Problém s notebookem Lenovo G50-80

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Pete04
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod Pete04 » 21 srp 2022 12:48

Zdravím, mám notebook Lenovo G50-80, který najednou následujícího dne přestal jít. Notebook Zapnout jde, jde slyšet disk, kontrolky fungují, ale obrazovka nic nezobrazuje, ani notebook nevydává např. žádný zvuk při bootování. Ani při připojení externího monitoru se nic neděje. Disk byl zkontrolován a funguje, paměť je také otestována a funguje. Při zkoušce zapnutí notebooku bez paměti notebook nevydává žádný beep code. Chci se prosím zeptat po čem jít, co mohlo odejít. Napadla mě chyba v základní desce, ale tu nevím jak zkontrolovat, případně BIOS čip. CMOS baterii jsem nezkoušel vyndavat. Předem děkuji za odpovědi.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod petr22 » 21 srp 2022 12:59

Co jineho nez zakladni deska, ono tam ostatne po disku a RAM uz nic jineho neni.

U notebooku s AMD grafikou je jen otazka casu, kdy umre zakladni deska.
Tahle vydrzela vice nez 7 let provozu, tedy bych si nestezoval za ty penize.

Vymenovat zakladni desku samozrejmne nema zadny smysl, do 3000-5000 Kc jde
koupit novejsi a vykonnejsi a hlavne funkcni notebook. Idealne pouze s iGPU
a procesorem od Intelu. Disk (pokud je to SSD) a RAM jde do nej pouzit.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod pcmaker » 21 srp 2022 13:25

Tu CMOS baterii ještě zkus a pak to dej na náhradní díly na Aukro s klasickou hláškou "Nefunkční, netestováno, šikovný kutil si poradí".

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod petr22 » 21 srp 2022 13:27

Nefunkcni a netestovano je oxymoron.

Samozrejmne prodavat bez vseho, co jde pouzit, jako je RAM, disk a sitovy adapter - pokud dalsi notas
bude Lenovo ktere pouziva stejny konektor tak se muze hodit.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod pcmaker » 21 srp 2022 14:12

Já vím, ale nemohl jsem odolat. Tuhle hlášku má ve všech svých aukcích s nefunkčními komponentami na Aukru zelený skřet. Hned poprvé, když jsem ji uviděl, tak jsem si říkal, jak ví, že je nefunkční, když to ani nezkoušel?

Pete04
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod Pete04 » 22 srp 2022 19:05

Jen je blbý, že ta CMOS baterie je pod krytem, který se sundá jen rozebráním celého notebooku (nechápu jaký magor tohle vymýšlel), ale aspoň mohu zkusit se podívat ještě na napájení pokud to budu mít rozebraný. Notebook zapnout jde, kontrolka ukazuje stav nabíjení a při zapnutí druhá kontrolka svítí taky, pouze když je notebook zapnutý a snažím se zapnout třeba Caps lock, kde je také kontrolka, tak ta se nerozsvítí, ani number lock. Notebook není můj, dostal jsem ho pouze na opravu. Byl používán pouze na skype a je starý jen 6 ĺet. Nečekal bych, že by se za tak malou dobu pokazil. Grafickou kartu jsem vyloučil ale je to 50:50, nevěřím že to může dělat ona, to by notebook aspoň dělal nějaký zvuk při bootování a šlo by aspoň něco dělat s klávesnicí.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1250
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod pcmaker » 22 srp 2022 19:51

Tam je při startu sekvence testů připojených zařízení a periferií. Pokud test nedetekuje např. grafiku, tak se proces zastaví a nepokračuje dál, takže se třeba ani nedostane k detekci klávesnice, protože by to nemělo smysl, když nefunguje grafika. Záleží na výrobci, jak to má nastaveno v BIOSu.

Pete04
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod Pete04 » 22 srp 2022 20:14

Tak jsem to rozebral, dostal jsem se k desce, zkontroloval CMOS baterku a měla napětí 3.02V. Zkoušel jsem notebook zapnout jenom desku s monitorem, pamětí a CMOS baterií, co bude dělat a dělal stále to samé. I po výměně jiné CMOS baterie. Poté jsem zkontroloval napětí u konektoru a to ukazovalo cca 18.7V, což je také dobře. Nejspíše to bude asi ta grafická karta, jak je tu psáno. Jinak externí baterie je také v pořádku a drží napětí, ale to je nejspíše teď k ničemu. Jinak jsem zkoušel podle nějakého YT tutoriálu od Inda, že pomocí šipek opravil chybu biosu ikdyž mu nesvítil displej, akorát že mě se zdá, že tady se klávesnice ani nezapne. Zkoušel jsem připojit externí, ale bohužel USB porty také nereagují. Ještě co funguje, je DVD mechanika, ale ta nevím jak by to dokázala oživit :D. Děkuji za odpovědi!

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod petr22 » 22 srp 2022 20:20

Abys zjistil poskozeni desky, potrebujes prumyslovy rentgen.

Jestli se ti nelibi ze se notebook pokazi po 6 letech, tak si nekupuj lacine herni notebooky, ty kolikrat
nevydrzi ani zaruku. Nezapomen, ze tohle je take LEVNY notebook, a to tak ze hodne levny. Staci, aby ho
majitel nosil v batohu a deformace krytu spolu se zakladni deskou udela svoje - predpokladam, ze ten notebook
ma tak mizernou konstrukci, ze ho muzes viditelne zkroutit v ruce. Vsechny lacine notebooky ji maji srovnatelnou.

Pete04
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: srpen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod Pete04 » 22 srp 2022 20:37

Ano je to notebook za 8 000,- v té době, ale na to, že na tom jel jen skype, trochu asi i prohlížeč a celou dobu to stálo pouze na jednom stole, tak to moc nevydrželo. Ta konstrukce je velmi slabá, s tím souhlasím, je velmi mizerná, ty plasty dokonce vržou ikdyž to stálo pouze na jednom místě, ale asi to nejspíše tak výrobce chtěl..
Jinak našel jsem na aukru ten samý od koruny se zničenou obrazovkou, tak tu bych mohl vyměnit z tohoto. Akorát se moc nevyznám v těch typech, je to typ G50 a toto G50-80, ale konstrukci to má snad stejnou. Jinak mám doma ještě G505s a divim se že s tím G50-80 to má úplně stejnou konstrukci, akorát ten G505s není tak rozvrzanej jak tento :D a to ho často nosil brácha do školy. Dokonce i G505s má bohužel po smrti AMD grafickou kartu, ale v tomto "dělu" jsou grafické karty dvě. Asi s tím výrobce počítal, že AMD grafika bude odcházet.

Dodatečně přidáno po 5 minutách 13 vteřinách:
Na tom G505s se ta poškozená grafika zjistila tak, že neustále padal systém poté, co notebook běžel třeba dvě minuty. To se vyřešilo odinstalováním ovladačů druhé grafické karty a notebook běží pouze na jedné :). Na tom G50-80 nevím zda to má s těmi grafickými kartami úplně stejný, zda ta I3 má svoji integrovanou, ale asi nejspíš mít bude. Akorát to bych potřeboval aby ten notebook aspoň něco ukazoval :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s notebookem Lenovo G50-80

Příspěvekod petr22 » 22 srp 2022 20:56

Ona nemusela odejit grafika, mohlo odejit na te desce spousta jinych veci.

Idealni by bylo sehnat desku, co ma jen iGPU v procesoru. Ale muj nazor o investici
do takovehlo notebooku uz znas, ja bych do toho nedal ani korunu.

Co se tyce umrti, vyrobce pouziva k pajeni bezolovnaty cin a tam lze problemy tohoto
typu ocekavat. Muzes mit ale dobry pocit ze muzes ntb zahrabat v lese a neunikne z nej
do pudy zle olovo. U veci pajenych olovnatym cinem tyto problemy vubec nejsou ze by se
tepelne namahana cast pekla az by popraskal vodivy spoj.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Lenovo G510 problém tlačítka power
    od Bary-Jan » 30 pro 2023 15:28 » v Problémy s hardwarem
    6
    775
    od Bary-Jan Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 18:47
  • Upgrade NTB Lenovo Příloha(y)
    od Ivo79 » 17 dub 2024 15:56 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1462
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    20 dub 2024 12:04
  • Nabíjení Lenovo notebooku Příloha(y)
    od nixxis » 08 lis 2023 13:09 » v Vše ostatní (hw)
    15
    3405
    od nixxis Zobrazit poslední příspěvek
    15 lis 2023 11:19
  • Upgrade notebooku Lenovo e540 (SSD + RAM?)
    od Zonka » 21 úno 2024 20:47 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    830
    od Zonka Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 21:22
  • Lenovo IdePad3 Balck Screen_nenaběhne
    od amirinda » 12 pro 2023 21:01 » v Problémy s hardwarem
    10
    1796
    od amirinda Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2024 10:09

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů