Nastavení „Jméno a parametry archivu“.Archiv se obvykle pojmenuje podle prvního adresáře nebo souboru.
Pojmenování archivu - můžete změnit v řádku „Jméno archivu“.
Tlačítko „Profily“ - umožňuje uložit si nastavení archivace pak je možné archivaci nastavit na dvě kliknutí.
Formát archivu - viz odkazy v úvodu článku (body
5 a
6).
Metoda komprese - volba umožňuje nastavit, jak moc chci data "zmáčknout" (zkomprimovat). Obecně platí, čím vyšší metoda komprese, tím menší je výsledný soubor archivu (tím víc fotek pošlu), ale zabere to delší čas (u modernějších strojů nepodstatná věc).
Kam až můžete zajít při nastavení metody komprese nelze takto od stolu určit, chce to alespoň jednou zkusit a sami uvidíte, kde je kompromis mezi kompresním poměrem a časem nutným na zpracování. Ještě poznámka, to co platí pro zabalení archivovaných dat, platí také pro jejich dekompresi u příjemce. Nebuďme tedy sobci a pamatujme také na příjemce, aby se se svým stařičkým PC vůbec k fotkám dostal (Poznámka korektora: obecně, fotky ve formátu JPEG je lepší vůbec nekomprimovat, pouze přidat do archivu, formát JPEG je totiž sám o sobě kompresní a snížení velikosti výsledného souboru se tak dosáhne jen minimálně).
Metoda komprese se nastavuje kliknutím na šipku v příslušném řádku v rozvírací nabídce, pak klikneme na vybranou metodu.
„Rozdělit archiv po…Bytech“ - Tato volba umožňuje rozdělit „rozkrájet“ velký soubor na malé kousíčky. Tato volba mi umožní odnést si velký soubor na několika nosičích s menší kapacitou, než je velikost původního souboru. U příjemce je pak nahraji na pevný disk a nechám je znovu spojit.
I my využijeme tuto volbu, neboť i kapacita uploadu (nahrání) pro jeden soubor je na edisk omezena na 100
MB. (viz odkazy v úvodu článku bod
3).
Ještě poznámečka pro free (volné, neplacené) nahrání na edisk mohu nahrát pouze 2 takto velké soubory. Míra rozdělení se nastavuje kliknutím na šipku v příslušném řádku v rozvírací nabídce, pak kliknutím vybereme. Pro naše účely budeme vybírat přednastavenou volbu „ZIP100“.
Způsob aktualizace - Volba určuje, co se má udělat se soubory v archivu, pokud budete soubory přidávat. Pro naše účely necháme tak, jak je nastaveno.
Možnosti archivace - „Vymazat soubory po archivaci“ - po dokončení archivace budou původní zdrojové nezipované soubory smazány.
Možnosti archivace – „Vytvořit samorozbalovací (SFX) archiv“ – Volba vytvoří archiv jako spustitelný soubor, který je schopen dekomprimace bez toho, aby měl příjemce ve svém PC nainstalovaný archivační program WinRar nebo jiný.
K této volbě opět poznámečka. Samospustitelné soubory, tedy programy, mohou být virem a záleží na nastavení ochrany PC (antivir atp.), zdali povolí spuštění. Příjemce může mít se spuštěním takového souboru problém.
Volbu tedy v našem případě použijeme jen tehdy, pokud soubor posíláme někomu, u koho si nejsme jisti, že má program, který mu soubor rozbalí.
Možnosti archivace – „Vytvořit solid archiv“ – Vytvoří solid archiv, neboli pevný soubor. Tajemství „solid“ komprese spočívá v tom, že se soubory stejného typu komprimují všechny společně a kompresní algoritmy pak nemusí příliš často resetovat slovníky. To se v konečném důsledku projevuje výrazně lepším kompresním poměrem. V případě komprese především textových souborů je použití solid archivu velmi výhodné, v případě již komprimovaných dat, například filmů nebo písniček ve formátu MP3 (i fotek ve formátu JPEG – poznámka korektora) není pro její použití důvod. (zdroj: živě.cz)
Možnosti archivace – „Přidat záznam o autentičnosti“ - do archivu se přidá tzv. AV řetězec, pomocí něhož lze ověřit pravost archivu pomocí příkazu „Příkazy → Zobrazit informace o archivu“.
Možnosti archivace – „Přidat záznam pro opravu dat“ – viz odkaz
http://www.rar.cz/faq.php?title=rar:chy ... fault_id=6 Pro nás, pokud má příjemce pomalý internet a stažení je pro něj časově náročné, je dobré mu do souborů tento záznam přidat. Můžeme totiž předpokládat že chyby vzniklé při stahování souboru si rychleji opraví touto cestou, než kdyby soubor stahoval znovu.
Možnosti archivace – „Otestovat soubory po archivaci“ - Po archivaci otestuje komprimované soubory, zda nedošlo k nějaké chybě. Tuto volbu doporučuji používat zejména s volbou „Vymazat soubory po archivaci“. Pokud dojde k chybě máte možnost ještě stornovat smazání zdrojových souborů a komprimaci zopakovat.
Možnosti archivace – „Zamknout archiv“ – Před zabalením se vás program zeptá na heslo, které chcete archivu přidělit. Na vaše obrázky se tedy potom nepodívá nikdo komu jste neposlali heslo. (U neregistrované nezaplacené verze je tato možnost po ukončení zkušebního provozu blokována.)
O WinRaru z jiného zdroje -
http://www.emag.cz/winrar-zabalte-co-muzete/Tak a konečně si můžeme ukázat obrázek s nastavením, jak bych si WinRar nastavil já, když bych posílal nějaký větší soubor kamarádovi (musíte ale předpokládat, že jsme všichni nějak postižení a mí kámoši jsou stejně postižení jak já). Nebudu tedy řešit problém, jestli to má v čem rozbalit, vím, že si se souborem poradí a navíc oba máme dostatečně výkonné PC.
Tak nyní klikněte na OK nebo stiskněte Enter.
Vaše soubory se začnou zabalovat. ( komprimovat, zipovat)
- Vytvářím archiv.jpg (24.97 KiB) Zobrazeno 37218 x