Nestartuje základní deska ASUS M2R-FVM-VP

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

DarkMeni
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: duben 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nestartuje základní deska ASUS M2R-FVM-VP

Příspěvekod DarkMeni » 15 říj 2018 13:06

Zdravím, koupil jsem z bazaru PC, hlavně kvůli case, ale byla k tomu i základní deska, zdroj, procesor, paměti, prostě co se dá ještě použít. No a ta základní deska nestartuje.
Takže co to vlastně dělá:
Rozsvítí se LED která indikuje přítomnost 3.3V nebo 5V napájení ze zdroje, které je tam vždy, i když zdroj není spuštěný.
Jinak nedělá absolutně nic, ani nespustí zdroj, takže se logicky ani neroztočí větráčky, ani žádně pípání.
(spouštění jsem taky zkoušel zkratováním těch 2 pinů ke kterým se připojuje PWR SW tlačítko, takže tlačítkem to také není)

Procesor je v pořádku, zkoušel jsem na jiné desce. Paměti také, ale zatím to zkouším oživit bez pamětí, jen s procesorem, aby se alespoň ozval POST kód že nejsou paměti.

Je zde někdo, kdo by věděl jak trasovat tento problém? Jakože kde hledat? Myslím že to je ještě někde před BIOSem, když ani nesepne ten tranzistor, co by měl spustit zdroj. Myslíte že je hodně špatný nápad zkusit spustit zdroj manuálně? Jakože "Na, tady máš 12V a funguj!" :) Spíš se ale bojím aby takle nevzala ten zdroj sebou. (jo a zdroj je taky vyzkoušený a funkční)

Děkuji za případné rady

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestartuje základní deska ASUS M2R-FVM-VP

Příspěvekod Fox_25 » 15 říj 2018 16:37

Změř si napětí na CMOS baterii, příp. ji rovnou vyměň, máš připojený 4pin pro napájení CPU? Pokud mě paměť neklame, některé desky bez operační paměti ani nehlesly.

DarkMeni
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: duben 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestartuje základní deska ASUS M2R-FVM-VP

Příspěvekod DarkMeni » 15 říj 2018 17:49

CMOS baterie měla 0,16V, tak jsem tam dal novou se 3V, připojil jsem i jednu 512MB paměť, ale stejně se nechce spustit. Takže to vypadá že by mi ani nepomohlo, kdybych koupil diagnostickou kartu do PCI portu.

Na PWR BTN pinech je 3,3V.
Ale stejně mě zajímá, co nejhoršího by se mohlo stát, když zdroj zapnu manuálně propojením zeleného vodiče se zemí?
Když tam bude třeba proražený tranzistor (neboť žádný jiný viditelný zkrat jsem nenašel), bude zdroj dost chytrý na to, aby se sám vypnul při velkém odběru?

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 32 minutách 46 vteřinách:
Tak jsem našel asi proražený MOSFET tranzistor (70TO3GH) mezi D a S, v jednom směru mi multimetr ukáže 023 a ve druhém taky 023, u ostatních těchto tranzistorů je na stejných vývodech v jednom směru 560 a ve druhém mimo rozsah u diodového měření.

Takže by to mohla být příčina proč deska nestartuje, akorát co teď, takový tranzistor jsem ani v GESu ani v GME nenašel, neví někdo, kterým jiným tranzistorem a dostupným v ČR bych ho mohl nahradit?
(případně, jaká je šance že nevzal sebou i BIOS, který je nebezpečně blízko k němu, jestli ho náhodou nenapájel)

Děkuji.

Dodatečně přidáno po 3 hodinách 34 minutách 16 vteřinách:
Aha, po odpájení jednoho vývodu tranzistoru jsem zjistil že je v pořádku, a ten odpor 23 Ohmů způsobuje něco jiného, asi tam má být. Asi tu desku už neopravím, tak nic.
Přílohy
mb.jpg


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    877
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • Základní deska
    od pspež » 12 čer 2023 14:51 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    788
    od pspež Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 20:13
  • Základní deska amd
    od Pajus » 26 srp 2023 06:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    723
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 11:49
  • Bricked deska
    od krcky » 19 led 2024 14:17 » v Problémy s hardwarem
    8
    962
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 led 2024 23:02
  • Levná deska pro AMD Ryzen5600G
    od doudinin » 23 lis 2023 18:53 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    982
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    26 lis 2023 09:05

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů