Omylem jsem polil notebook vodou

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Michal01
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Michal01 » 03 dub 2020 20:39

Dobrý den,
Vlastním notebook Lenovo, Windows 10 a dneska jsem na něj omylem vylil čistou vodu. Byl to malý pohárek. Voda se mi vylila na klávesnici a TouchPad. Notebook jsem se snažil usušit a po pár sekundách jsem ho vypnul a odpojil ze zásuvky. Chvíli potom se sám zapnul a začal se ,,provětrávat", jako bych na tom hrál náročné hry. V notebooku mám neulozena data o které nechci přijít. Nevím co je to za proces a co s tím dál dělat, proto prosím o radu.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53590
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod petr22 » 03 dub 2020 20:51

OKAMZITE rozmontovat - a to kompletne.

Vizualne overit, kde vsude jsou stopy vniku kapaliny a tato mista vycistit isopropylem.

Vypnul a odpojil ze zasuvky je na nic - je nutne vyndat akumulator - NESMI se to zapinat.

Nejhorsi co existuje je "nechat vyschnout" - jestli voda narusi povrch zakladni desky,
dojde casemn k jejimu zniceni. Stesti je jestli to byla cista voda (ne mineralni).

Disku se temer urcite nic nestane, tej je pomerne dobre chranen.

Michal01
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Michal01 » 03 dub 2020 22:01

Před chvílí ten proces skočil, trval asi hodinu a půl. Baterii jsem poté vyndal.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53590
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod petr22 » 03 dub 2020 22:07

Obavam se ze to nebyl proces, ale pokus o zapnuti (neuspesny), takze se jen vybijel akumulator.
To ze bezi ventilatory a neni obraz je nejspis zpusobene tim, ze deska neprojde POSTem - detekuje
kritickou chybu na ktere se zastavi.

Ten notebook se normalne zapl, narazil na chybu - a tomto stavu zustava do nekonecna - v tvem
pripade dokud se nevybil akumulator, melo to byt okamzite vypnute drzenim vypinace a okamzite
vyndan akumulator.

Bezici ventilatory a zadny obraz je obvykly stav pri vade zakladni desky. Jestli byla pod proudem nejaka
polita cast zakladni desky tak je mozno se se zakladni deskou rozloucit, mohou byt doslova vyzrane
vodive cesty.

Rikal jsem preci vypnout a rozebrat a ihned, NE cekat az se to vypne samo - nechat zapnutou vec
ktera je polita vodou je vubec to nejhorsi co je mozno udelat. Je mnohem pravdepodobnejsi ze ty
dve hodiny provozu nadelaly vetsi skodu nez ta voda.

Postup porad stejny - kompletne rozmontovat a dukladne prohlednout zakladni desku ze vsech
stran a pripadne fleky dokonale vycistit isopropylem (pokud neni, staci lih).

Az to cele vyschne (minimalne 24h) tak to slozit - a budto to bude fungovat, nebo nebude.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod drobino » 03 dub 2020 23:32

Paradoxně a k mému údivu jsem viděl že destilka odrovnala motherboard rychleji než coca-cola takže je v podstatě jedno jaká je to voda, okamžitě na servis, rozmontovat a vyčistit IPA opravit zasažené pájené spoje(jo a byla to jen kapka ani ne pohárek). Pokud jsi notebook zapnul a on jel celou dobu tak jsi dost možná podbil baterii a navíc pokud došlo ke zkratu někde na desce a nezapracovali ochrany tak jsi dost možná odpálil některý z napěťových regulátorů. A lenovo celekm rádo odpaluje KBC, ale to jen odhaduju. Co za lenovo máš konkrétně?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53590
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod petr22 » 03 dub 2020 23:37

Vybitim na 0% podle cidla na desce nelze podbit akumulator.

Napeti pri kterem se to cele vypne samo je zcela bezpecne v toleranci jednotlivych clanku
akumulatoru - je to podstatne vic nez ty cca 3V na clanek.

Kdyby sel akumulator do zkratu, uz ale mohl byt pozar.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod drobino » 04 dub 2020 00:14

No nic prostě ať to dotyčný vyčistí nebo to nechá co nejrychleji vyčistit. Další problémy se řeší až poté můžeme se na tom dohodnout?

Michal01
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Michal01 » 04 dub 2020 23:09

Notebook jsem tedy dole odsrouboval a zkontroloval jestli tam jsou nějaké stopy vody, nebo jestli jsou části vlhké. Vše bylo již suché. V elektronice se moc nevyznám, takže jsem radši nic nevytahoval. Přes den svítilo slunce, takže jsem notebook nechal pod oknem. Nyní jsem po 27 hodinách vložil baterii a zapojil do nabíječky. Na notebooku začala problikavat oranžová kontrolka, po chvíli začala problikavat pomaleji. Chvíli svítí a poté zhasne a hned se znovu rozsvítí. Poté začala namísto ní svítit bílá a začala se chovat stejně. Nevím, jestli mám notebook znovu odpojit a zkusit to později, nebo to takhle nějakou dobu nechat.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Fox_25 » 05 dub 2020 00:20

No tak jestli jsi ho měl rozdělaný jenom dole, je pravděpodobné že pod klávesnicí bude ještě nějaká vlhkost, kompletně rozebrat jak Ti psal Petr znamená že budeš mít v ruce jenom základní desku která se měla podrobit kontrole, čištění a sušení.

Michal01
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: duben 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Michal01 » 05 dub 2020 14:26

Takže dneska asi po 42 hodinách jsem počítač zapnul. Spustil se v pořádku. Vypadá to, že vše funguje jak by mělo. Data jsem si zazálohoval. Nejsem si ale jistý, jestli ho mám ještě na nějakou vypnout, ale zdá se, že to nebude potřeba.

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod Fox_25 » 05 dub 2020 18:07

Nejhorsi co existuje je "nechat vyschnout" - jestli voda narusi povrch zakladni desky,
dojde casemn k jejimu zniceni. Stesti je jestli to byla cista voda (ne mineralni).

Pro jistotu zopakuju co napsal Petr.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53590
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Omylem jsem polil notebook vodou

Příspěvekod petr22 » 05 dub 2020 18:16

Proc se nas ptas co mas delat, kdyz delas presne pravy opak ?

Doslova delas presne vse proto, abys ten notebook znicil a spolehas se na stesti a ze zakladni
deska neni poskozena. Opakuji - naprostou vetsinu poskozeni elektroniky kapalinou
nema na svedomi kapalina, ale naprosty nezajem majitele to resit dokud je cas. A pak breci...

Rikal jsem kompletne rozebrat a podrobne prozkoumat zakladni desku - NEPROVEDENO
Rikal jsem udelat to okamzite - NEPROVEDENO
Rikal jsem nenechat jen vyschnout - NEPROVEDENO
Rikal jsem okamzite vycistit pripadne stopy kapaliny - NEPROVEDENO

Jestli se dostala voda skrz ochranny lak zakladni desky, tak ti ta cast desky casem shnije a nic
proti tomu uz udelat nemuzes. Muzes mit proste stesti ze voda nic neposkodila, muze to ale
fungovat jen tyden, mesic, rok....

Ted uz je to jedno - jelikoz ignorujes vse co ti radim tak pokud doslo k poskozeni desky tak uz
k nemu doslo a po nekolika dnech to nema smysl resit. Nic horsiho nez ze koupis novy notas nehrozi.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Omylem přepnutá klávesnice na Windows zkratky
    od p.konupka » 01 úno 2024 15:35 » v Vše ostatní (sw)
    2
    611
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    01 úno 2024 22:43
  • Jsem jediný uživatel, aplikaci zablokoval správce, co s tím? Příloha(y)
    od Minapark » 06 led 2024 09:58 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    897
    od Minapark Zobrazit poslední příspěvek
    06 led 2024 14:58
  • Remote Desktop konfigurace - i když jsem za providerem
    od Wiston » 08 říj 2023 17:47 » v Internet a internetové prohlížeče
    2
    2546
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 18:08
  • Notebook max. 13k
    od Kijar » 11 úno 2024 13:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    566
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 úno 2024 14:05
  • Notebook do 10 000,-
    od Zeck » 29 led 2024 22:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    28
    2778
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    05 úno 2024 20:14

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů