Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
simio.simsoft
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: duben 13
Bydliště: Blovice, Plzeňský kraj, CZ, EU, Europa, Earth, Solar System, Milky Way, Space
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie  Vyřešeno

Příspěvekod simio.simsoft » 27 říj 2021 21:42

Zdravím,
témat týkajících se samovolného vypínání ntb jsem našel na fóru hodně, ale tyto problémy bývají hodně specifické, a s žádným zde řešeným jsem se nějak neztotožnil či nespokojil.

Jedná se o notebook Acer Aspire E15 (E5-575G-51EF), staří cca. 5 let. V horizontu posledního půl roku jsem u notebooku začal pozorovat jeho "tvrdé" samovolné vypínání. Zatím jedinou společnou příčinu, kterou jsem vypozoroval, je, že se notebook vypíná pouze při napájení z baterie. Zatím se však odmítám smířit s faktem, že se jedná o starou baterii. Baterie samozřejmě odcházejí, ale:
1) mám doma přes 12 let starý notebook HP 6730b s PŮVODNÍ baterií, a i nyní je na s schopen pracovat alespoň hodinu a půl bez problémů.
2) s odcházející baterií v notebooku jsem se již setkal a příznaky probíhaly tak, že se prostě baterie jen velmi rychle vybila, nic víc.

U současného Aceru se mi ale stává, že i když je notebook plně nabitý, vypne se třeba 5 minut po startu, kdy ještě stav baterie ani neklesne pod 90%. Bez nabíječky nejde zapnout, ale když jej pak zase zapojím do nabíječky, stav baterie je stejný s tím před shutdownem. Je tedy možné hledat chybu v hardwaru, driverech či Windowsu? Případně má cenu s tím chodit na reklamaci (myslím, že bych ji měl mít zaplacenou do konce tohoto roku)? Přikládám report z prohlížeče událostí, ale sám se v tomhle už nevyznám.

Předem děkuji za odpovědi.

- <Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
- <System>
<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />
<EventID>41</EventID>
<Version>8</Version>
<Level>1</Level>
<Task>63</Task>
<Opcode>0</Opcode>
<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2021-10-27T18:58:29.0618558Z" />
<EventRecordID>183076</EventRecordID>
<Correlation />
<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />
<Channel>System</Channel>
<Computer>LAPTOP-AMA8LPSO</Computer>
<Security UserID="S-1-5-18" />
</System>
- <EventData>
<Data Name="BugcheckCode">0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>
<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>
<Data Name="SleepInProgress">0</Data>
<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>
<Data Name="BootAppStatus">0</Data>
<Data Name="Checkpoint">0</Data>
<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>
<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>
<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>
<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>
<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>
<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>
<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>
</EventData>
</Event>
Přílohy
prohlížeč událostí.png

Reklama
Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod atari » 28 říj 2021 03:12

Předpokládám, že ten ntb stál pod 20K. Vzhledem k tomu, že to je 15,6“, tak to není nějaká super kvalita, a tomu bude odpovídat nižší kvalita HW.

Srovnávat kvalitu baterie ACER s HP a s o 7 let dříve vyrobenou baterií není na místě. Už jenom za těch 7 let obecně klesla kvalita výroby.

Závada může být v elektronice na desce, a nebo to je vadná baterie. Takže bych začal její výměnou. Doporučuji Avacom.

Dodatečně přidáno po 2 minutách :
Ten Event log se týká softwaru, z toho to nezjistíš.

Dodatečně přidáno po 10 minutách 22 vteřinách:
Když tu baterii koupíš na eshopu a zjistíš, že závada není v baterii, tak ji druhý den zase vrátíš. Bude tě to stát pouze poštovné.

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod cejny » 28 říj 2021 07:21

No ty úvahy jsou super, ale čemu. Baterka je klidne v háji. Prostě to ukazuje 90pro aktuální kapacity a pak to asi utne ochrana baterky, aby se nepodbila.

PS: tohle je taky uvaha
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod petr22 » 28 říj 2021 08:34

Nektere akumulatory nevydrzi ani 2 nebo 3 letou zaruku, reklamujeme jich desitky.

"s odcházející baterií v notebooku jsem se již setkal a příznaky probíhaly tak, že se prostě baterie jen velmi rychle vybila, nic víc."

Presne to se deje - opravdu VELMI rychle.

Ze je 5 let stary akumulator na vyhozeni neni nic zvlastniho, jeste muze byt i nafouknuty.

"Případně má cenu s tím chodit na reklamaci (myslím, že bych ji měl mít zaplacenou do konce tohoto roku)?"

Zaplacenou? Neni to obycejne pojisteni, ktere prodejce nazyva rozsirena zaruka, ktera zaruka neni?

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod cejny » 28 říj 2021 09:51

https://www.google.com/search?q=bnp+par ... s-wiz-serp. Různé pojistky jsou přes Bnp pojišťovnu a je potřeba to řešit přes právníka. Pojistné události řeší stylem, že vše zamitnou, pod heslem že to lidi nebudou řešit, přece to stalo jen 1,5k
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod Karrex » 28 říj 2021 10:04

A hlavně na baterku není běžně ani ty 2 roky na životnost, jako na celý výrobek, takže pak už jenom záleží, co je ve smlouvě o pojištění prodloužené záruky.

Edit: Přidáno slovíčko...
Naposledy upravil(a) Karrex dne 28 říj 2021 10:34, celkem upraveno 2 x.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod petr22 » 28 říj 2021 10:20

Neexistuje zakonny zpusob, jak snizit zarucni dobu pod 24 mesicu.

Zaruka na akumulator je minimalne 24 mesicu.

Toto je ale 5 let stary notebook.

Dodatečně přidáno po 4 minutách 47 vteřinách:
Ztrata kapacity na par minut je ztrata funkcnosti, reklamovatelna vada.

Bezne reklamujeme akumulatory v ramci 3 lete zarucni doby ktere se chovaji takto.

Dost tomuto stavu pomaha, kdyz se notebook necha ve sleep rezimu dost dlouho na to, aby se vypnul,
a pak se delsi dobu nenabiji.

Jine reseni nez vymena akumulatoru neni.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod Karrex » 28 říj 2021 10:27

Bavíme (bavíte) se celou dobu o životnosti baterie, takže samozřejmě mám na mysli reklamovatelnost při snížení kapacity, což je běžným opotřebením, vůči pojištění prodloužené záruky, která tedy ještě nevíme, co všechno zahrnuje.
Pokud se vlezeš do norem, tak snížení životnosti nevyreklamuješ ani ve dvou letech.

To že může přesluhovat je věc druhá, ale simio hledá i jiné cesty - o tom je vlastně toto téma. Že má vyměnit baterku, pokud se na nic jiného nepřijde, věděl už při psaní prvního příspěvku, akorát si to nechtěl připustit.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
simio.simsoft
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: duben 13
Bydliště: Blovice, Plzeňský kraj, CZ, EU, Europa, Earth, Solar System, Milky Way, Space
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínání ntb při napájení z plné či téměř plné baterie

Příspěvekod simio.simsoft » 17 led 2022 11:11

Tak problém nakonec vyřešen - uhrál jsem to u Alzy na prodlouženou pětiletou záruku (2 roky záruka + 3 roky pojištění). Baterka je zřejmě vyměněna, nyní funguje normálně. Koho zajímá celý příběh, může číst dál, koho ne, nechť tady skončí a považuje téma za uzavřené.

Poprvé jsem notebook posílal na reklamaci do Alzy už někdy v listopadu. Vrátil se za necelý měsíc s vyjádřením, že závada byla zjištěna na jakési řídicí jednotce baterie a byla opravena. Notebook však dělal úplně to samé jako před tím, takže to podle mě v servise ani nikdo nevyzkoušel.

Podruhé jsem tedy notebook poslal na reklamaci někdy v polovině prosince, asi 3 dny před vypršením prodloužené záruky. Notebook se opět vrátil asi po měsíci. Tentokrát už byla baterie vyměněna a s ní zřejmě celé vnitřnosti notebooku. Nechápu, proč to udělali, ale oběhané USB porty byly najednou nové. Navíc paní z Alzy, která s námi (velmi slušně) jednala, říkala, že autorizovaný servis si Alze za opravu naúčtoval asi 9k (což je poloviční cena notebooku v době, kdy byl nový).

Ale by to ale nemělo příliš šťastný konec, ten Slovák, co to opravoval (vyjádření o závadě bylo ve slovenštině) zřejmě podělal nějaké zapojení uvnitř těla, a díky tomu mi teď fungují jen 2 USB porty ze 3 a přestal fungovat audio jack. Nemám už ale náladu to dál řešit, raději si za pár stovek koupím nějakou levnou USB zvukovku a USB rozbočovač, případně, až budu mít někdy čas, si notebook rozeberu sám - teď už nemám co porušit.

Systém opět zvítězil nad jedincem, amen :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • "Ještě chvilku" po téměř každém zapnutí
    od Asanoth » 24 črc 2023 13:08 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    10
    9076
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 12:45
  • Soundbar - napájení Příloha(y)
    od qayplmxc » 31 srp 2023 12:07 » v Vše ostatní (hw)
    1
    1322
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    31 srp 2023 12:20
  • Napájení grafické karty Příloha(y)
    od glajdowicz » 23 pro 2023 18:19 » v Problémy s hardwarem
    7
    588
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 pro 2023 21:48
  • zapojení napájeni 1080ti
    od matesfox » 13 říj 2023 19:50 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    592
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 22:28
  • HP ProBook 455 g6 nová baterie avacom
    od p3v4x » 08 úno 2024 20:54 » v Problémy s hardwarem
    2
    560
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 22:14

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů