Zamrznutí systému Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 08 bře 2019 22:07

Zdravím, před několika týdny mi uprostřed hraní kompletně zamrzl PC - šlo jedině natvrdo vypnout. Po zapnutí už PC nenabootoval do Windows 10 - uprostřed bootování (točící se kolečka) PC zamrzne. Připravoval jsem na ztrátu dat a vadný disk. Po zapojení jiného disku a bootovatelné flashky s čistým OS se PC choval stejně - během bootování z flashky, mechaniky vždy PC totálně vytuhnul. Disk je tedy OK - byl testován v jiném PC. Odpojoval jsem vše, co nebylo nutné k provozu PC - zbyla mi deska, CPU, paměti, zdroj a bootovatelnou flashku. Paměti jsem prostřídal a zkoušel zapojit do jiných slotů - zkoušel jsem i zapůjčenou RAMku - problém stále přetrvával. Tipoval jsem, že je tedy viníkem základní deska - poslal jsem ji na reklamaci. Dva dny byla v servisu, kde ji pak vrátili, že se závada neprojevila. Po obdržení desky jsem ji tedy zapojil a vyzkoušel - nejdříve se zdálo, že je skutečně problém pryč. Po pár hodinách mi PC v čistě nainstalovaném OS zamrznul a už nenabootval - stejné příznaky. Nyní se ale občas místo zmrznutí objeví BSOD: MACHINE_CHECK_EXCEPTION. Chtěl jsem vytáhnout dump, ale nikdy se nevygeneruje. BIOS desky je aktuální s default nastavením. Zdroj je 4roky starý zbytek sestavy necelých 1,5 roku. Myslíte, že může být vadný CPU? Může toto způsobovat zdroj? Nebo opravu desky v servisu odflákli? Setkal se někdo s něčím podobným?

Parametry PC:
MB: ASUS ROG STRIX Z370-E GAMING - Intel Z370
CPU: Intel Core i7-8700
RAM: HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 3200
GPU: GIGABYTE GeForce AORUS GTX 1080 8G, 8GB GDDR5X
PSU: Enermax Platimax 600W
SSD: Samsung SSD 850 EVO - 500GB, Basic
HDD: Seagate Barracuda 7200.14, 3,5" SATA III - 1TB

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53585
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod petr22 » 09 bře 2019 08:05

Procesor vadny byt muze, ale osobne jsem se za 30 let nesetkal s tim, ze by byl vadny Intel procesor.

osobne bych u podobneho problemu zacal vyzkousenim jineho, zarucene funkcniho znackoveho
kvalitniho zdroje, protoze zdroj je obvykla pricina podobnych problemu.

Predpokladam, ze kdyz v pocitaci neni ta Geforce 1080, tak se to s integrovanou grafikou chova stejne.

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 09 bře 2019 09:46

Ano, na integrované grafice se to chová úplně stejně. Vadný CPU bych také očekával až jako poslední možnost - teploty jsem měl vždy myslím optimální: 25-32°C v idle při dlouhodobém vytížení všech vláken na 100% max. 74°C, při hraní 50 - 60°C (chladič: NOCTUA NH-U12S). Za tu dobu co ten zdroj mám, jsem se nesetkal z žádným problémem nebo náznakem nějakého nestandardního chování. PC vždy jel až do teď perfektně - žádné zmrznutí, BSOD... Zkusím se domluvit se známým, na zapojení jeho zdroje do mého PC - má víceméně podobnou sestavu.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23601
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ITCrowd » 09 bře 2019 09:54

Využij toho, že naskočí občas bsod, nastav si systém tak ať vytváří dump: viewtopic.php?f=118&t=129195 a dej ho na rozbor do sekce BSOD.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53585
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod petr22 » 09 bře 2019 09:59

MACHINE_CHECK_EXCEPTION muze znamenat uplne cokoliv, obvykle to znamena
ze jadro Windows bylo zastaveno v dusledku hw chyby.

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 09 bře 2019 11:00

Podařilo se mi z disku vytáhnout jeden dmp ze včerejška... Poslal jsem ho do sekce BSOD.

https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?f=118&t=206212

Koberec233
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: leden 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod Koberec233 » 09 bře 2019 11:08

Viem ze CPU od Intelu dlho vydrzi a pod. Ale skusal si CPU vymenit za ine? Ak nejake ine mas

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 09 bře 2019 11:14

Bohužel, CPU do tohoto socketu jiný k dispozici nemám.... ani jinou desku nebo zdroj.

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 10 bře 2019 10:19

Otestován jiný plně funkční zdroj (Seasonic Focus Plus 650 Gold) problém stále přetrvává - takže musí být vadná deska nebo CPU.

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému  Vyřešeno

Příspěvekod ScIRIUS » 03 dub 2019 08:30

FYI
Reklamoval jsem CPU - reklamace byla uznána a dostal jsem nový kousek. Zatím se zdá být vše ok, takže byl pravděpodobně problém vyřešen.

Alfonz77
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: duben 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod Alfonz77 » 03 dub 2019 09:39

Včera jsem tu psal uplně stejný problém. Vyzkoušel jsem už vše kromě výměny desky a CPU mě tedy ani nenapadlo... že by takto odcházely?

ScIRIUS
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zamrznutí systému

Příspěvekod ScIRIUS » 03 dub 2019 10:34

Symptomy jsou rozhodně podobné.... akorát můj CPU běžel 1,5 roku bez jediného problému.

Teprve včera navečer jsem PC složil a nainstaloval s vyměněným CPU. Pustil jsem tam stress test a pár benchmarků - vše OK dokonce mám i daleko lepší teploty. PC běžel přes noc bez záseku, tak snad to bylo skutečně jen tím CPU. Po víkendu bych se ještě ozval, jestli je skutečně již vše bez problémů (po vrácení desky z reklamace se také zdálo, že je vše ok - až po pár hodinách přestal bootovat).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Zamrznutí počítače
    od Balkany123 » 17 črc 2023 13:48 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    4
    2164
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 19:35
  • Zamrznutí obrazu a BSOD Příloha(y)
    od zele44 » 02 úno 2024 15:10 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    5
    1099
    od zele44 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 10:14
  • Pomoc s přidáním nového operačního systému
    od Qinter » 07 říj 2023 15:02 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    6
    6024
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    20 úno 2024 13:54

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti