Statická DNS alebo DNS proxy? Vyřešeno

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
cobr4in
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2770
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod cobr4in » 08 srp 2020 02:23

Čau,

je nejaký rozdiel medzi statickou DNS a DNS proxy? V routri som mal nastavenú DNS proxy, ale zmenil som ju na statickú a vybral som tú od Google (IPV4 aj IPV6) a subjektívne mám pocit, že stránky načítava rýchlejšie. Chcem sa ale spýtať, či DNS proxy neposkytuje nejakú výhodu, resp. statická nevýhodu, o ktorej neviem, kvôli ktorej je lepšie používať DNS proxy než statickú DNS.

Ďakujem.
► Zobrazit spoiler

Reklama
Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod Microsheep » 08 srp 2020 09:42

Už ze slovíčka proxy je jasné, co DNS proxy dělá. Pro tebe doma nemá DNS proxy žádný smysl. Pokud DNS proxy vypneš alespoň ušetříš prostředky routeru.

Kdyby si to napsal do Google odpověď znáš během pár vteřin, první odkaz:
DNS proxy server
Tento proxy server sbírá ze síťového provozu (nejčastěji v lokálních sítích) DNS dotazy a předává je DNS serverům v Internetu. Také může tyto DNS dotazy dočasně ukládat a následně s nimi pracovat.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 09:51

Ovšem za předpokladu, že ti nevadí, že gůgl sleduje, co všechno na netu děláš.
Osobně gůgl dns nedoporučuji. Nejlépe je mít nastavené dns providera. Ten sice z nějakého evropského nařízení monitoruje tvůj provoz taky, ale aspoň to nezneužívá pro reklamu.
Tvůj subjektivní pocit bude nejspíše správný.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cobr4in
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2770
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod cobr4in » 08 srp 2020 13:55

Ja som googlil skoro celú noc, a nič som nenašiel. :D Alebo našiel, ale nie tak, aby som tomu rozumel.

Tak vadí, ale čo mám robiť? :D Vysvetlím, o čo mi šlo pôvodne. Na stránkach
https://ipv6test.google.com/
https://test-ipv6.com/
mi písalo, že mám nejaký problém s IPv6. Že síce funguje, ale Windows ju nepreferuje.
Tak som si stiahol opravný balíček "Prefer IPv6 over IPv4 in prefix policies" odtiaľto
https://support.microsoft.com/en-us/hel ... nced-users
To mi už začali tie stránky vypisovať, že všetko je okej. Spravil som ale ešte diagnostické testy priamo v nastaveniach Winu, konkrétne
"Nastavenia/Aktualizácia a zabezpečenie/Riešenie problémov/Ďalší poradcovia pri riešení problémov/" a tu som spustil test "Internetové pripojenia", ktorý mi hádzal nejakú chybu proxy, že ju Win nemôže rozpoznať či čo, a takisto test "Sieťový adaptér", ktorý zas písal, že zariadenie nemôže komunikovať s DNS serverom. Tak som sa pozrel do nastavení routra a zistil som, že DNS je nastavené na DNS proxy. To som ho zmenil na to od Googlu a nastavil preferovanie IPv6 DNS pred IPv4, a tú hlášku o DNS prestalo vypisovať, ale o proxy nie. Tak som ešte vo Wine v "Nastavenia/Sieť a internet/Proxy" vypol "Automatické zisťovanie nastavenia" a odvtedy všetko funguje ako má, akurát neviem, či som to spravil dobre alebo nie, tak som sa chcel spýtať tu. Istý si nie som preto, lebo niektoré "Whats my IP" weby mi nedokážu rozpoznať IPv4, ale zobrazujú len IPv6, ale na väčšine sa zobrazujú obe.

Inak stránka
https://ipv6-test.com/
mi píše "Your router or firewall is filtering ICMPv6 messages sent to your computer. An IPv6 host that cannot receive ICMP messages may encounter problems like some web pages loading partially or not at all.".
V nastaveniach routru by sa to malo dať nastaviť, ale neprišiel som na to kde. Podľa návodu by v sekcii "Firewall" mala byť položka "Access Control List", ale nie je tam. Router mám Zyxel VMG3927-T50K. Tak som aspoň pridal ICMPv6 výnimku do Windows Defendera, ale nepomohlo to.
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 17:06

Nechápu oč se vlastně snažíš. Resp. proč to všehno?
Pokud chceš jet na IPv6, pak si vnitřní síť přehoď na IPv6, router na IPv6, DNS zadej providerovo iPv6. Odinstaluj z woken IPv4.
Wokna s dvěma protokoly moc neumí pracovat. Mapují IPv6 přes IPv4.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cobr4in
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2770
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod cobr4in » 08 srp 2020 17:45

No kvôli tým chybovým hláseniam - na weboch aj vo Wine. Ale neviem, nakoľko je to dôležité, lebo net podľa mňa fungoval korektne aj vtedy.

No a nebol by po odinštalácii IPv4 problém dostať sa na niektoré weby?
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 17:48

Já jedu pořád jen na IPv4 a nemám nejmenší problém, proto se ptám. Podle mě jediné, co ti může způsobovat problémy je tupost woken s implementací IPv6 přes IPv4.
Mě to píše mi to tohle:
Přílohy
IPv6test.png
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cobr4in
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2770
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod cobr4in » 08 srp 2020 17:56

No, a presne toto isté písalo aj mne predtým. Teraz už to píše, že ma vítajú na internete budúcnosti. :D Ale to bude naozaj chyba Winu, na mobile už predtým všetky tie weby písali to, čo na PC teraz.

Edit: Napr. teraz - stránka https://whatismyipaddress.com/ mi na mobile zobrazuje IPv6 aj IPv4. Na PC len IPv6. IPv4 je "Not detected". Pred všetkými tými zmenami zas zobrazovala len IPv4 a "Not detected" bola IPv6. :D
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 18:14

Pořád jsi mi neodpověděl - proč to všechno?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
cobr4in
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2770
Registrován: únor 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod cobr4in » 08 srp 2020 18:50

Odpovedal, kvôli tým chybovým hláseniam. Štve ma, keď niečo nefunguje alebo sa to tvári, že to nefunguje. :D
► Zobrazit spoiler

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod ITCrowd » 08 srp 2020 18:53

Tak pokud jsi to měl, tak jako já, pak tam nemohlo žádné chybové hlášení být.
Viz.: "No, a presne toto isté písalo aj mne predtým."
Tedy to bylo v pořádku.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

flowem
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2831
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Statická DNS alebo DNS proxy?

Příspěvekod flowem » 08 srp 2020 19:01

To neřeš, mně podle té stránky asi ani nefunguje internet. :lol:

2020-08-08 18.57.16 ipv6test.google.com 42977314212b.png
AMD Ryzen 5 5600X | MSI MAG B550 TOMAHAWK | G.Skill Aegis 32GB 3200MHz | Kingston A2000 1TB | PowerColor Red Devil RX 6700 XT 12GB | XPG Core Reactor 750W | Be quiet! PURE BASE 500 | Asus VG27AQ1A


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • DCH PROXY METIN2
    od perkontegaming » 23 zář 2023 18:17 » v Hry
    1
    1448
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 19:18
  • Laptop alebo pocitac do 600-700€ Příloha(y)
    od ShadowWord:Pain » 15 črc 2023 22:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    1487
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    29 črc 2023 17:29
  • RTX 5xxx alebo kupit 4xxx
    od ShadowWord:Pain » 15 zář 2023 19:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    2162
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    17 zář 2023 00:53

Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti