Síť - help

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Andropov
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: leden 07
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Síť - help

Příspěvekod Andropov » 15 úno 2007 17:43

Ahoj,

mám doma následující strukturu sítě:

http://sklad.obrazku.net/obr/schema_944057017.bmp

Potřeboval bych poradit, jak to rozchodit tak, aby se z každého počítače šlo dostat na další dva, respektive ke sdíleným složkám. Jediné co jsem zkoušel je ping z každého PC na další PC a ten fungoval. Zkrátka co a jak na každém počítači nastavit, popřípadě co nastavit na routeru. Jinak internet na každém počítači běží. Na PC které jsou připojeny ke switchi jsou win2000 a na PC připojeném přímo k routeru jsou win XP.

Také bych potřeboval nasdílet tiskárnu ve schematu tak, aby ji při zapnutém PC, ke kterému je připojena, bylo možno používat z kteréhokoliv počítače.

A ještě poslední dotaz. Dá se nasdílet nějaký HDD tak, aby v případě připojení PC se z dalších dvou jevil jako síťový a šlo na něj libovolně ukládat třeba i v Norton Commanderu?

Budu vděčný za každou radu, se sítěmi moc velké zkušenosti nemám, doposud jsem jen sdílel internet přes další PC a WinProxy :smile: Díky
Nikdy neříkejte, že se něco nedá, protože se vždy najde iniciativní blbec, který neví, že se to nedá a udělá to!

ASUS PB5 Deluxe, PentiumD 3,0 GHz, 1GB DDRII 800, GeForce 7300 GT

Reklama
Uživatelský avatar
aproch
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 263
Registrován: leden 07
Bydliště: Šumperk
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod aproch » 15 úno 2007 19:48

Win2000 neznám, na WXP by mělo stačit mít zapnuté sdílení souborů a tiskáren, potom by to mohly blokovat ještě firewally v PC nebo routeru, tam asi bude potřeba zadat pravidla.

Uživatelský avatar
Andropov
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: leden 07
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Andropov » 15 úno 2007 21:52

Firewally mám všude nastaveny, dokonce se mi to podařilo rozchodit přes Síť Microsoft, ale asi to nebude to pravé co? Sdílím i takové kraviny jako "Naplánované úlohy" a "Tiskárny". Nešlo by to nějak udělat čistě přes protokol FTP?
Nikdy neříkejte, že se něco nedá, protože se vždy najde iniciativní blbec, který neví, že se to nedá a udělá to!



ASUS PB5 Deluxe, PentiumD 3,0 GHz, 1GB DDRII 800, GeForce 7300 GT

toncis
Level 2
Level 2
Příspěvky: 188
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

hm

Příspěvekod toncis » 15 úno 2007 23:47

nic proti tej sieti ale ked mas ten router naco tam mas este swither to aby sa ti to trocha este skoplikovalo inak tomu nerozumiem!!!

Uživatelský avatar
Andropov
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: leden 07
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Andropov » 15 úno 2007 23:50

Ne, to neni proto, aby se to zkomplikovalo. Router je uz plnej. Ma 4 porty a v dalsich dvou je pichla televize a VoIP telefon.
Nikdy neříkejte, že se něco nedá, protože se vždy najde iniciativní blbec, který neví, že se to nedá a udělá to!



ASUS PB5 Deluxe, PentiumD 3,0 GHz, 1GB DDRII 800, GeForce 7300 GT

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 16 úno 2007 07:28

Proč by se to mělo switchem komplikovat?
(To není výzva k souboji, to je volání neznalého po informaci)
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

toncis
Level 2
Level 2
Příspěvky: 188
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

hm

Příspěvekod toncis » 16 úno 2007 09:25

neviem ci mas router wifi ak nie kup taky a ty je jedno kolko dier tam bude dnes nejsu uz drahe ostatne pc si pripoj cez wifi a mas pokoj!!

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 16 úno 2007 09:38

Toncis, mám obavu, že to zbytečně prodražuješ. Nový WiFi router, pravda 1.500 nejsou moc velké kačky, ale jsou. WiFi karty po pár stovkách a rázem je tu investice za tři litry, zcela zbytečná, ale jsme IN. Pokud vyhovuje stávající síť, nevidím nejmenší důvod jí měnit a komplikovat si život. Proč se ti nelíbí použití switche? Udělal ti někdy něco špatného?
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

toncis
Level 2
Level 2
Příspěvky: 188
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod toncis » 16 úno 2007 11:11

ok ok ok ok no problem ja mam rad veci jednoduche a ciste ale zalezi na kazdom ako si to urobi doma !!!

Uživatelský avatar
Andropov
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: leden 07
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Andropov » 16 úno 2007 11:20

Ta síť se mi jakš takš podařila rozchodit, jen je to přímo přes Microsoft network, tak se chci zeptat, jestli někdo doma nepoužíváte nějaký jiný způsob. Přece sdílet "naplánované úlohy" mi přijde trochu kostrbaté a doteď jsem nepřišel na to, jak to odstranit.

Jinak ten switch je v pohodě. Nic se na něm ani nemusí konfigurovat. Použil bych ho asi stejně i kdybych měl na routeru volné porty. Přece jen je lepší táhnout do jiné místnosti jeden kabel, než třeba tři :wink:
Nikdy neříkejte, že se něco nedá, protože se vždy najde iniciativní blbec, který neví, že se to nedá a udělá to!



ASUS PB5 Deluxe, PentiumD 3,0 GHz, 1GB DDRII 800, GeForce 7300 GT

Uživatelský avatar
karlos
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6445
Registrován: květen 05
Bydliště: Domažlice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod karlos » 16 úno 2007 11:43

Tonics, také mám rád věci jednoduché, proto bych rád věděl co máš proti switchům? Čím komplikují zapojení sítě? Opravdu bych to rád věděl, chtěl bych realizovat síť pomocí kabelů i wifi, kdy na kabelech budou celkem tři switche, rád bych tedy, celkem logicky věděl, jaká úskalí mě čekají.

Andropove (snad ne soudruhu?), nedíval jsem se do not, ale je ten router zároveň switch? Respektive, umožňuje vybudování virtuální sítě? Pokud ne, pak zapoj všechny počítače na switch. Mám za to, že pak by neměl být se sdílením problém.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :-)

Uživatelský avatar
Andropov
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: leden 07
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Andropov » 16 úno 2007 12:08

LOL, soudruh opravdu nejsem. Ten router a switch jsou zvlášť. Viz schéma v mém prvním příspěvku. Router myslím že virtuální sí't podporuje. Takže mám nastavit na routeru virtuální síť a ve windows už nic nemusím dělat, nebo je potřeba v nich ještě něco nastavit?
Nikdy neříkejte, že se něco nedá, protože se vždy najde iniciativní blbec, který neví, že se to nedá a udělá to!



ASUS PB5 Deluxe, PentiumD 3,0 GHz, 1GB DDRII 800, GeForce 7300 GT


Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů