Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod Ltb » 20 črc 2009 09:52

Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání (uživatelská recenze)

Pokud právě řešíte problém s výběrem IP venkovní kamery, mohl by vám tento článek výrazně ušetřit čas a peníze. Úvodem bych chtěl zmínit, že účelem článku není důkladně a dopodrobna popsat výše uvedené kamery; účelem je zmínit přednosti a nedostatky obou kamer, na které jsem při jejich nastavování a zkoušení narazil. Začalo to vše tím, že jsem před nedávnem řešil výběr IP kamery pro jednoduchý sledovací systém.

Mé požadavky pro výběr byly následující:
- venkovní kamera (= vodotěsná, mrazu-odolná)
- denní / noční provoz
- PoE
- rozumná cena

Na základě výše uvedených parametrů jsem započal hledat „tu pravou“. Z minulosti jsem měl již několik dobrých zkušeností se značkou Planet resp. s jejich kamerami ICA. A tak jsem začal zde, zakoupil jsem jejich inovovaný model ICA-310 PoE. Zároveň jsem se dočetl o kvalitě IP kamer Vivotek, vybral jsem si proto i tuto značku, konkrétně cenově dostupnou kameru Vivotek IP 7330. Obě kamery jsem porovnal... V článku jsem pro lepší orientaci text pojednávající o kameře ICA-310 zvýraznil červenou barvou, kamera Vivotek 7330 je psána zeleně.

Úvodní představení IP kamery Planet ICA-310 PoE
Stránky výrobce: http://www.planet.com.tw/index.php

IP kamery ICA jsou prakticky tím nejlevnějším, co se na trhu dá v dnešní době sehnat. Jsou ale zároveň i tím nejlepším? Každého zřejmě napadne, že asi těžko...ale budu-li vyhledávat nejlepší poměr cena/výkon, pak jsou tou správnou volbou. Dlouho tomu tak bylo a úspěšně jsem se tímto heslem řídil. Modelová řada ICA100-PE – vnitřní kamera s PoE napájením – byla kvalitní, bezchybná a funkční. Jak tedy dopadla ICA-310 PoE, stojí nám investice bezmála 10 000,- za to? Čtěte dále a dozvíte se to :-)
IMG_1434.jpg

Součástí dodávky je:
- kamera
- robustní kovový stojan (na foto níže)
- adaptér do el. sítě (pro případ, že nepoužijeme PoE)
- CD s instalačním wizardem a sw Cam Viewer Lite (PRO verze pouze 30-ti denní trial)

ica_drzak.jpg

IMG_1432.jpg

Kamera je v krabici uložena ve 2 pěnových podstavcích, navíc je zabalená v igelitu a zdá se, že je v bezpečí. Poškodit by ji tak neměla ani přeprava Českou poštou ;-)

Technické parametry kamery ICA-310
Papírově se jedná o velice kvalitní IP kameru se spoustou možností a funkcí. Ale pozor na to, není vše tak růžové, jak se může zdát.

Vlastnosti:
• 1 port Fast Ethernet 10/100Mbps, 100Base-TX
• možnost napájení PoE 802.3af nebo externím adaptérem 12V/1.5A
• rozměry: průměr 105 mm, délka 317mm
• krytí IP66
• pracovní teplota 0 °C~50 °C

Obrazové vlastnosti:
• Snímač 1/3", CCD, efektivní rozlišení 537x597 bodů
• objektiv 6mm
• automatické řízení zisku, expozice, jasu a barev,
• duální formát, volitelně MJPEG nebo MPEG4, max. 640x480 při 30 snímcích/s, podpora 3GPP
• IR přísvit automaticky zapínán při poklesu pod 10lux, minimální světelnost 0,1lux, vlnová délka IR přísvitu 850nm, dosah 30m.
• digitální zoom 4x

Softwarové vlastnosti:
• podporované protokoly HTTP, DHCP (klient), PPPoE, DDNS, SMTP
• Správa zařízení přes HTML prohlížeč nebo utilitou, ActiveX
• Utilita (Ai-See) provádí okamžité zobrazování, zachycení a uložení obrazu, vytváření souvislého záznamu. Software snímá max. 16 kamer.
•Integrační software Cam Viewer Lite
• Detekce pohybu: 4 nezávislá detekční okna
• Synchronizace času pomocí NTP, automatické
• Interní databáze uživatelů, 10 přihlašovacích jmen s různými oprávněními
• Email alarm - zasílá snímek při vyvolání poplachu
• FTP alarm - zasílání snímků na FTP, i periodické


Úvodní představení IP kamery Vivotek IP7330 PoE
Stránky výrobce: http://www.vivotek.com/

O kamerách Vivotek se častokrát dočtete v recenzích a testech jako o cenově dostupných a přitom velmi kvalitních přístrojích. Nejinak je tomu u vodotěsného, mrazu-odolného modelu IP7330. Cenově dostupná venkovní kamera s IR přísvitem, která má údajně konkurovat levným, analogovým kamerám. Na dalších řádcích si tuto kameru přiblížíme a navíc ji porovnáme s konkurentem od společnosti Planet.

Jednalo se o moji první Vivotek kameru a tak jsem byl sám zvědav, jak v testu obstojí. Na první pohled je kamera sympatická svojí velikostí resp. tím, jak je malá, lehká a má moderní vzhled.
IMG_1437.jpg


Součástí dodávky je:
- kamera
- kovový stojan
- adaptér do el. sítě (pro případ, že nevyužijeme PoE)
- CD s instalačním wizardem a sw pro záznam/přehrávání až 16ti kamer Vivotek

IMG_1435.jpg

Kamera je v krabici uložena v bublinkové fólii a je zasazena do papírových přihrádek. Znovu se zdá, že by balení mělo být schopno ustát i přepravu Českou poštou ;-)

Technické parametry kamery Vivotek IP7330

Vlastnosti:
* citlivost 0 Luxu při IR osvětlení
* kovový kryt s integrovaným IR přísvitem až na 10 metrů
* přístup pomocí mobilních telefonů a přes MSIE
* video v reálném čase s nastavení rozlišení a kvality (až VGA při kompresi MJPEG či MPEG4)
* SDK kit pro vývoj vlastních aplikací a integraci do WWW stránek
* zobrazení živého videa až pro 5 klientů
* napájení po Ethernetu - PoE 802.3af dle normy 802.3af
* protokoly IPv4, TCP/IP, HTTP, UPnP, RTSP/RTP/RTCP, IGMP, SMTP, FTP, DHCP, NTP, DNS, DDNS, a PPPoE

Obrazové vlastnosti:
* komprese videa MPEG4 a MJPEG
* barevný snímací prvek 1.4" CMOS
* až 25 snímků/s při rozlišení 640x480 bodů (komprese MPEG4 a/nebo MJPEG)
* fixní objektiv 4.0 mm / F1,8 s podporou IR
* pozorovacími úhly 56° horizontálně a 42° vertikálně
* citlivost 0 Lux / F1,8 při IR
* uzávěrka 1/5 s. až 1/15000 s.

Vstupy a výstupy:
* 1x alarmový vstup pro připojení externího zařízení (např. PIR čidlo, dveřní kontakt)
* 1x reléový vstup pro ovládání externího zařízení (např. světlo, dveřní zámek

Provozní podmínky, rozměry, hmotnost:
* krytí IP66
* provozní teploty -20°C až 50°C
* vlhkost do 90%
* rozměry (průměr x délka) 59,4 mm x 150 mm
* hmotnost 630g


ICA-310 - Popis kamery, praktické zkušenosti s obrazem

Pojďme si nyní popsat to, co se v žádných e-shopech nedozvíte a nedozvíte se to ani na stránkách výrobce, pojďme si popsat, jak se věci mají :-)

Kamera disponuje celkem 12ti IR diodami, které se aktivují automaticky v závislosti na okolní viditelnosti. Světelné čidlo je umístěno v zadní části, vespod kamery. Pouzdro kamery je robustní, jeho horní část pokrývá „kšilt“, který značně přesahuje délku kamery a bude zřejmě pomocníkem proti slunci. PoE napájení funguje skvěle, zařízení bylo testováno společně s NETGEAR ProSafe PoE Switch. Snímací objektiv je přilepený na sklo kamery => kamera disponuje automatickým zaostřováním.
IMG_1433.jpg


Jako jednu z hlavních slabin kamery vidím její obrazové schopnosti. Výrobce uvádí rozlišení 640x480, což na IP kameru není špatné a mělo by to být dostačující, v podání ICA-310 to ale dostačující není. Ať jsem se snažil sebevíc, obraz byl stále rozmazaný, rozostřený, nemastný-neslaný. Kamera navíc zabírala o dost menší část obrazu, než tomu bylo u konkurence od Vivoteku.

Skoro se až zdá, že ICA-310 snímá obraz pouze v rozlišení 320x240 a na rozlišení 640x480 vám obraz pouze digitálně zvětší. Jinak si obrazové selhání nedokážu vysvětlit. Pro porovnání vkládám níže obraz z obou kamer a posuďte sami, který z nich je lepší. Zároveň podotýkám, že kamery snímaly obraz ze stejného místa.

ica_den.jpg


vivo_den.jpg


A jak si stála kamera ICA-310 v nočním režimu? Subjektivně se zdá, že v nočním režimu je na tom kamera o něco lépe, obraz se zdá méně rozostřeným a kamera je tak o něco více použitelná. Výrobce uvádí, že IR přísvit disponuje dosahem až 30 metrů. Tento parametr se zdá být dodržen, kamera opravdu svítí patřičně do dálky. Mimochodem, dosvit se mi zdál o mnoho delší, než je tomu u konkurenční Vivotek IP7330.

ica_noc.jpg


Zvláštním jevem u ICA-310 bylo, že se v obraze při nočním osvícení venkovní scény zobrazovaly stovky drobných částeček (že by poletující prach?), které zřejmě stály za rapidním poklesem výkonnosti kamery. Vykreslování obrazu místy kleslo až na 1obraz / vteřinu.

Znovu pro porovnání připojuji noční obraz z kamery Vivotek IP7330. Kamera byla umístěna na stejném místě, jako ICA-310.


vivo_noc.jpg


Vivotek IP7330 - Popis kamery, praktické zkušenosti s obrazem

Kamera disponuje 12ti IR diodami pro noční přísvit (to je stejný počet jako má konkurenční ICA-310), výrobce garantuje dosvit 10m. To se na první pohled může zdát málo, ICA-310 kamera zvládá až 30 m, ale při testech se mi to nezdálo až tak limitující. Světelné čidlo je zasazeno dopředu, hned vedle objektivu. Pouzdro kamery je celokovové a na první pohled robustní.

IMG_1436.jpg


Zajímavé je porovnání rozměrů kamery Vivotek IP7330 s ICA-310. Vivotek je se svými rozměry 59,4 x 150 mm oproti ICA-310 poloviční. Přitom Vivotek disponuje téměř stejnými funkcionalitami. Celkově se zdá, že inženýři od Vivoteku umějí věci dělat menší, lepší, modernější :-) Porovnání rozměrů na vlastní oči – viz. níže.

IMG_1439.jpg


IMG_1440.jpg

Vivotek IP7330 zvládá rozlišení až 640x480 bodů při 25ti snímcích/vteřinu. Na rozdíl od trochu nepovedené ICA-310 zobrazuje Vivotek skutečných 640x480 bodů. Obraz je čistý, ostrý a svižný. Obrázky z exteriéru jsme si ukázali již výše, nyní si ukážeme obrázky z interiéru. Konkrétně to budou záběry z obývacího pokoje, ve kterém nejsou zcela ideální světelné podmínky. V zadní části celou scénu osvětluje slunce.

vnitri_foto_vivotek.jpg


vnitri_foto_ica.jpg


Noční režim zvládá IP7330 rovněž obstojně, i když IR přísvit je o něco slabší, než je tomu u ICA-310. Obraz se v nočním režimu nijak výrazně nezpomaluje, tam kde ICA-310 „lapala“ po dechu, si Vivotek spokojeně „přede“ dál.


vivo_noc.jpg


A ještě přidejme porovnání nočních obrazů obou kamer z interiéru...

ica_noc_uvnitr_.jpg


vivo_noc_vnitrek.jpg


Firmware

Ať je kamera velká či malá, robustní či křehká, s IR diodami či bez nich, nakonec stejně rozhodne firmware, zda-li bude v praxi použitelná či nikoliv. Vždyť na co je vám kamera, která bude vypadat skvěle, bude skvěle vybavená, ale umět nebude téměř nic, protože ji někdo zapomněl dovybavit kvalitním firmware?

Firmware v ICA 310
Katastrofa. Pro firmware ICA 310 jsem nenašel žádné lepší slovo, než katastrofa. Jak jsem již uvedl výše, mýma rukama prošlo hned několik typů kamer ICA a postupem času jsem si začínal všímat toho, jak kvalita firmware v ICA kamerách postupem času klesá. V ICA 310 bohužel klesla až na samé dno. Abych byl více konkrétní, zde uvádím 3 hlavní důvody, proč jsem firmware v ICA310 odsoudil:
  - grafický vzhled menu je nemoderní, nevzhledný a nedostatečně intuitivní
  - kameru se mi ani na několikerý pokus nepodařilo přemluvit, aby mi obrázky nahrávala na FTP server do vybrané složky. Na FTP serveru jsem měl vytvořenou složku \root\kamera_test\ a při testu připojení se vždy zobrazila hláška „test spojení selhal“, přitom kamera uložila testovací souboru do \root\. Do této složky rovněž ukládala pozdější obrázky. Problém se nevyřešil ani updatem firmware na poslední verzi.
  - nahrávání obrázků nebo videa (ne)fungovalo v závislosti na aktuálně používané verzi firmware. S firmware verze 3.0.22 (z 17.7.2008) se nahrávaly obrázky, ale video se mi na ftp uložit nepodařilo. Paradoxně po upgradu na verzi 3.0.2.2457 (z 9.1.2009) se situace obrátila. Ukládání obrázků na ftp přestalo fungovat a video se rozeběhlo. Smutné rovněž bylo to, že jsem neměl nikde možnost určit, jak dlouhé nahrávané video bude (jednalo se o napvevno nastavené video na cca 15 vteřin).

pozn. od doby, kdy jsem tento článek připravoval, vyšel ještě další firmware....ten prozatím otestovaný nemám. Jakmile otestuji, bude zde popsáno.

V přiloženém archivu firmware_ica_screens.zip naleznete screenshoty z rozhraní ICA-310.


Firmware Vivotek 7330

Jedním slovem hodnotím jako „skvělý“. Po zkušenosti s firmware v ICA 310 se zdá skoro až neuvěřitelné, že může něco fungovat tak dokonale, jako firmware ve Vivoteku. Menu se jeví přehledně, ovládání je intuitivní a rychlé. Co je však nejdůležitější, vše je funkční! Chcete nahrávat obrázky na ftp? Žádný problém. Chcete nahrávat video (v délce, kterou si sami určíte)? Žádný problém. Nahrávání můžete nastavit periodicky nebo na základě detekce pohybu v obraze. V přiloženém archivu firmware_vivotek_screens.zip naleznete screenshoty z rozhraní Vivotek 7330.


Resumé

Ti z Vás, kteří si pročetli moji recenzi celou, zřejmě již tuší, jaké bude mé závěrečné doporučení, ostatní se to záhy dozví. Mé doporučení:

Kameře ICA 310 (a jí podobným modelům) se obloukem vyhněte! Pokud tak neučiníte, zapláčete. Získáte za hodně peněz málo muziky = nekvalitní obraz, žalostný firmware.

Kameru Vivotek 7330 mohu jen vřele doporučit. Jediným slabším místem, je dosvit IR diod, ale to je již uvedeno v parametrech kamery a tak s tím můžeme počítat. Ostatní vlastnosti jsou skvělé – čistý obraz, kompaktní vzhled, bezchybný firmware.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod Ltb » 20 črc 2009 22:41

...právě uvolněno pro ostatní...

Paulus
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: říjen 09
Pohlaví: Muž

Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod Paulus » 11 říj 2009 14:10

Ahoj
predem diky za hezky clanek.

Mel bych dotaz ohledne kamery Vivotek 7330.

Prave jsem si ji poridil s firmwarem Version: 0102a.
Nevim jestli prave v tom je ten problem, ale nastaveni Motion detectoru je uplna nocni mura.
Problem je v tom ze v zalozce v HTTP rozhrani vubec neobevi checkboxy na aktivaci tech trech okinek detektoru pohybu (viz priloha).
Takze nejde vybrat ani jeho parametry..
Zkousel jsem vsechno co me napadlo (iExplorer8, Netscape, Firefox, snizit security level prohlizecu na minimum atd) ale nic nepomaha..

Nastaveni motion detektoru jsem nakonec provedl pomoci URL commandu..
No a tady jsem narazil na problem, ze si funguje kdy chce a neni prilis spolehlivy.. Nekdy zkratka nezachyti pohyb vubec. Ted mi dokonce prestal fungovat uplne..

Byl bych hrozne rad za jakekoli zkusenosti ,ktere mate s timto nastavenim a funkcnosti..

Jinak zbyle funkce kamery jsou plne funcni

Pavel
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod Ltb » 12 lis 2009 15:08

Ahoj, pozdě ale přece...nějak jsem si nevšimnul tvého dotazu.

S tímto problémem jsem se nesetkal, aktuálně nemám kameru po ruce a tak se nemůžu podívat. Každopádně co se dívám na screenshoty, které jsem tenkrát pořizoval, pracoval jsem s firmware 0100f a tak bys možná mohl zkusit downgrade na tento firmware.

Jinak obecně k motion detection - souhlasím s tebou, že se jedná trochu o noční můru :smile: :shock: Chvíli mi trvalo, než jsem vůbec přišel na to, že pro funkční motion_detection musím mít nejdříve nastavenou nějakou událost atd. Co se týče citlivosti, to je otázka sama pro sebe. Hrál jsem si s tím celkem dlouho a nakonec se mi myslím podařilo nastavit citlivost a velikost objektu tak, aby mi kamera fungovala "správně".

S obrazovým motion_detektorem to bohužel asi lepší nebude, v tomto případě bych se přiklonil k zakoupení samostatného pohybového čidla.

Zdraví

Uživatelský avatar
mike007
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5860
Registrován: srpen 07
Bydliště: Pardubice
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod mike007 » 12 lis 2009 23:59

Výborná recenze. Díky za ni! :bigups:
Nejlepší hra je Excel!
Pravidla fóra PC-helpJak označit téma za vyřešené
»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»
UPOZORNĚNÍ - můj Skype, Soukromé zprávy či email neslouží jako tech. podpora.
Dotazy pište do fóra. Od toho tu je.

kelly
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod kelly » 05 led 2010 20:37

Jsem také s Vivotek IP 7330 velice spokojen, až na jednu netnou věc. Koupil jsem si PoE injektor a nedaří se mi žádným způsobem kameru rozjet. Proměřoval jsem vývody z injektoru a tam je vše správně. Funguje vám někomu IP 7330 na injektoru? Asi bych ji mohl rozebrat a změřit na tišťáku, ale zatím se mi do toho nechce :smile: . Díky za pomoc. Kelly

handa
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: leden 10
Pohlaví: Žena

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod handa » 08 led 2010 13:55

Super recenze - díky, mám ji už doma. Je to moje první IP kamera, můžete mi prosím poradit, jak se na ní dívat přes Internet Explorer na jiném počítači (v práci) ? Funguje pouze doma - jinak přes PoE jde. Moc děkuji.

BigSeran
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porovnání

Příspěvekod BigSeran » 13 bře 2010 19:46

Zdar,
koupil jsem si ip7330 a mam jeden drobný problém

povedlo se mi nastavit detekci pohybu ale kamera nenahrává do žádného srozumitelného formátu, ale jen do *.HDG a k tomu malinký soubor *des

pokoušel sem se to otevřít v originálních programech od výrobce a ty to neberou

prosím pomoc ! :-(

>>>edit<<<

nahrávání sem rozchodil, ale detekce pohybu nějak přestala fungovat :-(

feyse
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: duben 12
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porov

Příspěvekod feyse » 16 dub 2012 09:43

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně kamer Vivotek a to co se týče nahrávání záznamu. Mám na stejné sítí i NAS server, kam si chci nechat ukládat záznamy, ale jde mi o to, zda kamery od Vivoteku umí nahrávat pořád? respektive třeba záznamy, kde bude 20 vteřin, ale po 20-ti vteřinách se ihned začne nahrávat znovu..

Momentálně zkouším IP kameru od TP-Linku, bohužel tam je maximální možnost 5 vteřin a pak jedna minuta nic.. a pak zase 5 vteřin záznamu a zase minuta nic.. a to je pro mě dost k ničemu... :/

satservis
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž

Re: Kamery Planet ICA-310 PoE vs Vivotek IP 7330 PoE porov

Příspěvekod satservis » 30 bře 2013 18:16

Zdravím pánové,

mám kameru IP7330 a nemám k ní PoE modul, tedy zapojil jsem standardně, konektor napájení (12V/3A) adaptér a RJ45 do PC, ale..... a to je ten hlavní problém, nevím po resetu kamery, její vnitřní IP adresu, poradíte???


Děkuji


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • kamery s výdrží baterie 3-5 hodin
  od teichmann.ondrej » 16 črc 2023 21:45 » v Vše ostatní (hw)
  0
  1040
  od teichmann.ondrej
  16 črc 2023 21:45
 • Porovnání technologie TV
  od Faster1 » 04 zář 2023 06:01 » v Vše ostatní (hw)
  6
  1943
  od Faster1
  08 zář 2023 16:27
 • Porovnání hodnot ve sloupci
  od luko02420 » 02 srp 2023 14:12 » v Kancelářské balíky
  0
  1621
  od luko02420
  02 srp 2023 14:12
 • Koupě venkovní kamery, připojení přes wifi a ukládání záznamu
  od Clorky » 09 črc 2023 09:57 » v Administrace sítě
  5
  2733
  od X
  16 črc 2023 09:31

Zpět na “Hardware články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů