Pripojenie OpenVPN na NAS Vyřešeno

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
mimi973
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1076
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod mimi973 » 14 kvě 2020 12:22

Zdravím, snažím sa pripojiť na svoj NAS server od Synology
https://www.synology.com/en-global/products/DS220j

cez službu OpenVPN

a svoj MacBook os Catalina 10.15.4.

Ešte pre upresnenie, pred NASom je v sieti router TP-LINK Archer c5 a jeden obyčajný gigabitový switch.
https://www.tp-link.com/cz/home-networking/wifi-router/archer-c5-v4/
https://www.alza.sk/tp-link-litewave-ls105g-d5711597.htm
Mám statickú IP adresu(WAN).
Skúšal som to cez software openVPN(ten vykazuje chybu spojenú s certifikátom). Tak som stiahol po Tunnelblicku, no ani ten nefunguje. Tak začínam uvažovať, že som niečo zle nakonfiguroval. Na internete som pozrel asi 10-15 videí "ako na to" no vo väčšine prípadov to nebol jednotný postup.

Čo chcem dosiahnut týmto pripojením je, že chcem mať pripojený server(aj keď budem v inom štáte), ako keby som doma na domácej LAN sieti.

Ďakujem za rady.
PC:Sapphire Radeon R9 270X / I5 4670k / ASUS Z87-K / 8GB / 1000GB/ 620W / Zalman Z5 / Benq rl2455hm
MacBook Pro 14" 2021 M1
Iphone 14 Red
+Apple Watch Ultra / AirPods 1 / AirPods MAX

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod ITCrowd » 14 kvě 2020 12:31

1. VPN musíš nastavit na routeru
2. certifikát si musíš vytvořit.
https://blog.sslmarket.cz/inpage/tunelo ... acu-a-osx/
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod kubasCZ » 14 kvě 2020 13:46

OpenVPN jde samozřejmě nastavit i na Synology NAS. Sám to tak mám, byť funkčnost je místy dost mizerná.

V routeru si musíš nastavit port forwarding na vnitřní IP adresu NASu, jednotlivé porty najdeš v adminu VPN Server v Synology. Zároveň musíš taky danému uživatelskému účtu (ne adminovi) dát právo připojit se k VPN.

V Synology následně vyexportuješ konfiguraci, kterou nahraješ do Tunnelblicku, ve kterém zadáš i svoje přihlašovací údaje. Pokud by nešel Tunnelblick, pak zkus třeba Viscosity, které je sice placené (7€ tuším, s trialem), ale pro začátečníka IMHO jednodušší.

Bacha, dost záludný je bod 4. v readme, které se ti stáhne spolu s *.ovpn a ca.crt a který většinou nikde nečte.

Kód: Vybrat vše

4. Edit VPNConfig.ovpn and replace YOUR_SERVER_IP with public IP of your DiskStation.
   *If your DiskStation is behind a router, replace YOUR_SERVER_IP with the router's IP.
   *Remove # before "redirect-gateway def1" to route all client traffic (including web-traffic) through this VPN Server.
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
mimi973
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1076
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod mimi973 » 14 kvě 2020 13:52

1. Máte na mysli otvorený port 1194 alebo faktické VPN nastavenie?
https://we.tl/t-VLZlk1BbtS


2. Z nastavení openVPN na NASe mám možnosť exportu konfigurácie, kde mi mimo konfirugarečného súboru stiahne aj 2 certifikáty. Viď prílohy v linku. No s týmito súbormi sa mi nepodarilo na server pripojiť(ani cez openvpn soft ani cez tunnelblick)
V linku sú obrázky: https://we.tl/t-X1GPfq8GWX
____________________________________________________

Z vašeho linku neviem ako sa dostať ku "<cert>" ceritifkátu ani ku "<key>" privátnemu kľúču. Som amatér čo sa siete týka :D
Ku "<ca>" sa dostať viem, keďže je to jeden z tých certifikátov ktoré som našiel v tých súboroch z konfigurácie(viď obrázky v linku)

____________________________________________________

Akurát som zistil, že na routri mi neviem prečo, prešlo nastavenie zo statickej IP na Dynamickú IP(kontaktoval som dodávatela a uvidím čo dalej...)
PC:Sapphire Radeon R9 270X / I5 4670k / ASUS Z87-K / 8GB / 1000GB/ 620W / Zalman Z5 / Benq rl2455hm
MacBook Pro 14" 2021 M1
Iphone 14 Red
+Apple Watch Ultra / AirPods 1 / AirPods MAX

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod ITCrowd » 14 kvě 2020 13:57

A synology nemá cloud? Možná by to bylo schůdnější řešení.
Případně můžeš použít FTP, resp. FTP/SSL. V routeru pak nastavíš jen směrování portů. A pro dynamickou IP mají routery službu dyndns.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kubasCZ
Level 2
Level 2
Příspěvky: 197
Registrován: leden 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod kubasCZ » 14 kvě 2020 14:03

"Nepotřebuješ" ani Key, ani Cert, vše potřebné pro tvoje konkrétní nastavení máš v archivu staženém ze synology. Ve VPNConfig.ovpn si změň tvou veřejnou IP adresu (viz můj příspěvek). Pokud nemáš veřejnou, pak je v tomto problém.

Použít můžeš teoreticky Quickconnect.to (služba Synology, nastavíš v Adminu), ale ta je ještě méně spolehlivá než VPN přístup...
MacBook Pro 14" 2021
RaspberryPi 3B + Conbee II + Philips Hue + IKEA Tradfri + Home Assistant
Synology DS213j
Průša Mini

IoT je závislost :-)

Uživatelský avatar
mimi973
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1076
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod mimi973 » 14 kvě 2020 14:59

UPDATE
Vypol som VPN na routri a podarilo sa mi pripojiť ku NASu. Ale zasa nejaký problém, nerozumiem tej IP. DHCP mám v rozmedzí 192.168.0.x až xx. Pričom NAS je 192.168.0.199. Z čoho nabral ten tunnelblick 192.168.1.1 naozaj neviem...
Screenshot 2020-05-14 15.05.31.png


+ už som viditeľný ako pripojený v samotnom VPNServeri NAS
Screenshot 2020-05-14 15.22.31.png


► Zobrazit spoiler
PC:Sapphire Radeon R9 270X / I5 4670k / ASUS Z87-K / 8GB / 1000GB/ 620W / Zalman Z5 / Benq rl2455hm
MacBook Pro 14" 2021 M1
Iphone 14 Red
+Apple Watch Ultra / AirPods 1 / AirPods MAX

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS

Příspěvekod ITCrowd » 14 kvě 2020 15:39

1.1 je vnitřní adresa routeru. Nastav router tak, aby nabízel do vnitřní sítě DNS poskytovatele a ne svou ip adresu.
Tak ne, sorry. Měl jsem to číst pořádně....
Máš ten noťas na veřejné síti?
Nebo ještě jinak - zkontroluj si nastavení IP adresy DNS na síťovce a pokud tam bude 192.168.1.1, zkus tam napevno nastavit 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (to jsou dns gůgla). A vyzkoušej.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
mimi973
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1076
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pripojenie OpenVPN na NAS  Vyřešeno

Příspěvekod mimi973 » 14 kvě 2020 17:22

ITCrowd píše:1.1 je vnitřní adresa routeru. Nastav router tak, aby nabízel do vnitřní sítě DNS poskytovatele a ne svou ip adresu.
Tak ne, sorry. Měl jsem to číst pořádně....
Máš ten noťas na veřejné síti?
Nebo ještě jinak - zkontroluj si nastavení IP adresy DNS na síťovce a pokud tam bude 192.168.1.1, zkus tam napevno nastavit 8.8.8.8 a 8.8.4.4 (to jsou dns gůgla). A vyzkoušej.


Nikde som nenašiel 192.168.1.1 :D Ale pripojenie mi ide. Tak to zatial nechám tak... Ďakujem za pomoc :bigups:
PC:Sapphire Radeon R9 270X / I5 4670k / ASUS Z87-K / 8GB / 1000GB/ 620W / Zalman Z5 / Benq rl2455hm
MacBook Pro 14" 2021 M1
Iphone 14 Red
+Apple Watch Ultra / AirPods 1 / AirPods MAX


Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů