Představujeme 08/2013: Logitech G500s

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Představujeme 08/2013: Logitech G500s

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 22 čer 2013 11:41

Představujeme 08/2013: Logitech G500s

Představujeme08.jpg


Tentokrát se podíváme na herní myš z vyšších cenových pater. konkrétně na Logitech G500s, což je nový model tradičního švýcarského výrobce kvalitních periférií.

Prakticky jako každá myš, která má oslovit hráče počítačových her, Logitech G500s nevyužívá bezdrátové konektivity. K počítači se připojuje prostřednictvím kabelu a tradičnímu rozhraní USB 2.0. Reakční doba se tak podle výrobce má pohybovat okolo jedné milisekundy. Dvoumetrový kabel je dostatečně dlouhý, aby dosáhl i pod stůl k zadním portům herních strojů. Díky opletení je chráněn proti nechtěnému porušení.

01.png

Myš je navržena výhradně pro praváky resp. držení v pravé ruce. Tvar se nese v duchu dřívějších high-end modelů značky Logitech, ovšem o ergonomii se totéž bohužel říci nedá. Lůžko pro palec není dost velké, takže prst hráči musí nepohodlně tisknout k myši nebo jej budou vláčet spolu s myší po podložce, což je pro herní potřeby velmi nešťastné. Celková ergonomie je zklamáním, když si vezmeme cenu myši (v českých e-shopech aktuálně cca 1900 Kč).

Malé lůžko pro palec totiž není jediným ergonomickým nedostatek. Oproti starším modelům chybí prakticky jakákoliv opora pro malíček, do které by prst pohodlně zapadl. Při uchopení myši pak je poměrně těžké najít vhodnou polohu pro prsteníček. Optimálně nesedí ani na hřbetu myši, ani na boční straně nad malíčkem. Víceméně leží na hraně myši.

02.png

Ergonomie sice není vyloženě špatná, ale od zavedené značky a při ceně myši bych čekal ergonomii minimálně na úrovni o několik let starších modelů, které přitom mnohdy nebyly prezentovány jako herní (např. Logitech MX 1000, Logitech MX 1100, Logitech Performance Mouse MX a podobně). U herních myší je ergonomie zásadním faktorem.

Od nového modelu myši z této cenové kategorie bych čekal alespoň mírný posun vpřed, ne několik kroků vzad. V tom dobrém smyslu slova naopak stojí za pozornost nový povrch. Protiskluzová úprava se tentokrát obešla bez silnější vrstvy gumy, která je obvykle lapačem mastnoty z potící se dlaně. Logitech u svého nového herního „hlodavce“ vsadil na zdrsněný plast.

Pozitivně hodnotím i design povrchu, kde zjevně rovněž bylo pamatováno na eventuální nečistoty. Povrh myši je matný se světle šedivými pruhy na černém pozadí. Mastné otisky prstů tak jsou zřetelné jen při opravdu velmi zkoumavém pohledu. Odolnost proti nečistotám je tedy bezesporu jedním z kladů této myšky.

Deset programovatelných tlačítek a kvalitní kolečko
Teoreticky by mezi klady mohlo být i deset programovatelných tlačítek, ovšem zde do hry bohužel opět vstupuje nanejvýš průměrná ergonomie (z hlediska myši pro herní využití) a trochu těch zvláštních marketingových počtů. Kvarteto tlačítek na pravém boku je určeno palci, ovšem zvyknout si na jejich rozmístění není otázkou několika minut.

Tlačítka dále od uživatele jsou pak pro palec hůře dostupná. Kromě těchto čtyř tlačítek pro palech Logitech G500s nabízí klasické levé a pravé tlačítko, mezi nimiž je kolečko, které zároveň funguje jako prostřední tlačítko. Jak je pro Logitech už zvykem, kolečko vedle tradičního vertikálního posunu díky naklápění do stran podporuje i horizontální rolování. Nechybí tlačítko k uvolnění kolečka pro rychlý posun.

03.png

Na levé hraně myši je pak dvojice tlačítek pro nastavení rozlišení senzoru. Je tedy pravda, že Logitech G500s má deset programovatelných tlačítek, ale některá mají už své speciální funkce, takže jejich přeprogramování by uživateli upíralo výhody myši (např. tlačítka pro nastavení rozlišení nebo uvolnění kolečka).

Špičkový senzor a vynikající skluz
Zmíněný senzor je laserový, přičemž jeho rozlišení lze nastavit v rozmezí od 200 DPI do 8000 DPI právě pomocí dvou tlačítek na levé horní hraně myši. Jedním se rozlišení zvyšuje, druhým snižuje. Pokud chcete znát teoretická čísla od výrobce, tak myš má zpracovat 12 megapixelů za sekundu při maximálním zrychlení 30 G a maximální rychlosti 4,19 metrů za sekundu.

Tolik papírové předpoklady. Praxe? Subjektivně je senzor pro herní využití vynikající. Zvláště při možnosti snadno přepínat rozlišení. V tomto ohledu tak Logitech splnil očekávání. Nejen co se kvality senzoru týče, ale i v oblasti skluzu. „Podvozek“ myši tvoří polytetrafluorethylenová plocha. Řečeno jazykem hráče, myš má vynikající skluz i bez nějaké speciální herní podložky.

04.png

Škoda jen, že po delší době hraní je neúnosné palec tisknout k myši, takže nezbývá než ho vláčet po stole či podložce spolu s myší, kdy pak i sebelepší povrch kluzné plochy ztrácí své kouzlo. Ergonomie zkrátka promlouvá do nejrůznějších aspektů myši. S ergonomií částečně souvisí také hmotnost myši, která činí 121 gramů.

Konfigurovatelná hmotnost, vysoká odolnost
Hráči, kteří mají rádi těžší myš, budou z Logitech G500s nadšeni. Standardní hmotnost je již poměrně dost vysoká, ale navíc ji lze zvýšit až devíti závažíčky. Jejich vložení je oproti jiným myším velmi snadné. Zapomeňte na nějaký těžko odnímatelný kryt na spodní straně myši. Stačí zde stisknout jediné tlačítko a vyjede plato pro vložení závažíček tvarem připomínající plástev.

Logitech k této myši přiložil šest závažíček o hmotnosti 4,5 gramu a stejný počet závažíček o hmotnosti 1,7 gramu, takže pro přizpůsobení hmotnosti poskytuje Logitech G500s široké spektrum možností. Závažíčka jsou uložená v černé kovové krabičce s efektním designem a luxusně vyhlížejícím polstrováním. Design prodává. Škoda, že si podobně Logitech nepohrál s ergonomií myši.

Výrobce na myš poskytuje tříletou záruku, přičemž zdůrazňuje její výdrž. Hlavní tlačítka mají vydržet až dvacet milionů kliknutí a úprava spodní strany myši pak 250 najetých kilometrů. Osobně mám ale spíše obavy o pruhy na povrchu myši. U předchozích myší se logo výrobce už po pár měsících ošoupalo. Snad na tom pruhy nebudou podobně, jinak by to pro design myši byl hodně tvrdý direkt.

Hodnocení v kostce? Ergonomie není na takové úrovni, jaká dosud pro dražší myši značky Logitech byla obvyklá. Neodpovídá ceně, ovšem velmi přesný laserový senzor s pohodlným nastavením rozlišení během hraní, vynikající skluz i bez herní podložky, možnosti přizpůsobení hmotnosti myši a fyzická odolnost v kombinaci s odolností proti nečistotám přece jen ve výsledku cenu ospravedlňují.

Úvodní obrázek a produktové fotografie: Logitech
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Myš Logitech G400s/G500/G500s
  od tLustejmiCin » 30 bře 2024 21:06 » v K: Hardware
  0
  712
  od tLustejmiCin
  30 bře 2024 21:06
 • Kabel k Logitech G Pro X
  od extrem » 22 úno 2024 20:27 » v Vše ostatní (hw)
  0
  463
  od extrem
  22 úno 2024 20:27

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host