Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 12 črc 2022 09:56

Dobrý den,

už jsem vážně zoufalý, tak se obracím na zdejší komunitu. Aktuálně řeším problém s PC, kdy se samovolně restartuje, nebo vůbec nenajede a deska hlásí diodou problém s DRAM. Problémem ale je, že o hodinu později zase vše najede a může fungovat třeba 3 dny bez projevení závady, která se následně zase dostaví.

Zkusím popsat jak se problémy začaly projevovat a jak jsem postupoval.

- Před několika měsíci mi poprvé po zapnutí nenajel systém a na desce svítila DRAM dioda. Vyndal jsem RAMky ze slotu a vrátil zpět = problém zmizel

- Asi před dvěma týdny se mi začalo samovolně restartovat PC v různých intervalech. Někdy po pár minutách, někdy po hodině a zátěž nehrála zásadní roli. Někdy sem jen brouzdal prohlížečem, jindy jsem hrál hry. Zkontroloval jsem teploty a ty se držely do 60 stupňů. Zakázal jsem v systému (obnovení) volbu automatického restartování při problémech a ani to nepomohlo. Plus jsem zkoušel různé testy pamětí a ty mi nic moc neukázaly.

- Zkontroloval jsem Drivery a BIOS a vše bylo aktuální. Usoudil jsem, že mám nakopnutý systém (který jsem nepřeinstalovával už víc než 3 roky) a provedl jsem čistou přeinstalaci s formátováním disku (rovnou na WIN11, z původních 10tek). Chvíli to vypadalo, že problém odezněl, ale o víkendu opět přišly samovolné restarty.

- Zkusil jsem vyndal a zandat RAMky i GK i odpojit všechny disky mimo systémového. Nic nepomohlo.

- Včera jsem chtěl zapnout PC a opět DRAM dioda na desce a černý monitor. Zkusil jsem tedy opět vyndat moduly, zandat moduly. Použít jen jeden modul do různých slotů. Oba moduly do různých slotů ale problém trval (cca 3 hodiny to prostě nešlo a pak jsem šel spát). Prostě nefungovalo nic a já si myslel, že mi prostě odešly RAMky. Přiznám že už s úlevou, že vím, kde je zakopaný pes.

- Jenže dnes ráno jsem zkusil PC zapnout a ono normálně najelo. Už opravdu nevím co vyzkoušet a jak identifikovat problém. Každopádně ty pády mi vadí i v práci, protože střihám videa a několikrát se mi stalo, že PC spadlo při neuloženém projektu.

Zlatýho bludišťáka tomu, kdo mi to pomůže vyřešit

PC sestava:AMD Ryzen 9 5900X; ASUS ROG STRIX X570-F GAMING - AMD X570; Patriot VIPER Steel 64GB (2x32GB) DDR4 3200 CL16; GAINWARD GeForce GTX 1070 Phoenix GS; 2x Samsung SSD 970 EVO, M.2 - 1TB; Seagate SkyHawk, 3,5" - 4TB; 2x WD Red Plus (EFRX), 3,5" - 4TB; Seasonic Focus Gold 750 - 750W

Díky moc za rady.

Reklama
Uživatelský avatar
Alferi
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: duben 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod Alferi » 12 črc 2022 11:11

Paměti máte nastavené na XMP? Zkusil by je na základním taktu, jestli se ta chyba bude objevovat i po tom. Ještě se podívejte ve windows do protokolu událostí, jakou chybu to uvádí.
Možná jsou RAMky jen nestabilní a pomůže mírné zvýšení napájení, ale to bych dělal až po výše uvedeném.

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 12 črc 2022 11:18

Během řešení problému jsem BIOS resetoval, takže tuším, že tam žádné taktování nebude. Myslím, že ani předtím jsem paměti nijak speciálně nenastavoval a nechal default. Co se týče protokolu, tak mi vyhazuje klasicky toto: "Systém se znovu restartoval, aniž by se předtím zcela vypnul. Tato chyba mohla být způsobena tím, že systém přestal reagovat, selhal nebo že došlo k neočekávané ztrátě napájení."

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod petr22 » 12 črc 2022 11:35

Ja bych reklamoval procesor.

Lze vyzkouset ruzne pokusy s nastavenim napajeni v BIOSu, ale reklamace procesoru je rychlejsi.

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 12 črc 2022 12:16

Procesor? To se přiznám mě ani nenapadlo. Na co bych v reklamaci odkázal? Já měl spíš podezření na paměti a desku, případně zdroj. Jen bych potřeboval spíš aspoň nějak ověřit, co to je, abych případně reklamoval s argumentem.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod petr22 » 12 črc 2022 12:46

https://community.amd.com/t5/processors ... 21/page/84

Muzes pujcit jiny procesor od nekoho na vyzkouseni? Jakykoliv.

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 12 črc 2022 13:07

To je zajímavé. Zkusím sehnat procesor na AM4ku a uvidíme. Maličko mě děsí, že opravdu ty chyby se objevují nárazově. Někdy je týden pokoj a pak to umí padat co hodinu...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod petr22 » 12 črc 2022 13:08

Muzes jeste zmenit nastaveni napajeni procesoru podle te diskuze, jestli to bude mit vliv.

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 12 črc 2022 13:19

Určitě zkusím. Ta diskuse je zajímavá a vypadá to, že tam řeší prakticky stejný problém.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod pcmaker » 12 črc 2022 13:30

Měl jsem podobný problém na MB Gigabyte. Stačilo zvednout Offset napájení CPU o 0.015V a bylo po problému.

limbi
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: červenec 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod limbi » 25 srp 2022 19:08

UPDATE: Problém stále přetrvává. Vyzkoušel jsem snad všechny uvedené rady. Zvýšil napětí CPU... Nakonec jsem koupit provizorně Ryzen 2700x a zdálo se, že opravdu je problém v procesoru (celý den a půl bez crashe). Poslal jsem ho na reklamaci ale v ten den večer začal padat PC opět. Absolutně stejná situace. Teď jsem ještě koukal na kompatibilitu RAM modulů a zjistil jsem, že v dokumentu ASUSU nejsou uvedeny. Je mi ale divné, že rok vše fungovalo bez problému a nyní by se to takhle zbláznilo. Jde o kombinaci AMD Ryzen 9 5900X; ASUS ROG STRIX X570-F GAMING - AMD X570; Patriot VIPER Steel 64GB (2x32GB) DDR4 3200 CL16 (kód pamětí PVS464G320C6K). Může to být ten zásadní problém proč PC náhodně padá? Ještě jsem zapomněl, že jsem i ze zoufalství snížil frekvenci pamětí na 2800 a ani to nepomohlo.

Uživatelský avatar
Alferi
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 673
Registrován: duben 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Samovolné restarty a dioda DRAM na desce

Příspěvekod Alferi » 25 srp 2022 20:11

Já před časem řešil podobně se chovající problém, ale nemusí jít o stejnou příčinu. Viz: viewtopic.php?t=220181

Napájení jsem nastavil o chlup více, než mi doporučil Ryzen DRAM Calculator - https://www.youtube.com/watch?v=tXOhi6DnZR4&t=96s
Naposledy upravil(a) Alferi dne 25 srp 2022 22:29, celkem upraveno 1 x.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nefunkční PC - kontrolka DRAM
    od xxlioilxx » 13 pro 2023 20:19 » v Problémy s hardwarem
    0
    705
    od xxlioilxx Zobrazit poslední příspěvek
    13 pro 2023 20:19
  • Nový procesor, po zapojení svíti kontrolka dram
    od Jeffix » 12 čer 2023 14:28 » v Problémy s hardwarem
    7
    798
    od Jeffix Zobrazit poslední příspěvek
    12 čer 2023 15:08
  • Náhodné restarty na nové pc sestavě
    od Djarinn » 23 úno 2024 12:55 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    512
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    23 úno 2024 13:07
  • IO Shield k základní desce
    od elrodos » 01 lis 2023 19:15 » v Vše ostatní (hw)
    9
    2095
    od elrodos Zobrazit poslední příspěvek
    03 lis 2023 19:57
  • Problémy s USB na desce x570 a ryzenem 5900x
    od prapra456 » 18 lis 2023 16:10 » v Problémy s hardwarem
    6
    1189
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    19 lis 2023 18:52

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Facebook [Bot] a 20 hostů