Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod redas » 20 led 2023 20:19

Čau lidi,
prvně omluva, je toho tady milion i na netu, ale třeba někdo řešil něco podobného a má nějaké jeho "nejlepší postřehy"...

řeším takové dilema, hlavně zálohu (mimo domov, reálně mi hrozí riziko požáru, jedinej byt co má kamna v baráku, soused co bydlí pod náma, důchodce, který si pustí kamna a může vyhořet celej barák...) a popřípadě synchronizaci dat, třeba fotek z mobilu a z macu.

A hlavně, aby ta služba ty fotky nijak neupravovala - nezmenšovala, jsou cloudy, kde se to nějak konvertuje, tak to nechci, aby se dělo, jen ukládat originály, jak mám v mobilu a Macu.

NAS nemám kde dát (mám sice známého co má malou firmu, ale není to tam úplně zabezpečené proti případnému odcizení, rodiče a brácha nepřipadají v úvahu...), jinak nejlevnější krabička s disky vyjde na cca 7-10 K.

Takže padla volba na Cloud.

Používám iCloud (mobil - hlavně foto), a zálohuji Time machine na macu na dva externí HDD (mac je taky na iCloudu, ale pouze fotky).
Zálohy moc neřeším (a nikdy jsem ani nijak extra neřešil a to i přes to, že jsem jednou přišel o myslím tenkrát všechna data), ale pro klid, bych chtěl nyní ještě zálohovat mimo domov a trošku být zodpovědnĚjší za svá data. Než jsem měl mac (mám ho nyní pár měsíců), tak na PCčku jsem data jen nahrnul občas na externí HDD, "jakože mám zálohu dat". Jasně, že se mi exterňák mohl kdykoli vys*rat, ale měl jsem vždy ty a samé data zároveň i v PC, takže šance, že by se mi podělalo PC a záoveň i exterňák je docela mizivá, spíš je možné, že by na exterňáku nebyli aktuální data.... Kde jsou ty doby, kdy jsme hrnuli "zálohy" na diskety, nebo CD/DVD :D, teď máme ty internety a cloudy :D

Zálohy TimeMachine šifrované nemám, protože se bojím, kdyby se něco "pokazilo", tak se pak nedostanu k datům vůbec k žádným, když to šifrované není, tak kdyby se něco podělalo, vždy je šance zachránit alespoň něco, nebo se pletu?

Potřebuji tak 1-2TB, kde nezkoumají co máte za data a nesmažou vám to i kdybyste tam měli Bůhví co... člověk nikdy neví, za co ho smažou, nebo zabanují (ne, že bych měl něco nelegálního, ale..... třeba příklad: fotky od moře s polonahým dítětem v pozadí (kterého jste si nevšimli, že tam vůbec je), nebo třeba nějaké MP3 (byť legálně koupené), filmy a torrenty (taky legální), kdo ví, jak to ty algorytmy kontrolují, jsem trošku paranoidní).

Dali byste si na Cloud i SEED ke kryptopeněžence, vím, že se to nemá, ale hledám právě Cloud co je extra bezpečný :D, kde byste se nebáli dát i svůj SEED!!!

Nejlépe, aby tam šlo nastavit, aby se tam zálohovala záloha TimeMachine a kdyby to umělo synchronizaci dat, nebudu se zlobit.

Taky řeším, zda to nějak šifrovat, než to tam pošlu, nebo zda šifrovat rovnou celý disk v Macu (takže bych nemusel dodatečné šifrování řešit?, nyní v Macu disk šifrovaný nemám)?

Většinou to ale mají cloudy šifrované na koncových bodech, tak zda nějaké dodatečné šifrování vůbec řešit.

Prvně mě napadlo iCloud, když už jsem na jabku... ale nemají to nějak "extra levné" (sice to nestojí moc, ale cca 3K ročně je už dost, za 10 let je to 30K :D) a moc jim nevěřím, co se týká "kontroly obsahu", aby mi něco nesmazali, nebo tak.

Pak mě docela dost zaujal pCloud, sice stojí taky mordu (cca 10K za 2TB Lifetime), ale máte to navždy, jsou to Švýcaři a servery mají poházené v EU i USA, zdá se mi to dost bezpečné, ale nevím, zda do toho jít?

Dále Backblaze, ale ti toho tam mají nějak hodně B2 cloud, Backblaze backup a tak, moc se v jejich nabídkách neorientuji.
Dále třeba Carbonite, iDrive, atd.
Těch služeb je dnes plno, spousta recenzí, ale moc z toho moudrý nejsem.

Moje představa:
iPhone - zálohuje/synchronizuje foto/video
Mac - synchronizuje (ale není to nutné), a zálohuje TimeMachine (nebo i přes jiný SW? jaký?), nebo jestli synchronizovat třeba rovnou "HOME" složku a mít to jako zálohu?
S tím, že i nadále budu používat TimeMachine na zálohy na externí disk.

Možná to až moc řeším, vím, že lidi co znám si platí prostě iCloud a hrnou tam vše i ty SEEDY ke kryptopeněženkám, kde mají i miliony.... jenže já jsem tak trochu paranoik a nejraději bych asi vlastní NAS (prý je to dnes blbuvzdorné a zvládne to i 80ti letá bába :D a dá se pořešit komplet celý iPhone/Mac, Android, Win, Linux... a snad i raketa :D), ale nemám ho jaksi kam dát, takže bohužel smolík :(

Díky moc, za odpovědi na mé infantilní dilema, kam s ním, respektive spíš s něma :D a že jste to dokázali dočíst až sem :D

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod petr22 » 20 led 2023 20:59

Ja bych rad vedel jak vypada byt, kam se nevejde NAS - mala krabicka mensi nez krabice od bot.

Nic lepsiho nez iCloud od Apple nevymyslis pokud jde o spolupraci s Mac/Iphone.

Fotky ve finalni podobe muzes jeste vypalit na keramicka DVD nebo BluRay disky.

Pripadnou zalohu muzes jeste nechat ulozit v bance (externi disk, BD/DVD...).

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod redas » 20 led 2023 21:32

petr22 píše:Ja bych rad vedel jak vypada byt, kam se nevejde NAS - mala krabicka mensi nez krabice od bot.

Nic lepsiho nez iCloud od Apple nevymyslis pokud jde o spolupraci s Mac/Iphone.

Fotky ve finalni podobe muzes jeste vypalit na keramicka DVD nebo BluRay disky.

Pripadnou zalohu muzes jeste nechat ulozit v bance (externi disk, BD/DVD...).


NAS by mohl byt u rodicu, nebo brychy, aby byl mimo muj byt, o což mi jde především. Jenže rodiče mají net dost času vypnutý a nelíbilo by se jim, že tam je něco, co žere proud a brácha je trošku kapitola pro sebe sama, takže k němu dávat data je trochu risk.... (třeba jednou mu v stolním velkém PC vyměnil nějaký jeho "kamarád" grafiku a ani o tom nevěděl, no co k tomu dodat)....

To s tou bankou mě napadlo taky, ale není to moc pohodlné, ani doma moc nezálohuju, natož s tím někam chodit.

Co se týká cloudů, jak jsem byl kdisi paranoidní, že tam nikdy nic, tak trošku jsem tomu nyní nakloněn. Nebo prostě pořešit nějak NAS, možná ke známému do firmy, byť je "teoretická šance", že jí může někdo zcizit... Ale i tak, nestalo by se to několikrát za rok a přijít doma o data a zároveň i u známého ve firmě o NASku je asi minimální šance.

Takže začínám uvažovat i o té NASce, stačilo by něco s 2x1TB HDD (Synology DS220j ?).

Nebo si platit ty 2 TB iCloudu s tím, že bych data začal šifrovat nějakým SW (bych musel nastudovat, jaký SW by byl pro to nejlepší).

Docela se mi líbí ten pCloud a jeho lifetime, ale zas se bojím, abych nevyhodil 10K oknem...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod petr22 » 20 led 2023 21:42

Na iCloud ti Iphone sype data automaticky, precejenom je to oboje od Apple.

Pres Itunes muzes jednou za cas zalohovat komplet cely telefon (nesmis ale zapomenout heslo, ktere pri prvni zaloze zadavas!)

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod redas » 22 led 2023 18:00

petr22 píše:Na iCloud ti Iphone sype data automaticky, precejenom je to oboje od Apple.

Pres Itunes muzes jednou za cas zalohovat komplet cely telefon (nesmis ale zapomenout heslo, ktere pri prvni zaloze zadavas!)


Ano, tak to mám nyní. Na iCloud se mi sypou data z telefonu a i se mi tam komplet zálohuje.
Co spíš řeším, je záloha Macu, abych to měl ještě někde mimo domov.

iCloud se nabízí, ale za 4 roky je to cca 12K, kdežto třeba ten pCloud stojí 10K lifetime. NASka, vyjde taky na cca 10K i s 2x1TB diskama.
Už jsem si říkal, že asi půjdu do NASky, nebo toho pCloudu, ale pak jsem četl dost negativních zkušeností z obojím.

U NASky (Synology), že prej to chce měnit co 3 roky za jinou, že hrozí riziko ztráty všech dat a že když se pole rozpadne, je těžké ho obnovit, ale jedním dechem dodám, že tam psali lidi, co to maj cca 8-10 let a bez problémů....

U toho pCloudu zas, že si koupili lifetime 2TB nebo myslím i 5TB a pak měli tragickej upload.

Problém u mě je, že upload mám taky tragickej.

Nejlepší se mi zdá by bylo, jak nějaký Cloud, tak NASka, to by pak měl snad "100%" jistotu, že jsou data v bezpečí (1 data v Macu, druhé na občas zálohovaném externím HDD, 3 na nasu a 4 na cloudu). Ale zas bych platil 2x....

Nemůžu se rozhodnout, zda NAS a věřit, že to snad pošlape, nebo raději Cloud, třeba tenpCloud má 5 servroven po světě!

Přiznám se, že mám vždy období, kdy tohle řeším a pak to vždy skončí tím, že zálohuji jen na externí HDD, což je nejlevnější, ale není to vůbec bezpečné (požár, krádež), a ani pohodlné, musím vzít vždy HDD a píchnout ho do Macu...

Ale teď bych s tím fakt něco chtěl dělat. Pořád přemýšlím, že bych to asi přece jen vyřešil NASkou, kterou bych dal ke známému do firmy a zálohoval tam.
Zaujala mě tahle mašinka Synology DS220+, ale je dražší, možná by stačila tahle Synology DS220j.
Snad by to mělo být blbuvzdorné a 2x1TB HDD jako zrcadlení by mi měl stačit.

Nebo mě ještě napadlo, platit si zároveň i vyšší iCloud (200GB, ale jen fotek mám cca skoro 100GB :( s tím, že bych tam dal jen ty "opravdu-nejdulezitejsi-data :)" a ten zbytek měl v zálohách NAS a ještě doma.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 5 vteřinách:
Ještě by mě zajímalo, jak je to s tou NASkou, někdo k tomu doporučuje UPS? Nějaký návr na levné, kvalitní a spolehlivé (pokud jsem teď nenapsal oxymoron :D).

Dodatečně přidáno po 3 minutách 23 vteřinách:
No, ale abych se pak s tou NASkou a stím vším nedosal k 15K, to už bych raději asi zkusil ten Lifetime 2TB pCloud (vyšel by levněji a nemusel bych mít starosti okolo údržby). iCloud moc nechci, je v dlouhodobém horizontu pro mě drahý a navíc nesnáším předplatné (kromě mobilního tarifu, 50GB icloudu a pojištění, neplatím měsíčně nikam nic a nemám tento druh plateb za cokoli rád, raději platím dráž a jen jednou, což vyjde ve finále i levněji).

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod petr22 » 22 led 2023 18:12

100 GB fotek to jsou presne 4 jednovrstve BluRay M-DISC.

Jako dalsi zaloha.

redas
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: červenec 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zálohování a synchronizace dat (iPhone a Mac)

Příspěvekod redas » 22 led 2023 19:48

petr22 píše:100 GB fotek to jsou presne 4 jednovrstve BluRay M-DISC.

Jako dalsi zaloha.


Mám někde v šuplíku keramické DVD (tresor disc, nebo jk se to jmenuje...) + podporovanou externí vypalovačku :D

Další možností je, to hodit na ty DVD mimo byt a to důležité hodit ještě na cloud, to by taky šlo.

Dodatečně přidáno po 3 minutách 40 vteřinách:
BluRay M-DISC - jsou i 100GB disky a 1000let výdrž, no to čumím! Teď jsem se na to díval a původně jsem si to spletl s MiniDiscem.
Na ty disky asi člověk potřebuje nějakou spešl vypalovačku, nebo ne?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Iphone 12 mini Příloha(y)
    od tomassek.32 » 22 srp 2023 19:28 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    9
    2250
    od peta501 Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 13:43
  • Fake iPhone
    od lucaso84 » 03 zář 2023 17:52 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    7
    1660
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 07:21
  • iphone se 2020 cracked hry
    od Mladkov204 » 11 dub 2023 14:29 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    1407
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    11 dub 2023 15:36
  • Vyplatí se koupit Iphone 11 pro max
    od mtc » 30 dub 2023 20:51 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1331
    od mtc Zobrazit poslední příspěvek
    30 dub 2023 20:51
  • Kde nakoupit REPASOVANÝ IPHONE?
    od HelFix » 22 čer 2023 19:37 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    3
    1681
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 čer 2023 07:23

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti