Jak na torrenty?

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jidhash
Tvůrce článků
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1392
Registrován: listopad 05
Bydliště: six feet under Ostrava
Pohlaví: Nespecifikováno

Jak na torrenty?

Příspěvekod Jidhash » 01 čer 2006 12:20

BitTorrent
BitTorrent je protokol pro distribuci souborů po síti. Jeho systém spočívá v tom, že pro distribuovaný soubor se vytvoří malý soubor (torrent), který má jen pár kilobajtů a obsahuje informace o názvu souboru, adrese trackeru, hashe bloků na které je soubor rozdělen a další. Tento protokol je navržen tak, aby byl připraven na náhlý zájem o stažení distribuovaného souboru.

torrent
Říká se tak souboru, který obsahuje informace nezbytné ke stahování pomocí sítě BitTorrent. Soubor s příponou .torrent v sobě má uloženy především tyto údaje:
- název stahovaného souboru
- velikost
- hash všech bloků, na které je stahovaný soubor rozdělen
- adresu trackeru
hash
Hash funkce je transformace, která jako vstup přijímá řetězec znaků o libovolné délce a výsledkem je pak řetězec znaků s pevnou délkou, tzv. hash nebo také otisk. Hash funkce se často používají v kryptografii, kde se však na její kvalitu kladou další kritéria.
tracker
Je služba, která zprostředkovává a režíruje spojení mezi klienty, ale data přes něj netečou, ani nemá žádnou kopii torrentu.
Seed, Seeder
Uživatel, který má již stažená všechna data a odesílá je ostatním. Může to být buď úplně první člověk, který torrent vytvořil, nebo uživatel, který již soubor stáhnul a ponechává ho ostatním k dispozici.
Peer
Uživatel, který ještě nemá stažena všechna data. Zároveň však odesílá ostatním uživatelům části, které již stáhnul.
Leech, Leecher
Označení pro uživatele, kteří ihned po skončení downloadu zavírají klienta a znemožňují tak upload ostatním lidem.

Princip stahování
Po spuštění klienta se přes tracker začnete připojovat k jednotlivým uživatelům, kteří vám posílají data. Každý soubor je rozdělen na desítky/stovky malých částí (podle velikosti celkového souboru, od 32 kB do několika MB). Několik okamžiků po stažení jedné takové části ihned začínáte vy odesílat dalším lidem právě tato data. Než tedy stáhnete celý soubor, můžete v případě rychlého uploadu celý objem daného souboru odeslat někomu jinému. To je právě na této síti zajímavé, že pracuje na spolupráci všech stahovačů

Klienti
BitTorrent
Původní BitTorrent klient, velice jednoduchý, poskytuje jen základní funkci stahování, které je aktivováno při pokusu o stažení souboru s příponou ".torrent". Nenabízí žádné pokročilé uživatelské prostředí pro správu stahovaných souborů, ani další nastavení.
BitComet
Jedná se o aplikaci napsanou v C++, což se celkem pozitivně projevuje na nízkém zatížení CPU a rychlých reakcích. Program má oproti klasickému BitTorrent klientovi velké množství různých nastavení a přehledné grafické rozhraní.
Azureus + návod
Jedná se bezesporu o nejrozšířenější klient sítě BitTorrent na světě., je stabilní a stahování v něm jede poměrně rychle. Obsahuje velmi mnoho možností k nastavení a hlavně běží na většině platforem.
Pro správnou funkci programu potřebujete mít nainstalované Java prostředí . Program je z velké části přeložen do češtiny.
µTorrent + návod
Malý, výkonný a na funkce bohatý klient.Byl navržen tak, aby měl co nejmenší možné nároky na procesor, paměť a místo na disku při zachování plné funkcionality očekávané od pokročilých klientů.
TorrenTopia + návod
klient, který jako jeden z mála umožňuje změnu vzhledu pomocí skinování. Program můžete změnou v nastavení počeštit. Vestavěný vyhledávač podporuje Google a portály TorrentSpy, The Pirate Bay, Mininova a Supernova
BitTornado
velmi jednoduchý, vhodný pro začátečníky nebo jen občasné stahovače
Není hardwarově ani uživatelsky moc náročný, ale zároveň v něm prakticky nic nenastavíte. Můžete nastavit jen limity rychlostí downloadu a uploadu.

BitLord
ABC-Another Bittorrent Client
BitSpirit + návod
BitTorrent Smart

Torrent Harvester - vyhledávač torrentů

Nastavení portů
BitTorrent komunikuje mezi jednotlivými uživateli většinou na portu 6881. Toto však není pravidlem a téměř u každého klienta je tomu trochu jinak. Některé aplikace (většina) otevírá pro každý nový stahovaný soubor nový port, Azureus stahuje všechno přes jeden port. U oficiálního klienta si nastavení portu vůbec změnit nemůžete, vždy to pojede přes 6881. U ostatních programů je ale tato možnost, a vy byste neměli váhat ji využít. Ze systému, jak celý protokol funguje vyplývá, že vy jste zároveň serverem pro další uživatele. Proto byste měli mít alespoň jeden port otevřený. Pokud tomu tak nebude, vaše rychlost stahování bude opravdu nízká, upload naopak dost vysoký.
Při použití firewallu je to poměrně jednoduché, stačí vybraný port povolit (6881 TCP). Většina klientů vám graficky znázorní, jestli máte port otevřený, nebo uzavřený. Pokud máte port uzavřený a sedíte za routerem, switchem, nebo v podnikové síti, budete toho muset nastavit trochu víc. Jediným účinným řešením je tzv. přesměrování portů - port forwarding. Pokud nemáte přístup k nastavení sítě, zkuste požádat administrátora. Stačí se dostat do webového rozhraní a zde přesměrovat zmíněný port na vaší vnitřní IP adresu v síti (např. 192.168.2.1). Většina routerů takovýto postup bez problémů umožňuje, můžete ale narazit na některé další problémy. Bez otevřeného portu však téměř nemá cenu BitTorrent využívat, stahování by pro vás bylo dost nevýhodné.

Vyhledávače
Isohunt
Bittorrent
torrentbox
torrentspy
newtorrents
torrentreactor

Pár rad na konec
- pokud tedy chcete stahovat rychle, je ideální hledat torrent s mnoha seedy a co nejméně peery
- je dobré stahovat torrent ihned po jeho publikaci
- komprimované soubory stahujte jen v nejnutnějších případech, ne vždy totiž bývá přiloženo heslo

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníkuReklama

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů