WD MyPassport - zamrznutí Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
kupjec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 558
Registrován: září 12
Bydliště: Opava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod kupjec » 06 úno 2023 18:27

Zdravím,

mám problém s diskem WD MyPassport (Revize: WDBS4B0020BYL-WESN). Disk je zašifrovaný a samozřejmě obsahuje informace, které nemám uloženy na dvou místech. Heslo si pamatuju a co je zvláštní, tak je jeho chování. Potřebuji poradit jak ho "nakopnout" anebo jestli je takové chování u My Passport normální a je zkrátka mrtvý.

Disk nemůže být fyzicky poškozen, užívám jej přes 2 roky stále stejně a to: šuplík, stůl, šuplík, stůl. => nespadl, ani s ním nebylo jinak praštěno, nebyl vystaven extrémně chladnému/vlhkému/horkému prostředí.

Po zapojení se disk standardně zeptá na heslo skrze "WD Unlocker". To zadám 100 % správně a disk se odemkne. V této fázi se celý systém zpomalí zhruba o 90 % a počítač jakoby se hdd snažil rozlouskat (dle správce úloh je však využití RAM zcela standardní a pod 30 %, využití CPU taky tak, pod 15 % - Ryzen 5600H).

"WD Unlocker", který se přiřadil pod (E:) však nezmizel, což po zadání hesla vždy udělal a opět dle správce úloh se objevil disk pod (F:), který jede na 100 %. (F:) se však v "Tento počítač" vůbec nezobrazil (VIZ screenshot) Správce souborů a složek je absolutně nepoužitelný do fyzického odpojení My Passport z USB.

Zapojuju jej stále a pořád jen továrním kabelem (disk je žlutý a je k němu i stejně žlutý propojovací kabel, to se mi u WD líbí, disky mám tak rozlišeny dle barev včetně jejich kabelů). Při zjištění tohoto problému jsem jako první samozřejmě zkusil kabely prohodit, vyzkoušet jej na jiném PC, hlavní mám Win11, zkoušel jsem i na starších Win10 a chování je totožné. Správa disků


Děkuji za rady a tipy.
Sestava na mém profilu. | // Telefon: Nothing Phone (1) +Galaxy Watch Active 2

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod petr22 » 06 úno 2023 19:07

Tato teorie je bohuze zcela mylna---> Disk nemůže být fyzicky poškozen,

Temer vsechny disky, ktere odejdou, jsou nejakym zpusobem fyzicky poskozeny. Externi disk je statisticky to
nejmene spolehlive medium a mit na nem jedibnou kopii dat je vylozene hazardovani. Temer vsechny pripady ktere
jsem videl kdy externi disk odesel - a bylo mezi nimi mnoho WD MyPassport - probehly bez jakehokoliv predchoziho
varovani. Rekord je novy disk, koupeny na zachranu dat z jineho - po uspesnem presunu vsech dat tento umrel
a to tak, ze definitivne.

Sifrovani ktere WD u disku Mypassport prakticky znemoznuje jakekoliv pokusy o obnovu dat, vysledek bude necitelny
pokud data nebudou desifrovana elektronikou disku.

Muj odhad je, ze nekde na zacatku disku bude nejaka cast necitelna a Windows se ji snazi dokola precist, coz se nedari.
Pripadne muze byt necitelna cela plotna disku, protoze odesla hlava.

Co ukazuje Crystal Disk Info a utilita od WD jako stav disku?

Bezny SATA disk by sel pripojit primo do PC a pres DDRescue naklonovat i s chybami, ale WD MyPassport ma USB rozhrani
vestavene primo do disku a jeste navic sifruje data, coz je dvojnasobna smrtici kombinace.

Uživatelský avatar
kupjec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 558
Registrován: září 12
Bydliště: Opava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod kupjec » 06 úno 2023 19:32

To neslyším zrovna rád, plán B bylo rozebrání krabičky a snaha o interní zapojení. To tedy u MyPassport není možné, pochopil jsem to správně?

Crystal Disk Info jsem zkoušel, včetně utilit od WD. Úsměvně nic z toho nejde při zapojeném a odheslovaném disku spustit. Pokud nezadám heslo, tak se disk stejně tak nezobrazí. Po odpojení disku Xkrát spuštěné utility ihned naskočí a zobrazí: tuto chybu . Z toho nejsem úplně moudrý.
Sestava na mém profilu. | // Telefon: Nothing Phone (1) +Galaxy Watch Active 2

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod pcmaker » 06 úno 2023 19:41

Když dáš ucho k disku, není slyšet takové pravidelné cvakání?

Uživatelský avatar
kupjec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 558
Registrován: září 12
Bydliště: Opava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod kupjec » 06 úno 2023 20:46

Není slyšet žádné cvakání. Spokojeně si šumí. Při připojení / odpojení s uchem nalepeným na disku, tak jde slyšet pohyb hlavy při "čekání na heslo" a potom nic, jen tichý šum.
Sestava na mém profilu. | // Telefon: Nothing Phone (1) +Galaxy Watch Active 2

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod petr22 » 06 úno 2023 20:55

Zkus disk v Linuxu naklonovat pres DDrescue na jiny disk nebo do image.

Nic lepsiho se s tim vyzkouset neda.

Alespon bude videt jestli je citelny.

Uživatelský avatar
kupjec
Level 3
Level 3
Příspěvky: 558
Registrován: září 12
Bydliště: Opava
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod kupjec » 06 úno 2023 20:59

Děkuju moc za tipy, mrknu na to
Sestava na mém profilu. | // Telefon: Nothing Phone (1) +Galaxy Watch Active 2

buchtik
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod buchtik » 07 úno 2023 14:28

Tedy ... než nějaké pitomé laborování, které m§ůže vést pouze ke zhoršení stavu doporučuji odborníky .. .třeba datahelp.cz

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod petr22 » 07 úno 2023 14:30

Coz znamena investici desitek tisic Kc, pokud bude obnova technicky mozna.

buchtik
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: únor 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod buchtik » 07 úno 2023 15:03

Proč píšeš takové zbytečné posty bez vypovídací hodnoty? Přeješ mu něco pěkného ?

Hrabáním ve vadném disku si pomůže ? To asi ne ...

Bez zálohy dat:
- buď přijde o data
- nebo se dozví ad1 zda to jde ... a ad2 za kolik
- ad3 rozhodnutí je na něm

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí

Příspěvekod petr22 » 07 úno 2023 15:20

Kdyby tazatel chtel za obnovu platit, tak se na firmu obrati rovnou a nepta se zde na foru ani
nebude delat s diskem pokusy. Ze je mozno se obratit na specializovanou firmu je jasne, to
neni treba pripominat.

Moje zkusenost ukazuje, ze naprosta vetsina dat neni zase tak cenna aby do nich majitel disku
investoval desitky tisic Kc za obnovu (co jsem videl u nas obnovy od specializovanych firem, bylo
to naposled 15 a 27 tisic za plotnove disky).

Ja zachranil data i z disku, ktere ti odbornici z nekolika nejmenovanych specializovanych firem
oznacili za neproveditelne a nektere disky umyslne poskodili, aby se o opravu nemohl pokusit nekdo
dalsi (nastesti to slo opravit). Bohuzel WD MyPassport uspesnou obnovu prakticky znemoznuje, kvuli
vestavenemu USB prevodniku nelze pripojit primo do PC a obsah disku je sifrovan. Misto porizeni
podobneho externiho disku je lepsi si koupit USB krabicku a standardni SATA disk bez sifrovani dat.

To, co tazatel vyzkousel je maximum co bezny uzivatel muze doma provest. Na prehazovani ploten z disku
do disku, flashovani IC a podobne hratky si vetsina lidi netroufne a nema potrebne vybaveni.

Ted cekame na pokus s DDrescue, u nej se ukaze zda jsou plotny vubec citelne.

Uživatelský avatar
šulda
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1373
Registrován: srpen 08
Bydliště: Tam kde se vrány otáčejí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: WD MyPassport - zamrznutí  Vyřešeno

Příspěvekod šulda » 07 úno 2023 16:12

buchtik>> První post tři minuty po registraci a hned nenápadnej spam. Něco mi říká že budeš šmejd kterej to vyhledává za účelem ubohého spamu?
Člověk se pořád učí.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Zamrznutí počítače
    od Balkany123 » 17 črc 2023 13:48 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    4
    2179
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    17 črc 2023 19:35
  • Zamrznutí obrazu a BSOD Příloha(y)
    od zele44 » 02 úno 2024 15:10 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    5
    1112
    od zele44 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 10:14

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů