Osudové osmičky? Asus RT-AX88U

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Osudové osmičky? Asus RT-AX88U

Příspěvekod ITCrowd » 08 led 2019 21:35

2000.jpg

Dostala se mi do rukou novinka, o kterou by byla škoda se nepodělit :-)
Co je zde nového? Je to první router od Asusu se specifikací WiFi 802.11ax, což znamená silné zrychlení přenosu dat. Výrobce udává 1148Mbps v pásmu 2,4GHz a 4804Mbps v pásmu 5GHz. I když to budemem brát jako maximální teoretickou hodnotu, je to obrovský skok, proti současným ac routerům.
Pečlivě byl volen i HW routeru. Osazen je 64-bitovým čtyřjádrovým procesorem Broadcom BCM4908, běžícím na 1,8GHz. Paměť je 1GB DDR3, ROM 256MB. Pro řízení WiFi je použit čip Broadcom BCM43684 a i switch má svůj čip, a to Broadcom BCM53134.
Navenek router vypadá velmi solidně. Možná i proto, že agresivní červená barva nyla vyměněna za solidní zlatou. Disponuje čtveřicí antén, na zadní straně je 8 LAN portů, WAN port, USB 3.0 port, konektor zdroje, resetovací tlačítko, WPS. Na přední straně je skrytý USB 3.0 port, tlačítko pro vypnutí WiFi a LED. V krabici pak najdete ještě napájecí zdroj, manuál a kabel RJ45.
20002.jpg
Zadní strana s porty

Router disponuje celou řadou funkcí a možnostmi nastavení, takže vypsat je všechny by vydalo na podrobnou příručku :-)
Nová norma 802.11ax
Technologie AiRadar, Beamforming
Hostovaná síť - časové a MAC omezení, Intranet
AiProtection - bezpečnost TrendMicro, blokování stránek, rodičovská kontrola
QoS - log Webová historie
Monitor provozu, statistika - graficky
Game boost - Hry
USB - AiDisk, FTP, samba, DLNA, Tiskárna, dongle 3G/4G, TimeMachine (zálohování), stahování
AiCloud - vlastní cloud
WiFi - 2,4 a 5 GHz, Chytrá WiFi, časové omezení, MAC filter, WPS, WDS, Radius
LAN - DHCP s možností manuálního nastavení, možnost statického směrování, IPTV
WAN - duální WAN - USB/LAN, rozložení zátěže/záloha výpadku, Port trigger/forward, DMZ, DDNS, NAT
Alexa, IFTTT
Podpora IPv6
VPN - Server/Klient, PPTP, OpenVPN, Ipsec VPN
Firewall - log, URL filtr, Key words filtr, filtr síťových služeb
Režimy provozu - router, AP, repeater, Bridge, AiMesh
Možnost uložení/obnovení aktuálního nastavení
Logování
Nástroje pro síťovou analýzu, WOL paket, Nastavení chytré WiFi
Přímý přístup k systému přes SSH

Blíže se tedy budu věnovat jen funkcím, nebo možnostem, které mě zaujaly.

Mapa sítě: Najdete zde všechna připojení zařízení, IP adresy WAN a LAN, MAC adresy, základní informace o WiFi a také vytíženost jader procesoru a paměti. Novinkou je možnost filtrovat zařízení podle druhu připojení.
MapaCelek.png
Mapa sítě / status

Hostované sítě: Až tři hostované sítě v každém WiFi pásmu s možností časového omezení a možnosti omezení přístupu do vnitřní sítě.
AiProtection: Využívá produktů Trend Micro. Umožňuje nastavení ochrany vaší sítě, identifikuje nakažené zařízení a můžete si nastavit posílání zpráv e-mailem. A také zde najdete i Rodičovskou kontrolu. Plus body za přístup do nastavení přes WAN pouze protokolem https.
AiProtection.png
AiProtection

QoS: Standard, na který jsme již u Asusu zvyklí. Můžeme vypnout, tradiční funkce, adaptivní funkce s důrazem na preferovanou činnost (např. hry), vlastní nastavení a konečně - omezení šířky pásma. Dále zde najdete monitor rychlosti celkově i na připojených zařízeních.
QoSmon.png
Rychlost v reálném čase

Nastavení pro hry: Skrývá se pod nabídkou Game Boost.
Hry.png
Možnosti nastavení pro hry

TESTOVÁNÍ:
Testování routeru probíhalo v běžných podmínkách, prostým kopírováním souborů. Rychlost kopírování převzata z totalcommanderu. K portu WAN připojen počítač s gigabitovou LAN kartou, SSD disk. Jako příjemce pak počítač s gigabitovou LAN a SSD diskem. Notebook HP ProBook s WiFi kartou podporující 802.11n. Jako další WiFi karta použita https://www.asus.com/cz/Networking/PCEAC68/ ve stolním PC s SSD diskem. Jako USB zdroj byl použit flashdisk Corsair VoyagerGT USB 3.0. Písmena značí vzdálenost od routeru. A = 1 m, B = 4,5 m, jedna dělící zeď, C = 9.5 m, tři dělící zdi. A že to router neměl zrovna jednoduché, můžete vidět ze screenu InSSIDeru - celkem 30 WiFi sítí :-)
InSSIDrt88.png
Okolní WiFi

A jak to dopadlo? Takto našlapaný router skutečně nezklamal - propust WAN/LAN přesáhla 100MB/s, což se jen tak nevidí.
monitor007.png
Rychlost sítě

Trošku mě zarazil malý rozdíl v pásmu 5GHz u PCE ac68, mezi A a B. Přičemž navázaná rychlost spojení byla v případě "A" 1300Mbps, v případě "B" 895Mbps. Bohužel jsem nepřišel na to, proč tomu tak je. A zde již tabulka rychlostí:
Rychlosti.png
Rychlosti - přehled
Rychlosti.png (9.88 KiB) Zobrazeno 13678 x

Testování WiFi:Jak se dá otestovat router, když neexistuje odpovídající síťová karta? Kolik je zařízení, které umí 802.11ax?
Budeme potřebovat ještě jeden router a dostatek síťových karet :-) První router zapojíme jako router. Do jeho LAN portů připojíme síťové karty (všechny tři jsem měl v jednom počítači). Druhý router zapojíme jako media Bridge a do jeho LAN portů opět tři síťovky (dvě ve stolním PC, třetí byl notebook). Celé to pak vypadá takto:
WiFitst2.jpg
WiFi test - zapojení

Navázaná rychlost:
bridge2.png
Rychlost WiFi "linky"

Základ by byl, ale obvyklé kopírování souboru, které používám pro rychlost se v tomto případě nehodí. Použil jsem program "iperf". Každá karta měla pevnou IP adresu, pomocí iperf jsem pak vytvořil tři komunikující dvojice. Na ntb a druhém PC nastavil naslouchání a na prvním PC, kde byly tři karty, jsem spustil tři testy. A zde je výsledek:
iperf.png
Iperf

Pokud sečteme hodnoty 847 + 657 + 693 dostaneme celkovou rychlost 2197 Mbps. Na WiFi dost dobrý :-)

Závěr:
Nerad to připouštím, ale tento router mě doslova nadchl. Rychlostí, novou normou WiFi (802.11ax), výbavou, možnostmi nastavení, bezpečností, hardwarovým složením a koneckonců i vzhledem. Osm LAN portů. Nadstandardní je i možnost připojit se přímo k OS routeru pomocí SSH (wokenní klient třeba Putty) a změnit si tak přímo konfigurační soubory. Stručně řečeno, nenašel jsem nic, co bych routeru mohl vytknout. A pokud budu hodně přísný, pak snad jen chybějící WPA3 (schválený tuším v červenci 2018). Nicméně předpokládám, že to půjde vyřešit aktualizací firmware. A přidávám ještě nezabezpečený FTP.
Za necelých 11.000,- Kč (CZC v době recenze) dostanete skvělý a výkonný router, který se jen tak něčeho "nezalekne".
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Osudové osmičky? Asus RT-AX88U

Příspěvekod Ltb » 09 led 2019 11:58

Publikováno :-)

Velké díky za další fajn recenzi ITCrowde :bigups:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    690
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    1820
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49
  • Asus TUF-AX6000
    od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
    1
    1879
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 16:54
  • ASUS HD7870-DC2-2GD5-V2 Příloha(y)
    od Daniel_Jackson » 21 říj 2023 20:40 » v Problémy s hardwarem
    12
    2256
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    22 říj 2023 20:50
  • Navýšení RAM NTB ASUS B53E
    od kuk22 » 03 bře 2024 14:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    593
    od kuk22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 bře 2024 20:19

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů