úvod teorie:
X99 je určená jako ultrahighend a s tím i spojené procesory i7-5820K, 5930K a i7-5960X. První dva jsou šestijádra s hyperthreadingem, poslední je dokonce osmijádro s hyperthreadingem. První jmenovaný má osekané PCIe linky na 28, zbylé dva mají plných 40 PCIe 3.0 linek.

Asus uvedl pro X99 patentovanou novinku, tzv X99 OC socket
Porovnání klasického LGA2011-v3 a LGA2011-OC socket



Z obrázku je patrné, že toto má význam u OC procesoru a pamětí. Jde vlastně o to, že Asus zapřemýšlel a když viděl loňský 2011 a letošní 2011 socket a CPU, všiml si nevyužitých pinů. Tak proč nějaké piny nepřidat, a dosáhnout díky tomu větší stability (nejspíš část z nich je nově směrována k IMC procesoru).
Skvělá DDR4 komaptibilita, pokud slajd nekecá :)

Přepínače na desce a zapojení více karet dle CPU



Součástí softwaru je znovu, lehce vylepšený, 5-dual intelligent processors
DC/PWM kontrola, i teplotní čidla lze zapojit na několik místech desky

FOTKY

Ačko je základem X99 (méně SATA, méně PCIe slotů), ale z poslední zkušenosti zde na PCT víme, že P9X79 a P9X79 PRO byla nejoblíbenější X79 deskou, takže myslím, že i Ačko naváže na jejich ohlas.


10 konektorů SATA III a nebo možnost jednoho SATA Express
Málem bych zapomněl, nemůže chybět ani M2 slot, ten je u X99 až čtyřrychlostní a ve třech délkách

Ve výbavě DELUXE je také duální Wifi+BT modul, s podporou posledních standardů

DC/PWM kontrola, i teplotní čidla lze zapojit na několik místech desky

Mně se osobně zamlouvá tahle pomůcka, jakoby přídavná karta na další ventilátory. Sám to znám i z blbého allinonu, pokud na něm chci čtyři větráky. Teď stačí využít tuhle kartičku, kamkoliv si j v bedně uchytit a zapojit pohodlně ventilátory a nebo i teplotní čidla.

Fotky

Nový vzhled X99 Deluxe se mi líbí, v bílém lehkém opláštění a jinak temná, vypadá více než dobře. Pod pasivem je dobře dimenzované osmifázové napájení.


Znovu možnost až 12x SATA 6Gb/s a nebo dvakrát SATA Express, záleží na uvážení. V rohu je pak spousta přepínačů, které aktivují nzapojení TRI SLI/CF, SLI/CF, další jsou pro autopřetaktování a nebo EPU switch

Deska je bohatá svými výstupy, vidíme tři zdířky na Wifi, takže tři integrované anténky :). USB 3.0, těch je víc než dostatek pro každého, i vašeho souseda :). Znovu duální LAN.
PCčko s Deluxe


Teorie Rampage V Extreme
To, co mají všechny Asusky X99 společné je OC socket, ten by vám měl pomoci při taktování na vyšších mezí, kdy zabrání větším dropům a lépe vyživí také IMC procesoru - DDR4 půjde taktovat o něco lépe a nebo na stejné hodnoty s nižším napětím než jiní vendoři. Alespoň teoreticky.


Nově je na desce VRM chlazeno přímým kontaktem, je zajímavé, že to někoho napadlo využít na deskách až nyní. Na grafických kartách to známe řadu let. Efektivněji to odvede teplo.

Změna nastala i ve VRM oblasti, kdy došlo k integraci mosfetů a driveru do jednoho pouzdra, bylo použito i nových cívek nazvaných "microfine alloy". Celé napájení se teď nazývá Extreme Engine Digi+ 4.

Vliv materiálu na ROG cívkách, při vysoké proudové propustnosti (OC procesoru např) se méně zahřívají, mají nižší ztrátovost svých vlastností a tudíž vyšší efektivitu.


Deska je zrozená pro boření rekordů, extrémní taktování. Shammino a asi nejen on vymyslel pár dalších vychytávek. Z těch původních zůstává podpora skvělého OC Panelu, který mám ještě z dob maximusky 6 a můžu ho tedy využívat jak na Rampage IV, tak na Crossblade Ranger (FM2+), tak i na této mé budoucí desce :). Nové funkce jsou SAFE BOOT a RETRY BUTTON. Většinou vše souvisí s nepovedeným bootem do Windows či jiným zátuhem. První možnost (tlačítko na desce) pomůže do postu a následně BIOSU, v podstatě totéž udělá i druhé tlačítko, ale to nám zachová všechny nastavení v BIOSu na extrémních hodnotách. SAFE postne jakoby na defaultních hodnotách, ii když v BIOSu se nic nevymaže.

X-socket. To, aby LN2 nadšenci jako já s enemuseli pídit po nových backplatech a tyčích pro LN2 komín :)

OC socket a vliv na taktování ROG


Jak se rozdělují PCIe 3.0 linky:

M2 socket, Wifi a SATA Express

Nechybí ani klasika ze Z97 desek, jako pevné napětí v USBčkách, ideální pro externí audiozařízení. A pak odizolovaná část audia na desce spolu se sluchátkovým zesilovačem atd


Specifikace

Vlákno by mělo sloužit případným zájemcům X99 na Asus a případným problémům či zajímavostem na nich a nebo dosažených výsledcích. Platforma je sice drahá, ale třeba se tu někdo časem najde :)
--- Doplnění předchozího příspěvku (01 Zář 2014 12:26) ---
V Londýně nás čekalo v jednom srpnovém týdnu pěkné uvítání. O jídle, hotelu atd se nemá cenu bavit, prostě supr :). Byl jsem tam já, OBR a BlueStorm za Českou republiku.


Ještě zpět k onomu OC socketu, socket Asus je patentovaný a je to jejich vlastní vývoj+úprava Intelovského. Rozdíl pinů je patrný i na fotografiích, pár míst (nikoliv všechny) jsem zakroužkoval. Výhoda spočívá v tom, že napětí je při OC "tvrdší" a nedochází k takovým dropům. To může pomoci ve stabilitě na vyšších frekvencíh, jak u CPU, tak na DRAM.


Na Asus Rampage námukázali slušný takt DDR4! 3300 MHz v Quadchannelu! Viz níže sestava a fotky obrazovky




A také superpi a idlení na 5 GHz!


POzději, asi dva týdny na to, jsem byl pozván na natočení pořadu IT koutek s X99. Rozhodl jsem se pro měnší měření v den videoblogu v kanclu Asus. Bohužel jsem na desku při natáčení měl asi jen půl hodinky času, tudíž jsem prvně změřil benchmarky na stock nastavení. Procesorem byl i7-5960x ES. RAMky nějaké Crucialy, bez pasivních chladičů :). CPU jsem měl poprvé v životě v ruce, snad jako první v republice, škoda jen toho mála času. Celý kit potom šel ihned na recenze novinářům.
Cinebench

3D Mark11

na OC jsem měl asi 3-4 pokusy. levný chladiř Rajintek byl také limitací, CPU se zdál být silný, ale chladič jej nedokázal uchladit bez trotlení. Byl jsem proto rád za tento výsledek:

Naopak nemůžu si vynachválit automatiku taktování, to bylo super, přetaktovalo to procák myslím na 4400 MHz na základě přijatelných teplot, aktivních úsporných funkcí atd.