Bzučení chladiče PSU

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

jesoun
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod jesoun » 23 led 2020 22:06

Před 2 týdny (dnes přesně vypršela lhůta pro vrácení) jsem si z Mironetu koupil zdroj RIOTORO Enigma G2 750W. Jelikož moje sestava takovýhle odběr zdaleka nemá, tak se větrák roztočí opravdu jen u náročných her, co vyžadujou plný chod CPU i GPU. Vetšinu času hraju se sluchátky, takže si zvuků z bedny moc nevšímám, ale když jsem si jen sundal, tak jsem zaslechl z bedny periodický bzučivý zvuk - zjistil jsem, ze větrák zdroje se pravidelně v 5 sekundových intervalech roztáčí, přičemž při každém roztočení to bzučí (ne nijak extrémně, ale slyšet to je). Zkoušel jsem na zdroji zmáčknout "hybrid" tlačítko, které způsobí to, že se větrák točí stále a nezapíná se jen ve chvíli, kdy je zdroj horkej. To kupodivu pomohlo k tomu, aby byl zvuk větráčku téměr neslyšitelnej, ale i tak , pokud k němu přiložím ucho, tak slyším divné bzučení - není to takový ten klasický a stálý šum/hukot, jaký jde z normálních větráčků v PC, ale zní to trochu jako nastartovanej autobus nebo nějaká dodávka (ne hlasitostí, ale tou "frekvencí" :P). Nahrát na mobil to bohužel nejde, zbylé komponenty to přehluší.

Je tohle u větráčků ve zdroji normální? Nebo ho mám reklamovat? V tom režimu, kdy se větráček spouští podle teploty to bez sluchátek vážně trochu ruší, v tom druhém režimu ne...ale jde mi spíše o to, aby ten větrák za chvíli neodešel úplně.

Edit: Ještě jsem se někde dočetl, že lhůta pro vrácení do 14-ti dnů začíná běžet následující den po převzetí zboží, tzn. bych teoreticky mohl zdroj zítra vrátit a zkusit vybrat nějaký tišší.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod petr22 » 23 led 2020 22:18

Bohuzel je to vyrobni vada nekterych zdroju Seasonic, konkretne pouzitych ventilatoru.

Nektere kusy to delaji, z tech co mam ja to nedela zadny a to jich mame pomerne hodne.

Kdyz ventilator odejde, plati 10 let zaruka na zdroj.

Jestli mas zdroj otoceny tak aby nasaval vzduch zvenku skrine, otoc ho nasavanim dovnitr,
ja mam ve skrinich takove proudeni vzduchu, ze ventilator stoji i pri zatezi procesoru 100%.

jesoun
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod jesoun » 23 led 2020 22:26

Aha, to mě alespoň trochu uklidnilo. Ještě se teda zeptám - má tato výrobní vada vliv na životnost chlazení (tzn. že můžu třeba čekat, že ten větrák za 2 roky umře) nebo se by měl jet normálně a prostě jen bzučí? A pokud by větrák odešel a zdroj se začal "pálit", má nějakou vlastní pojistku, že se vypne a nezačne mi tavit kabely?

Mám ho aby nasával zvenku no, děkuji za tip, zkusím otočit - počítám ale, že to bude mít za následek asi jen utlumení hluku, že? Nebo ty ložiska bzučej jen když je směrem dolů?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod petr22 » 23 led 2020 22:30

Zaruka je 10 let tak pocitam ze i ventilator by mel tak dlouho vydrzet, jinak holt budou
v zaruce menit zdroj nebo vracet penize.

Zdroj ma tepelnou ochranu, mel by se vypnout v pripade prehrati.

Kdyz mas zdroj otoceny tak aby nasaval zvenku a ventilator se netoci, tak vevnitr zdroje stoji vzduch.

Kdyz nasava ze skrine a stoji ventilator, tak porad skrz zdroj proudi vzduch ktery dovnitr skrine tlaci
predni ventilatory. A jelikoz nasavani neni blokovano filtry ani 0.5cm mista pod skrini, tak proudeni
vzduchu skrz zdroje je mnohem lepsi. I kdyz ventilator ve zdroji stoji a das za zdroj ruku, je citit
ze dozadu jde vzduch zevnitr skrine.

Ciste technicky problem vyresi vymena ventilatoru ve zdroji, ale tim se prijde o zaruku.

jesoun
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod jesoun » 23 led 2020 22:36

Ok, chápu. Vracet teda zdroj nebudu a budu doufat, že vydrží. To s tím prouděním vzduchu skrz zdroj zní docela logicky a jako dobrej nápad, určitě vyzkouším, možná pak nebude větrání spínat vůbec!

Děkuji ti za pomoc a za radu.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod petr22 » 23 led 2020 22:42

Otoceni zdroje je zadarmo, nic nebrani to vyzkouset.

Zdroj nasavanim ven dava smysl z hlediska nasavani studeneho vzduchu zvenku - jenze to funguje
jen kdyz se ventilator toci, nicmene to nasavani je reseno z prostoru pod skrini (kde je pul centimetru
mista) a jeste navic skrz molitanovy filtr, takze je tam sice 120mm ventilator, ale ten otvor je v podstate
ucpany, takze ventilator stoji, pak se spusti na vyssi otacky, zase se zastavi a tak stale dokola.

Kdyz nasava ze skrine, nasava z prostoru pod grafickou kartou, kam foukaji studeny vzduch z venku
predni ventilatory, takze ten vzduch ma temer stejnou teplotu jako kdyz nasava primo z venku, zdroj je
jak jsem rikal i soucasti airflow (cele PC tvori v podstate tunel). Lze overit IR teplomerem ze teplota uvnitr
zdroje je tak i v zatezi nizsi.

Samotne otoceni ventilatoru svisle, vzhuru nohama nebo bokem by nemelo mit na hluk vliv.

jesoun
Level 1
Level 1
Příspěvky: 87
Registrován: listopad 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod jesoun » 23 led 2020 22:48

Já mám skřín Fractal Define C, ta zespodu nemá přímo molitan, ale takovou síťku. Každopádně je tam minimum prostoru, jak říkáš, a vzduchu pod tím nijak neproudí no. Teď jsem docela rád, že mám modulární zdroj a že to otočení bude otázka minuty. Zítra po práci to otestuji :).

Překvapuje mne ale, že na to spínání větráčku u PSU není nějaký "chytřejší" algoritmus, kterej by nechal větráček roztočenej třeba 30 sekund a pak až ho vypnul...tady ten styl "1 vteřina zapnuto, 3 vteřiny vypnuto" mi přijde dost hloupý...ale věřím, že výrobce pro to asi nějaký důvod měl.

TT85
Level 1
Level 1
Příspěvky: 78
Registrován: prosinec 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bzučení chladiče PSU

Příspěvekod TT85 » 24 led 2020 20:42

Kup si zdroj Corsair, měl jsem Seasonic 750w a musel jsem ho vrátit, bzučel, vrčel hrozný zdroj. Možná chyba kusu ale kdo ví.
Corsair ani nepípne jsem spokojený.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Bzučení z reproduktorů Příloha(y)
    od lyriccs » 29 úno 2024 14:16 » v Problémy s hardwarem
    37
    4091
    od lyriccs Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 18:32
  • Bzučení ventilátoru - 4080
    od krcky » 16 črc 2023 13:19 » v Problémy s hardwarem
    3
    1156
    od krcky Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 05:45
  • Výměna chladiče CPU
    od goffy » 18 pro 2023 11:51 » v Problémy s hardwarem
    8
    1275
    od goffy Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 06:41

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 16 hostů