Trhání her při pohybu kamery

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
heminstein
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod heminstein » 20 led 2016 15:57

Ahoj,

potřeboval bych poradit, začínám být zoufalý.

Je tomu již skoro rok, co jsem si složil počítač (specifikace v podpisu). Asi tři čtvrtě roku běžely všechny hry úplně bez problému. V listopadu jsem ale zaregistroval značné cukání obrazu při pohybu (otáčení) kamery pomocí myši v Zaklínači 3. Stejný problém se objevil i u jiných her (Bioshock 1 a 2, Bioshock Infinite, Dying Light, Wolfenstein The New Order).

Zkoušel jsem několik ovladačů grafické karty, starší i nejnovější, ale nepomohlo to. Ovladač jsem vždy stáhl přímo ze stránky NVIDIA, stávající odinstaloval pomocí DDU a provedl čistou instalaci jiného. Dokonce nepomohlo ani přeinstalování OS. GTX 960 jsem nakonec vyměnil za GTX 970. Cukání v Zaklínači 3 a Bioshocku 1 se vytratilo, ale problém v jiných hrách přetrvával. To se nezměnilo ani po přechodu z Windows 7 na 10.

Minulý týden cukání v Zaklínači 3 a Bioshocku začalo znovu. Některé hry jsou nyní takřka nehratelné, třebaže dosahují 60 fps. Ale kupříkladu Fallout 4, GTA V či Tomb Raider běží skoro bez zadrhávání.

Prohodil jsem grafiky mezi novým a starším počítačem. V novém byla GTX 660 a ve starém GTX 970. Nemohl jsem uvěřit, že problematické hry se cukají v obou PC. Přitom starší počítač jsem používal 5 let a nikdy jsem neměl se hrami problém.

Nevíte někdo, kde by mohl být zakopaný pes?

Reklama
Delfarion
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 298
Registrován: říjen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod Delfarion » 20 led 2016 16:03

A zbytek sestavy?

Roidoc
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2229
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod Roidoc » 20 led 2016 16:04

Vždyť psal, že to má v podpisu.

NobodyCZ
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod NobodyCZ » 20 led 2016 17:09

Už jsem to tu nedávno někomu psal, příjde mi,že by se mohlo jednat o stutering způsobený zapnutým v-sync (vertikální synchronizací, sync every frame). Potom ti na každý obnovení obrazu monitorem, připadá pouze jeden snímek, což v FPS hrách a hrách kde nemáš zrovna nejvíc fps (někdy stačí i těch 60) nemusí být zrovna radostný. Zkus tuhle možnost v nastavení hry popřípadě nastavení přímo v ovladači grafiky vypnout a otestuj hru potom. Uvidíš jestli bude změna.

Uživatelský avatar
heminstein
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod heminstein » 20 led 2016 19:29

Zatím jsem to zkoušel jenom v nastavení hry a bylo to snad ještě horší.

Někde jsem četl, že stuttering nemá s v-sync nic společného. Pokud je v-sync zapnuta, neměl by se stuttering vůbec objevovat.

Každopádně až přijdu domu, zkusím ho vypnout ještě v ovladači. Pak mě napadá, jestli není problém v klávesnici nebo myši.

NobodyCZ
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod NobodyCZ » 21 led 2016 09:24

heminstein píše:Zatím jsem to zkoušel jenom v nastavení hry a bylo to snad ještě horší.

Někde jsem četl, že stuttering nemá s v-sync nic společného. Pokud je v-sync zapnuta, neměl by se stuttering vůbec objevovat.

Každopádně až přijdu domu, zkusím ho vypnout ještě v ovladači. Pak mě napadá, jestli není problém v klávesnici nebo myši.



To nevím kde jsi se dočetl, ale v-sync stuttering právě uplně lehce vytvoří i na sebevíc nadupanějším stroji (už když se nad tím zamyslíš že občas to ten snímek nemusí stihnout přesně v momentě kdy obnovuje monitor obrazovku, protože scéna tý grafice zrovna trvala dýl, tak ti vznikne mezera kterou poznáš právě na plynulosti pohybu kamery). Řekl bych, že sis to asi přečetl spíš špatně :) V-sync ti odebere tearing, což je něco jinýho uplně.

Kdyby to bylo myší nebo klávesnicí, tak to poznáš už na pohybu ve windowsu, že se myš chová divně.

Uživatelský avatar
heminstein
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod heminstein » 21 led 2016 10:54

Kompletní vypnutí v-sync nepomohlo. Nemůže být problém v RAM nebo CPU? Existují nějaké programy, jak to otestovat? Jinak v PC se mi nic nepřehřívá. CPU má v idle kolem 35° a při renderování videa max 70°.

Uživatelský avatar
Eldan
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 691
Registrován: leden 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod Eldan » 21 led 2016 12:13

Co máš za monitor? Problém totiž může být i v něm. Možná můžeš zkusit ještě kouknout do nvidia control panelu, jestli nemáš nějaké derpnuté nastavení v něm (protože ten umí overridovat nastavení ve hrách).

NobodyCZ
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod NobodyCZ » 21 led 2016 12:38

Chtělo by to spustit program co měří fps při hraní a sledovat co to začne dělat při těch zásekách, jestli ti fps klesnou nebo jestli je to víceméně stabilní :) Ani nemusíš nic stahovat navíc, ovladač nvidie (shadowplay) umí měřit fps taky.

Uživatelský avatar
heminstein
Level 1
Level 1
Příspěvky: 99
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod heminstein » 21 led 2016 14:41

Shadowplay hodně používám a ve hrách mívám stabilně 60 fps. Tohle na to asi nebude mít vliv. Teď jsem pořád v práci, ale zítra zkusím nahrát nějaká videa, abyste viděli, jak to cukání vypadá. Díky za ochotu poradit.

Mimochodem, teď se to začalo projevovat i v Tomb Raiderovi a Fallout 4. První hra mi šla měsíc bez problému, druhá byla při prvním spuštění asi před dvěma týdny také zcela plynulá, cukání se objevilo předevčírem při druhém. Vůbec to nechápu.

tomaraagon
Level 2
Level 2
Příspěvky: 195
Registrován: červen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod tomaraagon » 21 led 2016 17:44

Jednoho dne se mi taky něco stalo, když jsem pohl myší tak jsem dostal extrémní lagy, úplně ve všech hrách... Pokud sem udělal cokoliv jiného než pohnutí myší tak to bylo ok... zakopanej pes byl v ovladačích myši... něco se stalo v registrech a při pohybu myší to bylo v ****

NobodyCZ
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: červenec 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Trhání her při pohybu kamery

Příspěvekod NobodyCZ » 22 led 2016 06:59

heminstein píše:Shadowplay hodně používám a ve hrách mívám stabilně 60 fps. Tohle na to asi nebude mít vliv. Teď jsem pořád v práci, ale zítra zkusím nahrát nějaká videa, abyste viděli, jak to cukání vypadá. Díky za ochotu poradit.

Mimochodem, teď se to začalo projevovat i v Tomb Raiderovi a Fallout 4. První hra mi šla měsíc bez problému, druhá byla při prvním spuštění asi před dvěma týdny také zcela plynulá, cukání se objevilo předevčírem při druhém. Vůbec to nechápu.


Pokud míváš stabilních 60fps, tak to jsme doma, to by klidně ten v-sync být mohl :) ono stačí když ti vypadnou 2 framy z těch 60, sice ti to ukáže změnu fps na chviličku ale pak ti obraz docela slušně poskočí, vůči pohybu myši. No zkus udělat video, uvidíme.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů