chtěl bych se zeptat, jestli správně čtu statistiky z HD Tune, který mi podle všeho ukazujou dost podivný věci na to, že jsem dal do PC před necelými 2 měsíci nové disky.
V PC mám disk Seagate BarraCuda, 3,5" 4TB ST4000DM004, ale po cca 3 letech provozu se začal sekat, sem tam se odpojil a pak zas připojil. Projel jsem to nástrojek CHKDSK a vyskočila mi hláška, že je tam moc vadných sektorů a už je není kam obnovit. Proto jsem se rozhodl koupit radši nové dva 2 TB disky, kdybych tenhle musel jednoho rána vyhodit.
Stav z HD Tune toho 4 TB disku vypadá takhle:

Dne 19.5.2021 jsem do PC vložil dva nové disky zakoupené v CZC a jsou to:
Seagate BarraCuda 7200, 3,5" SATA III, 256MB - 2TB
WD Blue WD20EZBX, 3,5" SATAIII, 256MB - 2TB
Po zapojení byly samozřejmě všude ve statusu disku nuly a teď po dvou měsících mě nové cvakání disku a samovolné připojování a odpojování toho 2TB Seagatu donutilo podívat se u obou disků do statusu a pokud to správně čtu, tak oba mají již vadné sektory. Vtipné je to u toho WD, protože jsem jej defakto vůbec nepoužil a celé 2 měsíce je prázdný. Ten Seagate je skoro plný, každopádně jsou na něm také pouze uložená data, která moc nepoužívám.

U obou disků jsem si připlatil za možnost okamžité výměny, ovšem zajímalo by mě, jestli jsou ty disky skutečně na pokraji smrti (už jen to cvakání hlav a odpojování u toho Seagatu je divné) a mám s nimi jít na reklamaci nebo je to v pořádku a můžu tomu věřít.
Trochu mi vrtá hlavou, že by se podělaly oba disky takhle najednou a jestli nemůže být problém někde jinde v PC (napadá mě třeba špatný zdroj - ten už taky něco pamatuje, ale zatím s ním problém nikdy nebyl a ostatní disky jedou v pořádku). Disky mi standardně vydrží 3-4 roky. Jeden tu mám dokonce 9 let a furt šlape jak po másle.
Díky za jakýkoliv tip a radu