Linux či Windows Vyřešeno

Problematika Linuxu a ostatních operačních systémů (mimo Win)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Fargotroniac
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 108
Registrován: červen 13
Bydliště: */home
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Linux či Windows  Vyřešeno

Příspěvekod Fargotroniac » 08 zář 2020 11:32

Ahoj,

V blízké době, snad, plánuji nějaký novější notebook a momentálně stojím před otázkou, zda řešit operační systém Windows nebo tam nahodit Linux. Pro notebook to zatím vypadá na rozpočet cca. 20 000,- Kč.

Notebook používám pro práci, docela dost s GitHubem, Apache + MySQL serverem. V tom mi asi více vyhovuje Linux Mint.
Zároveň si ale rád zahrají i nějakou tu hru. S manželkou hrajeme převážně World of Warcraft, kde by jsme rádi i nějakou lepší grafiku než na úroveň 1. :D Ale taky občas třeba i Planetbase či podobně.

A teď co s tím? :)

Reklama
Uživatelský avatar
CyberCodeDroid
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 253
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod CyberCodeDroid » 08 zář 2020 11:38

Linux Mint, Manjaro.

Lagaeri
Level 1
Level 1
Příspěvky: 94
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod Lagaeri » 08 zář 2020 11:54

Dělám již několik let fullstack a nikdy jsem na windows neměl zásadní problém, který by nešel vyřešit. Jasně, spousta zarytých fandů bude preferovat linux a já proti tomu nic nemám, vyvíjí se na tom dobře, ale nese to sebou spoustu úskalí hlavně pokud chceš notebook používat i na něco jiného než jen vývoj. Já osobně preferuji w10 a když potřebuji něco rozjet, používám powershell. Pokud bych vyloženě chtěl něco na unixu, sáhl bych po jablku.
R5 3600 / SilentiumPC Grandis 2 / MSI B450 TOMAHAWK MAX / Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600 / ASUS GeForce DUAL-RTX2070S-O8G-EVO / Seasonic Focus Plus Gold - 750W / ADATA XPG SX8200 PRO, M.2 - 512GB / Fractal Design Define S2 Blackout /

kanoe222
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 352
Registrován: červenec 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod kanoe222 » 08 zář 2020 12:14

Dualboot, mozes mat ako windows, tak aj linux naraz.
Ohladom ceny windowsu, nemusis kupovat z obchodu za 100+ eur, daju sa kupit platne, legalne kluce na ebay za +- 10 eur(ebay.de, od nejakeho nemeckeho/anglickeho predavajuceho s dlhsou historou, tj nie par mesiacov, inym by som sa vyhol lebo su schopny predat jeden kluc 50tim ludom).

Uživatelský avatar
Fargotroniac
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 108
Registrován: červen 13
Bydliště: */home
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod Fargotroniac » 08 zář 2020 12:57

Osobně bych se dualbootu rád vyhnul. Zbytečně by to bralo místo na disku. Omlouvám se, zapomněl jsem to napsat do prvního příspěvku. :)

Neříkám, že je Windows špatný. Jenom že se mi lépe pracuje s Linuxem. Z hlediska ovládání gitu přes terminál a podobně. Ale zase nevím, jaký propad ve výkonu čekat u Linuxu (při hraní her). :)

Lagaeri
Level 1
Level 1
Příspěvky: 94
Registrován: březen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod Lagaeri » 08 zář 2020 15:43

Pořád ale nechápu proč ten linux, pokud ti jde jen o terminál, tak powershell nebo mingw64 jakožto gcc pro windows ti ho plně nahradí. Pokud ti jde o linux jako celý ekosystém tak to je pak jiná, v tom případě seš ale dávno rozhodnutej pro linux, připrav se ale, že strávíš hodně času rozjížděním her, nečekej že všechny hry budou mít nativně linux support. Sám používám všechny 3 ekosystémy - windows, ios, linux - kvůli práci a prostě bych si linux nedával na jiný než čistě pracovní ntb, a ty ho chceš používat nejen na práci.
R5 3600 / SilentiumPC Grandis 2 / MSI B450 TOMAHAWK MAX / Patriot VIPER Steel 16GB (2x8GB) DDR4 3600 / ASUS GeForce DUAL-RTX2070S-O8G-EVO / Seasonic Focus Plus Gold - 750W / ADATA XPG SX8200 PRO, M.2 - 512GB / Fractal Design Define S2 Blackout /

Uživatelský avatar
rhsCZ
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1356
Registrován: červen 13
Bydliště: Jedna Velká díra ve středu Evropy :D
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Linux či Windows

Příspěvekod rhsCZ » 08 zář 2020 18:14

Záleži na dostupnosti ovladaču na linux pro daný hw a jestlibbudeš hrát hry kompilované pro linux nebo přes wine.

Odesláno z mého ASUS_X01AD pomocí Tapatalk


„Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.“
„Mnozí z těch, co žijí, by zasluhovali smrt. A mnozí z těch, co zemřeli, by si zasloužili žít.“ - John Ronald Reuel Tolkien
„Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“ - Kurt Cobain
https://rhscz.eu
https://github.com/rhsCZ

Uživatelský avatar
HappyMental
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1414
Registrován: září 11
Bydliště: Nýdnol, Bulharsko
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod HappyMental » 08 zář 2020 22:13

Na linux jsem přešel už úplně, mimo teda pracovního notebooku, kde potřebuji Autocad. Ze své zkušenosti můžu říct, že hry na linuxu už nejsou žádný problém a za posledních pár let tady došlo k velkému pokroku. Snad jediné, v čem je ještě velký problém, a co opravdu nefunguje, je EAC. Jinak jsem snad nenarazil na hru, kterou bych nerozjel přes Proton, Lutris nebo samostatně přes Wine. Hry, které hraji jsou však převážně singleplayer. Pro info ohledně kompatibility her doporučuji zkontrolovat: https://www.protondb.com/, https://lutris.net/, https://appdb.winehq.org/
Akorát je potřeba počítat s tím, že občas je to nějaká práce navíc. Přeci jen ty hry jsou převážně dělány pro Windows a ne vše hned funguje jak má, za ostatní výhody systému mi to ale stojí. Distro už je na tobě. Pokud chceš velkou kounitní podporu tak není špatná volba Mint, Ubuntu, Pop!_OS, pokud si zvládneš poradit sám se skvěle popsanou wiki tak Arch nebo i potažmo Manjaro.

Jen dodávám, že popisuji své zkušenosti. Ne každému bude Linux vyhovovat a proti používání Windows obecně nic nemám.
I use Arch BTW

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod dvorakj » 08 zář 2020 22:43

pokud jsou ty hry i pro linux, tak nad cim uvazujes? zjistit se to da snadno. Vzdycky tam muzes nahodit win. Podle me zatim predcasna debata.

Uživatelský avatar
Fargotroniac
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 108
Registrován: červen 13
Bydliště: */home
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Linux či Windows

Příspěvekod Fargotroniac » 12 zář 2020 10:34

Tak asi nakonec nechám tedy Windows. Úplně se párat s fuunkčností her se mi nechce.

Děkuji všem za jejich pomoc. :)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký Linux
    od nakatomi » 26 úno 2024 17:24 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    11
    1884
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    28 úno 2024 09:18
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7819
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1639
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Okenko Windows
    od Lebedil » 29 čer 2023 21:10 » v Problémy s hardwarem
    2
    780
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 21:39
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    2155
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59

Zpět na “LiNuX a ostatní alternativní OS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů