Linuxové peklo Vyřešeno

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Oxxid
člen BSOD týmu
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6194
Registrován: prosinec 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Linuxové peklo

Příspěvekod Oxxid » 25 črc 2014 21:07

Ahoj,
nemá někdo tipy jak pracovat s Linuxem? Tedy spíše jak Linux donutit pracovat... V poslední době už tolik nehraji hry a proto jsem se rozhodl pro dualboot s distribucí Xubuntu (přišla mi sympatická).

Bohužel zatím jsou mé dojmy na úrovni Linux=nedodělanej shit. Nedá se nastavit obnovovací frekvence monitoru, nevím kde vytvořím vlastní rozlišení, nefunguje mi ani moje klávesnice (v BIOSu chodí, tudíž Linux je viník, ne klavesnice), i když jsem si chtěl pustit blbou písničku tak to na mě vysype nějaký error (už jsem to vyřešil dodatečnou instalací nějaké knihovny)...

Cokoli chci nainstalovat tak mě systém buzeruje, že musím znovu zadat své heslo, úplná zhovadilost. Je tu můj jediný účet a jsem příhlášen v první relaci od instalace systému. Na co to je? Kdybych šel po doinstalaci systému na záchod a někdo se pokusil zmocnit se mého počítače? UAC ve Vistách hadr.

No tak jsem si řekl, že zkusím nainstalovat Steam a třeba Counter-Strike 1.6... Co mě nepotkalo? Krásná chybová hláška: "Fatal Error Failed to initialize authentification interface. Exiting...". Nahrál bych vám screenshot, ale bohužel Linux to opět neumí, při pokusu o napakování přílohy na PC-Help další error: "Screenshot - 25.07.2014 - 20:57:55.png je neplatný název" http://imgur.com/RfUSzrc .

Neví tedy někdo jak dát do chodu tyto věci?
  • Vytvoření vlastního rozlišení
  • Možnost hrát CS http://imgur.com/RfUSzrc
  • Zprovoznění klávesnice Gigabyte Aivia k8100

Práce s disky v Linuxu radši ani nebudu popisovat, rupla by mi cévka.

Dík

Reklama
Uživatelský avatar
sojkin626
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2009
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod sojkin626 » 25 črc 2014 21:11

Soucítím s tebou :-) , ale na Tvém místě bych bral distribuci Mint, vím to z vlastní zkušenosti. Je mnohem stabilnější než Ubuntu a hezčí než slax. S žádným takových tebou zmíněných problému jsem se tam nesetkal.
Lenovo W540-i7-4900MQ 2,8GHz / Nvidia quadro K2100M 2GB / 16GB DDR3 / Windows 10 PRO # NVIDIA SHIELD TV PRO (2017) 500GB# Xbox One X#NVIDIA SHIELD K1 # Acer S1003#Xiaomi Mi A1

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod petr22 » 25 črc 2014 21:13

Mint = Ubuntu. Jak muze byt jedna z nich stabilnejsi?

1. Mas instalovane ovladace na grafiku? Od vyrobce.

2. KLavesnice https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/1026527

Pokud jde o ten screenshot, dobre se podivej jake znaky jsou soucasti nazvu souboru - proto to nejde uploadovat.

"Je tu můj jediný účet a jsem příhlášen v první relaci od instalace systému" - ano, ale ten ucet nema prava administratora.

Uživatelský avatar
sojkin626
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2009
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod sojkin626 » 25 črc 2014 21:17

To, že je Mint= Ubuntu je celkem ¨abstraktní¨ , mě oproti Ubuntu nepadala a žádné problémy s tím nemám. To, že jsou na stejném jádře neznamená, že jsou ty systémy totožné, jedná se o jinou distribuci.
Lenovo W540-i7-4900MQ 2,8GHz / Nvidia quadro K2100M 2GB / 16GB DDR3 / Windows 10 PRO # NVIDIA SHIELD TV PRO (2017) 500GB# Xbox One X#NVIDIA SHIELD K1 # Acer S1003#Xiaomi Mi A1

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod petr22 » 25 črc 2014 21:22

Vsechny linuxove distribuce jsou zalozene na stejnem jadre, proto se to taky jmenuje Linux.

Mint je upravene Ubuntu (stejne jako Xubunu, Lubuntu a podobne).

Co presne pada - graficke rozhrani? Kdyby melo padat jadro, tak je to vetsinou hardwarovy problem pocitace.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 25 črc 2014 21:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sojkin626
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2009
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod sojkin626 » 25 črc 2014 21:23

petr22 píše:Vsechny linuxove distribuce jsou zalozene na stejnem jadre, proto se to taky jmenuje Linux.

Mint je upravene Ubuntu (stejne jako Xubunu, Lubuntu a podobne

V tom případě jsi mi mou domněnku jen potvrdil.
Lenovo W540-i7-4900MQ 2,8GHz / Nvidia quadro K2100M 2GB / 16GB DDR3 / Windows 10 PRO # NVIDIA SHIELD TV PRO (2017) 500GB# Xbox One X#NVIDIA SHIELD K1 # Acer S1003#Xiaomi Mi A1

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod petr22 » 25 črc 2014 21:27

V tom pripade kdyz das do Windows 7 skin co vypada jako Windows 8 tak dostanes Windows 8.

Protoze asi stejne se lisi Mint a Ubuntu - grafickym rozhranim a vzhledem.
Naposledy upravil(a) petr22 dne 25 črc 2014 21:30, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Madara
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1123
Registrován: červenec 11
Bydliště: Nechceš klíče od domu ?
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod Madara » 25 črc 2014 21:29

Je to přesně tak, jak píše Petr. Linuxové distribuce se liší pouze předinstalovanými programy či vzhledu prostředí.

Uživatelský avatar
sojkin626
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2009
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod sojkin626 » 25 črc 2014 21:31

To, že se distribuce liší jen vzhledem, tak tomu nevěřím. Podle mě tam přece jen bude větší rozdíl. Je to můj subjektivní názor samozřejmě. Tak sám ale potom nevím proč nemám na rozdíl od Ubuntu s Mintem žádné problémy :-/ .
Lenovo W540-i7-4900MQ 2,8GHz / Nvidia quadro K2100M 2GB / 16GB DDR3 / Windows 10 PRO # NVIDIA SHIELD TV PRO (2017) 500GB# Xbox One X#NVIDIA SHIELD K1 # Acer S1003#Xiaomi Mi A1

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod petr22 » 25 črc 2014 21:34

Cim by se to podle tebe melo lisit? Podivej se na instalovane systemove baliky - uplne ty same co v Ubuntu a jadro je taky stejne.

Porad ale nevime co presne ti dela ty problemy.

Co se tyce ovladacu na grafiku - bez instalace proprietarniho ovladace je to to same jako Windows s ovladacem od Microsoftu - nefunguje 3D alcelerace, nefunguje skoro nic.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7366
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod faraon » 25 črc 2014 21:35

Většinu dotazů by měli zodpovědět tady: http://forum.ubuntu.cz/ A dost možná tam už odpověď je.

Grafika záleží na ovladači grafické karty, jestli pro tu tvojí existuje nesvobodný, je pravděpodobné že bude fungovat lépe než otevřený, který máš v systému defaultně.
Také je možné přidat rozlišení ručně přímo do konfiguračního souboru X serveru, ale výsledek je nejistý a můžeš skončit s černou obrazovkou. To naštěstí není až taková katastrofa, vždycky se dá přepnout do textové konzole a zase to ručně přematlat zpátky.

Tvoje klávesnice se s Linuxem očividně nemá ráda, řešilo se to už před lety: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/1026527

Ten screenshot není problém Linuxu, prostě při ukládání změň název, aby neobsahoval znaky jako je dvojtečka a podobně. Unixové systémy s tím nemají problémy, ale ty maloměkké jsou poněkud omezenější. Nebo si změň název po uložení...

S písničkou je to to samé jako s grafikou, některé formáty jsou svobodné, některé proprietární. Takže třeba OGG můžeš přehrávat okamžitě, ale nainstalováním kodeku na MP3 v některých zemích porušíš zákon, proto v základní instalaci není. Můžeš to udělat dodatečně na svoje vlastní nebezpečí.

Co se disků týče, já jsem na to ze začátku zíral jak pračlověk na vrtulník. Dokonce jsem si nějaký čas hrál s Minixem, abych opravdu pochopil jak to funguje, a když mi to nakonec došlo, tak naopak mám křeče z těch windowsích oddělených disků.
V unixových systémech totiž platí "všechno je soubor", takže adresář je soubor obsahující další soubory a/i adresáře, disk je soubur, který se dá jako adresář připojit do libovolného místa stromu, klávesnice je soubor který se dá číst po jednotlivých znacích, zvuková karty je soubor kam můžeš poslat nějaká data která uslyšíš, operační paměť je soubor který si jako správce můžeš zobrazit, a soubor je dokonce i procesor, který ti tak o sobě může poskytnout údaje :lol:

Což je jeden z důvodů proč musíš tak často zadávat svoje heslo. Na rozdíl od windowsího Administrátora, který má svoje pravomoci poměrně omezené, je linuxový root absolutní bůh. Smí udělat cokoliv a nic mu v tom nemůže zabránit. Tohle je taková malá část ochrany před blbostí uživatele a příliš snadným nabouráním systému zvenku. Ano, i v Linuxu je to možné.
Třeba já jsem kdysi muje Ubuntu instaloval třikrát. První dvě instalace se mi povedlo dokonale zničit, zato ta třetí jela bez problémů sedm let.

Koukám že se na tebe mezitím vrhlo pár dalších lidí, tak bych ještě doplnil: Linux je název jádra operačního systému, tedy toho jednoho úplně nejdůležitějšího programu, který spouští všechny ostatní a poskytuje jim služby které potřebují k chodu. Všechno ostatní je běží nad ním, a dohromady se tomu říká "distribuce". Jednotlivé distribuce se liší tím co obsahují, jak náročné jsou na znalosti jejich uživatele, a dalšími věcmi. Je pár základních distribucí a stovky z nich odvozených, které udělali lidé, jimž se nelíbilo to co dostali v základu a rozhodli se to udělat jinak.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
sojkin626
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2009
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linuxové peklo

Příspěvekod sojkin626 » 25 črc 2014 21:38

O.K, přiznávám, že máte pravdu, ale zkrátka mám s Mintem lepší zkušenosti než s Ubuntu :-) .
Lenovo W540-i7-4900MQ 2,8GHz / Nvidia quadro K2100M 2GB / 16GB DDR3 / Windows 10 PRO # NVIDIA SHIELD TV PRO (2017) 500GB# Xbox One X#NVIDIA SHIELD K1 # Acer S1003#Xiaomi Mi A1


Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů