Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

EZumrova
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí  Vyřešeno

Příspěvekod EZumrova » 08 led 2020 11:11

Dobrý den,

v práci máme server s 2 TB diskem (Toshiba HDWD 120), který je asi 2.5 roku starý. PC běží 24 hodin denně, protože se na něj sbírají data ze vzdáleného PLC, ale tento disk slouží čistě jako uložiště pro projekty, vypracované programy a tak. Někdy během vánočních stávků se objevila hláška, že na tomto disku je krytická chyba a je nutné ho vyměnit. OS je na primárním disku, který je ještě starší.

Při startu PC se ozve delší pípnutí. Koukala jsem po Beep kódech, ale žádný neobsahuje jen jedno delší pípnutí ani jakýkoliv kód, který by se vázal k HDD. Počítač se však často nerestartuje, takže je možné, že to dělá normálně a jen jsem si toho do teď nevšimla :eh: ^_^; Je nějaký Beep code spojený s HDD? Nikde jsem žádnou podobnou hlášku nenašla. V každém případě vše na PC běží jinak v pořádku. Na disk jsem už i něco málo zapsala a zazálohoval všechna data (takže obsazená část se zdá být fyzicky v pořádku co se čtení týče). Disk také nevykazuje přehřívání, teplotu má okolo 30-35°C. Nezaznamenala jsem ani výraznější zvkukové projevy při výkonávání testů ani normálním provozu.

Provedla jsem následující testy:

HD Tune Pro (trial) ve SMARTu hlásí chybu Reallocated Sector Count - Current: 1 - Worst : 1 - Treshold: 5 - Data 1971 - Status: Failed. Avšak v Error Scan mám celou plochu zelenou, tedy bez chyby. Mám tedy chápat, že tento scan nenalezne chybu označenou ve Smartu? Takže všechny sektory by měly být v pořádku. V nápovědě jednoho programu jsem našla, že "špatné sektory" nelze při testu HDD vlastně najít, protože jsou přesunuty na jiné místo. Takže mi tento test asi ani neřekne, kde ty špatné sektory jsou? Treshold je nastaven na 5, takže neměl by hlásit problém při 5+ sektorech? Ano, už jen jeden je víc než dost, jen nechápu jak je v tomto případě treshold vnímám :D

DPS Self-test skončil s výsledkem 5 - tedy že disk neprošel elektrickým testem (Completed the test but the electrical element of the test failed). Co přesně si pod tím mám představit? Mohu najít, kde se to stalo?

Vyzkoušela jsem i CHKDSK a ten též nevykazoval žádnou chybu na disku. Provedla jsem i nativní test ve Win 7 (je v podstatě plně aktualizovaný, 64-bit), který mi řekl že disk je v naprostém pořádku. K čemu tento test tedy slouží, když mi PC stále hlásí že na disku je chyba a tenhle SW (a jak mi přijde, ani další podobné) ji prostě neodhalí?

Program Active@ Harddisk Monitor 5.0.4 mi u disku hlásí zdraví 1%! A přitom při kontrole disku, která zrovna běží jsou všechna pole zelená, což je sice jen 10% z celé kapacity, ale i tak mi hlášení zdraví 1% přijde celkem absurdní (obzvlášť když jiný program nenašel jediný chybný sektor).

Takže, jak mohu najít tento špatný sektor a jak mohu tento disk používat, případně "opravit" nebo zabránit dalšímu zápisu na chybný sektor? I když ten by měl být už "zablokovaný a neviditelný" od firmawaru HDD. Kdyby hodně zlobil, tak o výměně nebudu dlouho přemýšlet, ale takhle je to takové celé nanicovaté. Nevím, jak mám vnímat tuhle diagnostiku.

Za každou radu budu ráda :D

S pozdravem pěkného dne.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod petr22 » 08 led 2020 11:24

Disk okamzite vyhodit a dat misto nej novy.

Disk, ktery hlasi JAKYKOLIV problem se okamzite nahrazuje - nezkouma se jak je to vazne,
jestli je to vazne nebo jestli by se to nedalo nejak opravit.

Uz to, ze jsou data ulozena na jednom jedinem disku je podezrely, protoze to je
hazard s tim nejcennejsim co firma ma.

Co dela IT ? Proc vubec je tam jediny disk ? Proc IT disk okamzite nevymenilo kdyz
byla detekovana chyba ? To neni IT to jsou matlaci - vyhodit (disk i IT).

EZumrova
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod EZumrova » 08 led 2020 11:42

petr22 píše:Disk okamzite vyhodit a dat misto nej novy.

Disk, ktery hlasi JAKYKOLIV problem se okamzite nahrazuje - nezkouma se jak je to vazne,
jestli je to vazne nebo jestli by se to nedalo nejak opravit.

Uz to, ze jsou data ulozena na jednom jedinem disku je podezrely, protoze to je
hazard s tim nejcennejsim co firma ma.

Co dela IT ? Proc vubec je tam jediny disk ? Proc IT disk okamzite nevymenilo kdyz
byla detekovana chyba ? To neni IT to jsou matlaci - vyhodit (disk i IT).


Tak pardon, že chci pochopit co, kde a jak se to mohlo stát, když disk nebyl žádným uživatelem behem vánočních svátků používán :? Bohužel, jako malá firma fakt nemáme na super IT podporu ani diagnostiku natož 24/7 servis. Tak prosím, nebuďte hned agresivní ;) To, že jsem programátorka, neznamená, že chápu vše kolem HDD to posledního bajtu ;-)

A co se týče problémů s HW, s PLC vím, že než budu objednávat nový kus, dělám co mohu, abych zjistila, kde je chyba a zda ji lze odstranit své pomoví či s asistencí servisu/podpory. Ono ne vždy je nutné hned jít kupovat nový kus za XX tisíc, když skutečný problém je ve firmaru, kabelu nebo jen v programu ;-)

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod gogo1963 » 08 led 2020 11:53

Petr to bere z pozice firmy, kde se točí tisíce kusů hardwéru, každopádně mít důležité zálohy na jednom mechanickém disku je risk i když je fungl nový ... pro systém platí to samé
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod petr22 » 08 led 2020 11:59

Opakuji - nezkouma se proc a jak, to se obvykle zjistit neda, disky proste odchazi samy od sebe,
to je naprosto normalni, je to spotrebni material. Staci, aby byl zapnuty.

Ten disk proste je vadny coz znamena ho okamzite vymenit - jeste jsem nezazil aby kdyz to samo hlasi
vadny disk, tak to bylo v necem jinem nez vadnem disku, na 99,9% je chyba disku.

Trvam na tom, ze mit data na jednom jedinem disku je hazard, zvlaste na serveru, kde neni problem
mit alespon to zakladni - dva identicke disky v RAIDu (zrcadleni).

Mala nebo velka firma, data zcela urcite maji vetsi hodnotu nez necele 2000 Kc za novy disk - jakekoliv
otaleni s vymenou muze vest k tomu, ze ten disk umre definitivne - a v tom horsim pripade z nej nepujde
data obnovit a v tom lepsim to bude stat 50.000 Kc.

Napred disk vymenit, pak je mozno si hrat s tim puvodnim a zkoumat co se mu stalo. I kdyby se povedlo
premapovat vadne sektory, na tom disku uz nikdy nesmi byt ulozena dulezita data.

Lze povazovat za stesti, ze disk hlasi problemy dopredu - ve vetsine pripadu disk proste bez varovani umre,
a jestli je na nem jedina kopie dulezitych dat - tak je skutecny problem.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 08 led 2020 12:02, celkem upraveno 1 x.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod RIKI22 » 08 led 2020 12:01

Ten Error Scan nebol s fajkou na Quick scan ?
Skús Crystaldiskinfohttps://osdn.net/projects/crystaldiskinfo/downloads/71535/CrystalDiskInfo8_3_2a.exe/

EZumrova
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod EZumrova » 08 led 2020 12:02

gogo1963 píše:Petr to bere z pozice firmy, kde se točí tisíce kusů hardwéru, každopádně mít důležité zálohy na jednom mechanickém disku je risk i když je fungl nový ... pro systém platí to samé


Celkem chápu, ale ne všechny firmy jsou velké a mají v šuplíku náhradní díly pro všechny stanice, co mají ;-) Natož aby byly finance na velký servis nebo upgrade každého půl roku nebo rok ;-)

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod Zivan » 08 led 2020 12:03

Realokovany sektor znamena, ze s nejakym sektorem byl problem, firmware ho oznacil jako vadny a misto nej namapoval zalozni. Nekdy funguje disk bez problemu s jednim vadnym sektorem jeste roky, ale casto zacne tech vadnych sektory pribyvat a disk je na vyhozeni. Ty jich tam mas podle popisu uz skoro 2000.

Test povrchu je OK, protoze misto tech vadnych sektoru testujes ty zalozni. Jestli se ale z tech vadnych sektoru podarilo data precist bez chyby, s drobnou chybou nebo vubec netusis, protoze to asi nemas jak zkontrolovat. Muzes mit tedy uz ted spoustu veci poskozenych, ale nevis o tom.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod petr22 » 08 led 2020 12:07

Neni potreba mit zadne nahradni dily, sehnani noveho disku je otazka maximalne 4 hodin.

Je nutne ale REAGOVAT kdyz to hlasi chyby - tzn okamzite sehnat nahradu, a tim okamzite myslim IHNED.

Tahle chyba tam neni ze dne na den, ten disk bude vadny uz mnoho mesicu.

Nechtel bych majiteli firmy vysvetlovat jak je mozne ze je pryc nekolik TB dat, prestoze disk musi uz nekolik MESICU
hlasit problemy s premapovanymi sektory - akorat si toho nikdo nevsimal......

Opakuji jeste jednou - nezkoumat co se s tim diskem da delat - vymenit !

EZumrova
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod EZumrova » 08 led 2020 12:11

RIKI22 píše:Ten Error Scan nebol s fajkou na Quick scan ?
Skús Crystaldiskinfohttps://osdn.net/projects/crystaldiskinfo/downloads/71535/CrystalDiskInfo8_3_2a.exe/


Ne, scan jsem udělala "hluboký", trval v Tune HD asi 4+ hodiny. Crystal Disk momentálně mám.

Jinak co se týče přemapovaných sektorů, tak na systémovém disku vidím hodnotu 100, treshold 5 ale RAW je 0. A RAW u vadného disku je 7B3. Hádám, že ten RAW je ten, který vidí skutečný stav.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod gogo1963 » 08 led 2020 12:12

když jde o disky, ta agresivita je bohuže namístě, protože ty dotazy pak většinou vypadají jako "nemůžu se dostat na disk, co s tím?"
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Chyba s diskem, ale ne každý test ji odhalí

Příspěvekod Zivan » 08 led 2020 12:13

7B3 hexadecimalne je tech 1971 v prvnim prispevku a ano, je to pocet vadnych. Klidne jich zitra muze byt dvojnasobek.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Test pamětí Příloha(y)
    od Zakk » 14 čer 2023 20:12 » v Problémy s hardwarem
    6
    2244
    od Zakk Zobrazit poslední příspěvek
    19 čer 2023 21:35
  • AnTuTu test S23 ultra Příloha(y)
    od 28nitro28 » 02 led 2024 19:21 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    1057
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    04 led 2024 13:12
  • chyba 0xc0000142
    od Culter » 24 říj 2023 21:59 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    1668
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    25 pro 2023 18:41
  • chyba na webu
    od teichmann.ondrej » 04 zář 2023 15:45 » v Programování a tvorba webu
    1
    1781
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 16:09
  • Preskladané PC -chyba Příloha(y)
    od krakenus600 » 02 dub 2023 14:36 » v Problémy s hardwarem
    18
    1558
    od krakenus600 Zobrazit poslední příspěvek
    03 dub 2023 17:07

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů