Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard - Vyřešeno, přešel jsem na Ubuntu

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
vasek.plansky
Level 1
Level 1
Příspěvky: 57
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard - Vyřešeno, přešel jsem na Ubuntu

Příspěvekod vasek.plansky » 23 srp 2022 00:35

Ahoj,
Prosím o radu a pomoc.

Pomocí Partition wizard jsem oddělil na svém ssd maximální volný svazek 50gb z 250.

Oddělení proběhlo po restartu a systém se nenacetl správně a zamrznul po přihlášení na černé obrazovce.

Po dalším restartu se již objevila modrá smrt a menu pro odstranění potíží.

V nástroji diskpart v příkazové řádku vidím nový volume 50gb a stejně tak i nový partition s Id system (jsou tam ted tedy dva svazky s timto id).

Zkoušel jsem funkci merge ale patrně ji neumím správně nastavit. Pomocí funkce shrink jsem zredukoval velikost nového svazku, protože jsem čekal, že se tím zvětší prostor na původním disku a systém se tak lépe zavede.
Objem původního disku ale zustal stejny a systém dal padá při restartu.

Nástroj diskpart je zatím jediný, kterým se na svazky můžu dívat, ale to je tak zhruba vše.

Prosím o radu a pomoc, ideálně bez nutnosti ztraty dat.
Ikdyz i na to jsem už připravený.

Díky

Vašek
Naposledy upravil(a) vasek.plansky dne 31 srp 2022 22:02, celkem upraveno 1 x.

Reklama
RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6476
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod RIKI22 » 23 srp 2022 06:30

Naposledy upravil(a) RIKI22 dne 23 srp 2022 15:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod ITCrowd » 23 srp 2022 07:08

Ahoj,
je šance, že pokud se ti povede vrátit zpět to, co jsi udělal, systém se rozběhne. Abys mohl použít merge, musíš nejprve partition odstranit a teprve poté sloučit s jinou. Pokud ne, pak buď live linux, nebo hirens boot cd, nabootovat z media, projít disk, zazálohovat data, co na něm jsou a potom:
- pokud máš vytvořenu zálohu bitovou kopií, obnovit systém ze zálohy
- nabootovat z instalačního media a pokusit se o opravnou instalaci
- nabootovat z instalačního media a znovu nainstalovat systém.
propříště si pamatovat, že na systémový disk se nešahá, a pokud ano, tvoří se předtím záloha. Jaký byl důvod dělení toho disku?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod meda2016 » 23 srp 2022 08:31

Partition wizzard evidentně něco při změně nezvládá. Je lépe se držet negeniálních schopností Windows. https://www.asus.com/cz/support/FAQ/1044688/#Win11_A2

Pokud si PW (nikdy jsem nepoužil) nedělá záznam zpětných kroků, zbývá jen nabootovat z flešky linuxový systém a okopírovat dokumenty.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod petr22 » 23 srp 2022 08:58

"Pomocí Partition wizard jsem oddělil na svém ssd maximální volný svazek 50gb z 250."

Kdyz pomineme nesmyslnost rozdelovani systemoveho SSD, uvedomil sis, ze kdyz oddelis
maximum co jde, ze na disku kde mas Windows nezustane zadne volne misto?

Jedina moznost je nabootovat treba Linux z flashky a pres nej smazat ten 50 GB oddil cos vytvoril
a znovu roztahnout systemovy oddil s Windows na plnou velikost disku.

"Pomocí funkce shrink jsem zredukoval velikost nového svazku, protože jsem čekal, že se tím zvětší
prostor na původním disku a systém se tak lépe zavede"

Ne, nezvetsi. Tim zmensis ten 50 GB oddil a zvetsis neprirazene misto. Disk C: zustane stejne velky.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod ITCrowd » 23 srp 2022 09:04

Řekl bych, že bude pro něj jednodušší vytvořit si (na jiném pc) bootovací medium přímo toho PW, případně jiného programu pro práci s partition.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
vasek.plansky
Level 1
Level 1
Příspěvky: 57
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod vasek.plansky » 23 srp 2022 16:36

Díky vám všem za podněty. Večer nabootuju z flashky a zkusím disky zase spojit.
Dám sem info jak to šlo.

@ITCrowd: Proč sem se pokoušel o rozdělení, no poradil mi to náš ITík v práci potom co jsem mu říkal, že po každé aktualizaci Windows jak 10 tak potom nyní i 11 mi počítač po restartu padal do režimu odstranění problémů a musel jsem pak odebírat poslední aktualizace a nebo když to pak nešlo, tak spouštět systém v nouzáku a odebírat je tam. No, budu rád, když teď dostanu svoje data z počítače.

Jak se to dá lépe ošetřit, teda oddělit data od případného rizika návratu systému do továrního nastavení?


Díky ještě jednou všem a mějte fajn den.
V

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod petr22 » 23 srp 2022 16:46

Tady je neco spatne s pocitacem, pokud to dela po kazde aktualizaci u W10 i u W11.

Byla zakladni myslenka, ze na ten 50 GB oddil mas nahrat data? Urcite nepocital s tim, ze
na disku s Windows nenechas zadne volne misto. Data muzes nahrat i na externi disk nebo
na flasku, tak jak jsi to udelal nemas dost mista ani na spusteni Windows, natoz na aktualizace
ktere vyzaduji 25 GB volneho mista. Spis by to chtelo vetsi disk.

Spustil bych na ten disk utilitu od vyrobce disku, at proveri stav disku.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod ITCrowd » 23 srp 2022 17:31

No, on ten ajťák nebyl tak úplně mimo, když je málo místa na disku, tak se aktualizace nenainstalují. Ale to není třeba pouštět na to PW. Úplně stačí disk zaplnit daty, např. filmy. Výsledek je stejný.
Co se týče padání po aktualizacích - je potřeba zapátrat, která aktualizace to způsobuje a tu potom zakázat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod petr22 » 23 srp 2022 17:36

Jestli mu poradil udelat 0 bitu volneho mista na systemovem disku aby se zabranilo instalaci aktualizaci,
tak je to dement a ne ITak. Kazdemu musi byt jasne ze ten OS uz nejspis nenabootuje nebo se uzivatel
ani nebude moci prihlasit.

Podle me ta myslenka byla mit dva oddily - OS a data, kdy pri obnove OS do tovanrniho nastaveni se prijde
o data na C:, ale ne na D:.

Uživatelský avatar
vasek.plansky
Level 1
Level 1
Příspěvky: 57
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod vasek.plansky » 26 srp 2022 00:37

Zdravím a díky za další postřehy.
Mám malý posun, ale u konce ještě nejsem.

V příkazovém řádku jsem přes diskpart svedl zrušit tu novou partition a přiřadit její objem zpátky původnímu volume. Děkuju za tip jak se svazky pracvat.
Na boot to nemlo vliv. Chybová hláška po pádu při nabootování je BAD SYSTEM CONFIG INFO.

V příkazovém řádku jsem pak oprášil znalosti z ms dos a spustil total commander a stáhnul si na přenosný disk důležitá data.

Pak jsem spustil nástroj na obnovení systému do továrního nastavení s volbou úplného vymazání všech souborů. Proces se zastavil na 42 % a opět spadl. Po restartu se opakuje kolaps bootu a pád do modré smrti s hláškou bad systém config info.

V příkazovém řádku jsem naformátoval disk c, povedlo se, ale start stále kolabuje.

V nástroji live Linux sem mezitím několikrát vytvořil bootovaci USB různých verzí Linuxu, ale i když zvolím v BIOSu první USB, tak mi ho to nenacte a skočí zpět do toho chyboveho startu systému.

Zkusil jsem i vytvořit bootovaci USB s Rufus, ale taky ho to nevidí.

I když jsem smazal c, jsou tam další tři skryté disky a z jednoho z nich se pokouší počítač nabootovat.

Jestli máte nějaký tip co můžu vyzkoušet dál budu rád.
Díky

Vašek

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Kolaps systemu po pokusu o vytvoření svazku s Partition Wizard

Příspěvekod ITCrowd » 26 srp 2022 00:53

No, tak teď už ti nezbývá nic jiného, než si vytvořit instalační medium, nabootovat z něj a nainstalovat systém znovu.
K tomu jen doporučení - zvol si vlastní instalaci, hned na začátku odstraň z disku všechny oddíly a vytvoř jeden jediný.
Pokud tam máš HW závadu, pak je víc než pravděpodobné, že se systém nenainstaluje.
Aspoň že sis zazálohoval data...
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Problém při rozšíření svazku C Příloha(y)
    od flp » 14 črc 2023 21:01 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1316
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 črc 2023 21:37
  • PC se zapne až po několikátém pokusu.
    od misafryc » 07 pro 2023 00:36 » v Problémy s hardwarem
    1
    977
    od Zivan Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 07:37
  • MS Outlook - Hromadné vytvoření složek Příloha(y)
    od czTANIScz » 22 zář 2023 11:36 » v Kancelářské balíky
    6
    2864
    od czTANIScz Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 22:34
  • Skript na vytvoreni zastupce slozky
    od ajr » 01 úno 2024 21:21 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    718
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    02 úno 2024 08:36
  • Vytvoření skriptu na zálohu hry, kterou vytvářím. Příloha(y)
    od xCloudGirl » 09 bře 2024 12:35 » v Vše ostatní (sw)
    11
    1156
    od MonikaVavrova Zobrazit poslední příspěvek
    11 bře 2024 22:24

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů