php. Ak chces zacat programovaci jazyk, tak asi Python. Ked sa naucis kodit uz v hociakom jazyku, prestup na "vyssi" level je jednoduchy. Jazyky su prakticky jednoduche, ohladne zavisi od toho, na akej urovni programujes. Je Pure C, kde su len struktury a alokacie pomocou malloc, po c++, kde kontrolujes alokovania pameti pre program a uvolnovanie instancii, az po C# kde sa o nic nestaras, len pises abstraktne triedy, ci interface, z ktorych dedis. Je toho vela. Kazdopadne prajem vela zdaru.
Moja nová kniha >> Kniha <<
---
Hľadáme nové posily do nášej CyberSecurity UNIT jednotky. Viac informácií o tom, čo to obnáša a ako sa pripojiť nájdete tu:CyberSecurity UNIT
----
Bezpečnostná autorita fóra viry.cz Certifikát
----
Momentálne aktívny ako:
- konzultant, vývojár a tutor výskumu inteligentného malwaru.

Uživatelský avatar
CZechBoY
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8813
Registrován: srpen 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod CZechBoY » 18 kvě 2020 18:12

Jenom doplnim ze nic jako staticky programovani neexistuje. Je nejspis mysleno funkcionalni programovani.
Nicmene jazyky se deli jeste o uroven vys na deklarativni a imperativni. Ale to je teorie vicemene k nicemu kdyz teprve zacinas.
PHP, Nette, MySQL, C#, TypeScript, Python
IntelliJ Idea, Docker, Opera browser, Linux Mint
iPhone XS
Raspberry PI 3 (KODI, Raspbian)
XBox One S, PS 4, nVidia GeForce NOW

Uživatelský avatar
Diallix
Level 2
Level 2
Příspěvky: 243
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak začít a zdokonalit se v programování?

Příspěvekod Diallix » 18 kvě 2020 18:13

Ano funkcionalne :]]
Moja nová kniha >> Kniha <<
---
Hľadáme nové posily do nášej CyberSecurity UNIT jednotky. Viac informácií o tom, čo to obnáša a ako sa pripojiť nájdete tu:CyberSecurity UNIT
----
Bezpečnostná autorita fóra viry.cz Certifikát
----
Momentálne aktívny ako:
- konzultant, vývojár a tutor výskumu inteligentného malwaru.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Kde zacit jako technik-samouk?
    od lukesky » 02 srp 2023 08:47 » v Vše ostatní (hw)
    3
    974
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    02 srp 2023 09:22
  • Vhodné materiály pro výuku programování
    od Zakk » 31 říj 2023 16:24 » v Programování a tvorba webu
    1
    1234
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    31 říj 2023 17:40
  • Výběr repasovaného notebooku na programování
    od HelFix » 13 bře 2024 10:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1181
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    20 bře 2024 10:51
  • 2x 27" IPS vs 34" VA . programování, webdesign
    od Hakosuka » 26 úno 2024 13:12 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    398
    od Hakosuka Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 13:12

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti