ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod FlanK3r » 05 led 2019 11:39

ÚVOD
Historie chlazení procesorů sahá už hodně daleko. Od běžných vzduchových chladičů až po ty extrémní. Můžeme zavzpomínat, jaké chlazení bylo například před skoro 20 lety...Ano, vše bylo podobné odlehčeným boxovaným chladičům. Bizarnosti pak byly třeba procesory Thunderbird.
S modernějším pojetím chladičů stylu tzv boxů se setkáváme dodnes
Obrázek

Vyvíjely se i způsoby chlazení, objevovaly se domácké setupy s vodním chlazením, podomácku dělané komplety, kdy komunita diskuzních fór a blogů se sdílela o poznatky přetaktování a chlazení. Kde jsou ty doby...dnes už lidé chtějí mít vše připravené, hotové a navíc i funkčně a esteticky vypadající.
Koncem devadesátých let se se objevila myšlenka i extrémního chlazení pomocí suchého ledu a tekutého dusíku. Největší základna se nacházela v Japonsku. Pár fotografií prvních takových výtvorů je níže.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
-107 stupňů pod nulou!

Asi před deseti lety došlo k velkému boomu vzduchových chladičů, které už nabízely i obstojný design, chladící výkon a relativní ticho. Pak někdy v roce 2008-2009 se ukázal také první AIO chladič. Mám dojem, že mezi prvními byl také Corsair H50 a o něco později Antec H série. Samotný Antec Kuhler 920 měl vskutku luxusní výkon. Byl sice hlučný, ale výkonově je velmi schopný i dnes.
Obrázek

V roce 2011 se AIO chladič také stal součástí balení procesoru. AMD prodávalo tehdejší Bulldozer FX-8150 ve variaci i s AMD FX chladičem (byl to právě přeznačený Antec Kuhler 920). Tento chladič mám doma dodnes a až na tu hlučnost na něj nemůžu říci nic špatného.
Obrázek

Není to ani tak dávno a i ostatní výrobci desek se vrhli na chladiče, Gigabyte i MSI mají v nabídce pár vzduchových chladičů, které ladí do jejich gaming stylu desek a grafických karet. Proč potom ne také Asus?
ObrázekObrázek

Asus už před lety nabízel mnohé vzduchové chladiče (např Asus Triton, Asus Silent Knight...). Ale AIO chladiče jsou více a více populární a nabídka široká - jak vidíte na obrázku. I proto se přímo divize ROG rozhodla nabídnout svým fanouškům ROG chladiče v provedení AIO řešení - ROG Ryujin a nižší řadu ROG Ryuo.
Ryuo zahrnuje 120 a 240 mm verzi radiátoru. Ryujin pak začíná na 240mm a končí na 360mm.
Obrázek

My se dnes podíváme na ROG Ryujin 360. A prozradím, že ho otestujeme na pořádném highendu, trápit jej budu na socketu TR4 s procesorem AMD Threadripper 1950X :-)
Obrázek

BALENÍ

Obrázek
Obrázek
-chladič jsem obdržel v retailovém balení, krabička je pěkná, ve stylu ROG jak ji známe. Už na úvod nás informuje o tom, že Noctua se podílela svými ventilátory. Na druhé straně krabice je informace o OLED displeji o rozměru 1.77", o ventilátorku, který ofukuje okolí desky a podsvícené AURA Sync funkci.

Po otevření krabice jsem si všiml, že je to předprodejní kus-na černém podkladu totiž chybí logo ROG
Obrázek
-vše bylo pečlivě zabalené v plastových sáčcích (pro lepší foto jsem je předem alespoň z AIO odstranil)

Obrázek
Obsahem balení jsou tři ventilátory Noctua Industrial, ty mají rozměry 120x120x25mm, operují v rozsahu 450-2000 ot/min a jejich chladící výkon činí téměř 122CFM. Zároveň jsou i tiché, podle specifikací pouze 29.7 dB. Uvidíme, co naměříme v praxi...

Obrázek
Ventilátory mají opletený kabel s 4-pin koncovkou, jsou tedy řiditelné PWM (ale i DC). Na fotografii si můžeme všimnout i gumových tlumících vložek na rozích uchycení ventilátoru.

Obrázek
V balení jsou samozřejmě i potřebné redukce a šroubky. Chladič je přednastavený na uchycení pro LGA115X, v příslušenství tedy vidíme AM4/TR4 redukci a universální backplate. Ten je proveden na stejném funkčním systému, jako mají AIO chladiče Corsair. Dále nechybí spousta šroubků a krytka AIO chladiče.

Obrázek
Obrázek
Samotná krytka z plastu má po celém obvodu žebrování - tudy proudí vzduch ve stylu ofuku k chlazení například VRM desky. Zeshora je na krytce vidět nápis Republic of Gamers a pod ním obdélníček pro OLED osvícení.

Obrázek
Obrázek
Radiátor je klasická 360tka, tzn pro tři 120mm ventilátory. Skutečná délka radiátoru činí něco přes 39cm. Tloušťka činí 27mm a šířka 121mm. Radiátor je vyroben z hliníku.
Samotné hadice jsou opletené a mají délku kolem 43cm i s koncovkama (cca 39cm bez nich). To by měla být dostatečná délka i pro rozměrnější skříně a uchycení radiátoru například do čela. V historii své praxe jsem se setkal s tím, že ne všechny AIO chladiče měly spolehlivě dostatečnou délku hadic a nebo konektoru do desky.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Samotný integrovaný blok s pumpou je měděný. Zespodu je na něm přednanesená teplovodivá pasta. Z bočního pohledu si všimněte, že jsou vidět lopatky 60mm ventilátoru, který pak chladí okolí patice procesoru a tudíž například i VRM desky. Zeshora pak vidíme samotný OLED displej.
Konektorová výbava je bohatá, vidíme možnou propojku na dvě samice 4-pin PWM konewktorů a SATA napájení+USB komunikační konektor a 4-pin PWM do desky pro AIO pumpu.

POPIS A FUNKCE V TEORII
Ještě než se vrhneme na instalaci a praktické testy, podíváme se na to nejdůležitější z pohledu funkcí chladiče v teorii.
Obrázek
-Noctua ventilátory, atraktivní vzhled, opletené hadice, adresovatelné RGB AURA SYNC, OLED displej, a speciální ventilátor u pumpy

Obrázek
Noctua fany série Industrial

Obrázek
Obrázek
Pro mě největší zajímavostí je tento fan, který ofukuje kritická místa při overclockingu a nebo i M2 vrchní slot. Speciálně se to může hodit u aktuální Intel Z390 série desek a nebo u loňských Intel X299 a AMD X399.

Obrázek
Obrázek
OLED displej s funkcí například sledování systému (teploty, napětí, frekvence CPU,otáčky) a nebo s možností animací a gifů. Můžete si vytvořit i vlastní gif a třeba se tak z PC na vás bude usmívat vaše maličkost :-)

Obrázek
Obrázek
V highendových sestavách může vypadat chladič výtečně, vše sladěno do jedné barvy a nebo stejného RGB režimu pomocí softwaru


INSTALACE CHLADIČE
Obrázek
Ta je velmi snadná, postačí k vám tom manuál a nebo zkušenost a intuice. Předem máme předinstalovanou rozteč na LGA115X, pro AM4 je v balení redukce a pro TR4 je redukce typu Asetek, která je součástí balení procesoru Threadripper. Poté využijeme šroubky pro uchycení radiátoru a ventilátorů...

Prvně bylo třeba vyměnit redukci, zatlačením a lehkým pootočením ji vyjmeme a podobným způsobem pak nasadíme novou.
Obrázek

Obrázek
Samotný blok pak u TR4 přišroubujeme k desce, není třeba žádného backplatu. Samozřejmě přitahujeme do kříže a postupně na střídačku všechny 4 šrouby uchycení.

Obrázek
Ve finále to bude vypadat nějak takto, nyní si rozmyslete, jak celý systém zapojíte a rozmístěte napájecí SATA, komunikační USB a 4-pin PWM.

Obrázek
Téměř nakonec jsem nasadil nacvakávací krytku chladiče

Obrázek
Ventilátory můžete našroubovat prvně a nebo naopak zcela nakonec. Promyslete si předem, jak natočit kabely pro případný cablemanagement ve skříni a jejich propojení propojkou.

NA ČEM BUDEME TESTOVAT
AMD Ryzen Threadripper 1950X (stock i OC nastavení)
ROG zenith Extreme
ROG Ryujin 360
ROG Strix GTX 1050 O4G
4x 8GB HyperX Predator@3200 MHz
Corsair AX1200
Windows 10 Home 64bit

Obrázek

Sestava není žádné ořezávátko :)

software pro testování:
CinebenchR15, AIDA 64 stress test, hwinfo, měření hluku - mobilní aplikace

SOFTWARE A AURA
Pokud správně ROG Ryujin funguje, má vlastní "flashku" pro ukládání firmwaru (viz obrázek). V žádném případě toto diskové pole neformátujte apod!!! Pokud by se vám to povedlo, AIO chladič přijde o nastavení podsvícení i možnost regulace otáček!
Obrázek

Fan Xpert je součástí balíčku AI Suite k základní desce. Zde si můžete (doporučuji update AI Suite na poslední verzi) naladit systém chlazení a to včetně ROG Ryujin. A je to znát - pumpa i ventilátory jsou pak ultra tiché. S křivkami si lze pohrát i ručně.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
CPU fan jsou otáčky ventilátorů na radiátoru.

Samotný Livedash aplikace slouží k ovládání displeje na pumpě chladiče. Můžete si na něm nechat zobrazovat například teploty procesoru, frekvenci procesoru a další informace - tyto infa se cyklicky na displeji střídají.
Obrázek
Obrázek

Jak to vypadá jsme nafotil pro příklad:
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Jsou zde i vlastní ROG gify, které stačí jedním kliknutím vybrat. A nebo pak i možnost vlastních obrázků či animací.
Obrázek
Obrázek
Nahrání vlastního gifu je podmíněno maximální velikostí souboru a rozměry. To vám však samotná aplikace LiveDash sdělí. Nicméně samotné nahrání souboru se neprojeví hned, doporučuji vyčkat a nebo restartovat PC. Mně se zalíbil legendární Bud Spencer :-)
https://youtu.be/UXPK_XcoIXU

Další volbou jsou grafické banery
Obrázek

A samozřejmě nemůže chybět podsvícení RGB
Obrázek

VÝSLEDKY MĚŘENÍ TEPLOT I HLUČNOSTI
Informační tabulku o nominálních příkladech hlučnosti jsem převzal z webu:
Obrázek

auto nastavení - teploty a hlučnost z 30cm
Obrázek
V otevřené case asi z 30cm je chladič tichý. 37 dB v idle můžeme považovat z takové blízkosti za luxus (většinou od PC sedíte spíše okolo půl metru a navíc nemáte otevřený styl skříně. Noctua ventilátory odvádějí skvělou práci. Hluk v idle dělal pouze zdroj :( Dá se říci, že ventilátory se v idle občas ani netočí a zde AIO jasně exceluje.

Teploty jsem prvně prověřil v renderovacím testu CinebenchR15. Dosáhly max na 60 C
Obrázek

Pak jsem zapl novou AIDU stress test. V průběhu ustálení teplot jsme měřil i hlučnost, jež byla okolo 46 dB. Na otevřený prostor a vzdálenost se jedná stále o slušnou hodnotu. I vzhledem k tomu, jak je Threadripper náročný čip na chlazení. Maximální teploty dosáhly při nízké hlučnosti ve vytížení 70 C. To na ohromný procesor není vůbec špatné. Přípomínám, že při vytížení všech jader CPU běží až po 3700 MHz. V obrázku si všimněte také otáček Noctua ventilátorů.
Obrázek
Obrázek


max otáčky a hlučnost.
Na maximální otáčky je chladič už hlučný, podobně jako jsem loni testoval na stejné platformě AIO od Enermaxu (u něj hlučely ventilátory). Nicméně, zde je tím nejhlučnějším elementem malý ventilátorek nad pumpou, samotné Noctua ventilátory jsou na tom o poznání lépe a jen tak ševelí. Takto však málokdo z vás bude chladič provozovat :-) 56 dB už není uchu lahodící zvuk.
Obrázek

PŘETAKTOVÁNÍ
360-tka radiátor je už mně známe maximum AIO chladičů. Jedná se tedy o možný TOP, Threadripper 1950X mívá svůj stabilní strop okolo 3.9-4.1 GHz podle kusovosti. Kam jsem se dotáhl já?
Nakonec jsme za vděk vzal frekvencí 3950 MHz, teploty se ustálily na 71 C (výkyv maxima byl až 79C). Na tuto frekvenci navíc stačilo pouhých 1.275 V v BIOSu při LLC3 nastavení.
Obrázek

Hlučnost během AIDA OC stress testu se zastavila na 56 dB, stále mějme na paměti, že je to ze vzdálenosti asi 30 cm v otevřené case!
Obrázek

Málem mi test prošel i na vyšší frekvenci, ale už se nedá říci, že by to bylo spolehlivě stabilní vždy. Na 3975 MHz mi AIDA hodila chybu asi po 10 minutách. Teploty CPU dosáhly podobných teplot a maximum 79 C, zkusil jsem i vyšší napětí, ale výsledek byl podobný. Osobně se domnívám, že to byla chyba na některém z jader.
Obrázek

Pro zajímavost jsem zkusil i maximální Cinebench R15 až po 4050 MHz
Obrázek
Obrázek


Přetaktování ve srovnání s Enermax Liqtech 360 TR4 je o něco nižší. Osobně si dovolím tvrdit, že je to právě full pokrytím IHS u Enermaxu. I když CCX jednotky nepokrývají kraje až po velikost IHS. To je samozřejmě pravda, ale IHS se v kontaktu zahřívá vždy celé, byť ty kraje méně a evidetně to má vliv na přetaktování a chlazení. Přesto s výsledkem 3950 MHz můžete být spokojeni a to i za cenu přijatelné hlučnosti - tu jsem v OC ani nijak nedolaďoval.

porovnání v grafu:
Obrázek
U těchto grafů bych znovu rád připomenul údaje s hlučností, kdy subjektivně je ROG Ryujin tišší, má jen prudkou náběhovou křivku, kdy se ventilátory na chviličku roztočí a pak je sestava skutečně tichá. Případ "idle" je ještě více speciální, ventilátory se chvílema ani netočí a jediný zdroj hluku byl PC zdroj.

Obrázek
Zde jsem nic jiného ani nečekal. Plné pokrytí IHS prostě v maximálním OC na krev je znát. Ale kolik lidí docení 100 MHz ve stabilním přetaktování "za každou cenu" je otázkou - samozřejmě to bylo i za cenu vyššího napětí (1.425V).

ZÁVĚR
Produkt je nyní možno zakoupit třeba na Alza.cz a nebo CZC.cz. Zde je cena 6499,- Kč s daní. To není málo. Většina slušných AIO chladičů podobných rozměrů má cenu o 1500Kč nižší. Na druhou stranu je tu pár benefitů, které popíši níže. A kdo přeci jen pokoukává po jiné hladině a chtěl by chladič ROG, je tu možnost AIO chlazení ROG Ryuo.
Chválím však volbu Noctuy, ticho spojené s tímto výrobcem je excelentní- bez přetaktování procesoru o nich nebudete vědět-slyšel jsem v idle pouze cvrčení zdroje a proto naměřená hlučnost v idle. A přitom nijak nestrádá výkonová stránka. Vše si můžete ručně naladit pomocí křivek v softwaru Fan Xpert a mít celek ještě tišší. Líbí se mi také přidané chlazení ventilátorku, který je skryt nad pumpou a krytkou pumpy pro ofuk VRM základní desky. Zároveň informační minidisplej je také praktický posun. Pokud bych měl chladič ve svém case, stojí mi na stole a krásně bych viděl potřebné informace na chladiči.
S otazníkem jsou pak dvě věci. Jednou z nich jsou neosvětlené ventilátory. Ano, Noctua je super, pojem a kvalita. A světelné RGB ventilátory nedělá. Jenže současný trend sám o sobě s oblibou poukazuje na podporu RGB ventilátorů a custom buildů. Na druhou stranu, samotná pumpa RGB má, a tak nebudete zcela ochuzeni o světelné efekty :-). Druhým otazníkem je nemožnost doplnění kapaliny, jako některé AIO nabízejí. To bych doporučil do nějaké druhé revize.
Ačkoliv jsem roky zároveň fandou ROG produktů, přesto se domnívám, že by cena kompletu mohla být nižší. A to i přes obecnou prémiovost značky ROG v podvědomí mnoha uživatelů po celém světě. Tím asi negativa končí a produkt můžu doporučit všem pravým fanouškům Asus, co touží po designovém a zároveň tichém i výkonném chladiči. A to ke všem moderním socketům.
Osobně to vidím na 4 z 5 za zajímavý osobitý design, funkce a luxusní ventilátory Noctua.
ObrázekObrázekObrázekObrázek
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod Ltb » 06 led 2019 08:57

Publikováno 8)

Velké díky za další mega článek z tvé dílny FlanK3re :bigups:

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod X » 06 led 2019 23:26

Když jsem si pořizoval v létě 2016 nový počítač, tak jsem také zvažoval vodní chlazení, ale z více důvodů jsem ho zavrhl a dal si ultimátní vzduchové chlazení. No a nyní spíš řeším, kolem jaké teploty hrozí kondenzace? :lol:

Místo: běžná místnost, tedy spíše (nyní) chladnější půdička. Teplotu procesoru mám běžně i 12°C (i-7 6700K většinou nepřetaktovaný > nemám potřebu, vytíženost procesoru minimální, většinou hluboko pod 25%). Měl bych dokoupit k procesoru i topení? ;)

Gildor
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: leden 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod Gildor » 07 led 2019 13:21

X píše:Když jsem si pořizoval v létě 2016 nový počítač, tak jsem také zvažoval vodní chlazení, ale z více důvodů jsem ho zavrhl a dal si ultimátní vzduchové chlazení. No a nyní spíš řeším, kolem jaké teploty hrozí kondenzace? :lol:

Místo: běžná místnost, tedy spíše (nyní) chladnější půdička. Teplotu procesoru mám běžně i 12°C (i-7 6700K většinou nepřetaktovaný > nemám potřebu, vytíženost procesoru minimální, většinou hluboko pod 25%). Měl bych dokoupit k procesoru i topení? ;)


Wtf, to ti tam mrzne? :D Mně málem zmrznou nohy už když teplota náhodou spadne na 19-20°C.

Jinak naprostý souhlas se vzduchovým chlazením, mám od dubna NOCTUA NH-D15 + 8600K bez delidu @4,7GHz pro každodenní používání a naprostý komfort teplotní i zvukový.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod X » 07 led 2019 18:19

Nechci toto vlákno nějak zaplevelit, takže už jen jednou upřesním: na půdičce v zimním období s mínusovými teplotami venku (zde na Vysočině naštěstí ještě žádná vzácnost) by mohlo být 6 - 7°C - odvozuji z toho, že jsem asi před rokem v zimě zahlédl při startu PC, sice jen na mžik a při automaticky sníženém taktu (viz měnící se takt procesoru dle zátěže), na procesoru 8°C :lol:

Na půdičce není topení, je tam podkrovní střecha s ne moc kvalitní izolací (na podzim budeme měnit střechu, tak dáme lepší) + staré okno (postupně měním za nové plastové), takže když jdu zapínat PC, docela je to tam brrrr :-) Ale mám tam jen umístěnou case, pracoviště s monitorem, klávesnicemi, myšmi, repráky a periferiemi mám vedle v místnosti s běžnou teplotou. Ve zdi mám díru s průvlakem z umělohmotné trubky, v ní provlečeny veškeré kabely a zbytek (rezerva) ucpán několik zmačkanými papíry. Takže mám počítač s 0 dB hluku v pracovně ;)

Chlazení mám dle vlastního návrhu, stálo minimálně 4 500 Kč. Obrovskou Chieftec BigTower case, všechny ventilátory Noctua a převážně s větším výkonem než běžné ventilátory od Noctui, jsou to takzvané: IndustrialPPC (tedy průmyslové), PWM (pro řízení otáček - ručně, automaticky, vypnutí, dle teploty = čidla z desky) s až 3 000 ot./min (na max. už by to ale bylo slyšet z 1. patra až do přízemí). Na i-7 6700K mám Noctua NH-D15, ale upravenou, původní ventilátory sundány a místo nich 2x 14 cm Noctua IndustrialPPC PWM 3 000 ot./min s brutálním výkonem. V case 3x Noctua vpředu, 2x vzadu + 1x ventilátor zdroj (horní poloha v case) ...

Při maximální zátěži (test) teplota procesoru max. 41°C (stejný test s tímto procesorem v recenzích po Netu 70°C), při přetaktování na 4,5 GHz maximální teplota v zátěžovém testu: 50°C. Rychlost ventilátorů nastavena na 1 000 ot./min (téměř neslyšné u case, takové ševelení jako vánek, v pracovně neslyšné * 1 300 ot./min je trochu slyšet u case, silnější vánek, v pracovně nic * 1 800 ot./min = slabý hluk u case, v pracovně není slyšet = 10 cm zeď), od teploty 40°C na procesoru nastavena zrychlovací křivka.

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod FlanK3r » 07 led 2019 20:31

KOndenzace myslím bdue problém až někde okolo nuly, případně extrémnímu rozdílu vnějšího prostředí a prostředí "hadic". Ale to by si myslím i fyzicky viděl.
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod dom324 » 07 led 2019 23:06

Když Buildzoid testoval svůj podomácku udělaný chiller, kondenzace se objevila už když kapalina měla tuším 4-8°C. A to ten chiller neběžel déle než hodinu.

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod FlanK3r » 10 led 2019 17:03

PS: ještě příští týden narychlo naměřím teploty na sestavě s i9-9900K.
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: ROG Ryujin 360 - první a velký ROG chladič je na světě

Příspěvekod FlanK3r » 31 led 2019 16:27

Někoho by mohlo zajímat, jak si vedl tento chladič s procesorem Core i9-9900K. Ačkoliv má 9900K papírové TDP 95W, je to v praxi zcela mimo realitu asi jako komunistická propaganda pravdy v 50. letech minulého století :-)
V realitě počítejte při maximálním zatížení okolo 160W za procesor, při běžném provozu (hraní, sem tam nějaké video na převod) okolo 90-140W. Přesto mohou nastat situace, kdy se procesor vytíží na více než běžnou mez, na který je uživatel zvyklý, proto je dobré vždy otestovat proceso spolehlivým testem stability (PRIME95 pro 9900K je asi nejideálnější).

Chladič ROG Ryujin jsem tedy jen přemontoval na sestavu s Maximus XI Gene a i9-9900K. Pastu jsem nanesl zcela novou od Noctuy, nikoliv Thermal Grizzly (potvora totiž po X měsících vyschla!)
Obrázek

Při instalaci jsem naštěstí nenarazil na konflikt pamětí s nástavcem na blok Ryujinu...Gene má totiž sloty jen dva a tudíž blíže k CPU.
Obrázek

Zajímal mě hlavně teploty v PRIME (test blend test a FFT small)
Obrázek
Na základní BIOS nastavení v blend testu (ten střídá vytížení postupně mezi různé části procesoru a RAM) byly teploty solidní
Mezi 61 až 68C

při FFT 8K (a vyšším) se dá ideálně měřit spotřeba samotného procesoru přes HWInfo. Jak vidíte, špička byla 168W.
Obrázek

ROG Ryujin dokáže uchladit 165W pájený procesor velmi dobře, teploty drží do 70 C. Což je luxus.

A jak přetaktování? Lze očekávat, že po přetaktování tyto hodnoty budou ještě vyšší...Prvně jak na to. V BIOSU vypnete všechny power package limity tím, že je nastavíte na nejvyšší možnou hodnotu, doporučuji vypnout i Speedshift. Proudový limit pakacge nastavte také na maximum a v nastavení digitálně řízeného napájení desky zvyšte limity pro distribuci proudu pro procesor (u Asus např na 140% a nebo více)

S napětím procesoru okolo 1.35V, což je mnou doporučený dlouhodobý strop pro 9900K, dosáhnete s tímto a nebo podobným chlazením teploty okolo 80-85 C už během CinebenchR15! Pokud máte slabší chladič, určitě snižujte napětí, začněte třeba s 1.22V až 1.25V, kam vás procesor dostane.
Já procesor trápil, nevyhrál jsem loterii dobrého kusu, ale spíše podprůměrného. Takže jsem navýšil napětí až na 1.375V při Load Line Calibraci 8. CPU jsem plně ustabilizoval na frekvenci "jen" 4838 MHz na všech jádrech.
Obrázek

Po stabilním přetaktování v blend testu a FFT=8K jsem dosáhl s tímto chladičem teplot 89-94 C
Díky vyplým funkcím powerlimitu jsem nemohl již číst spotřebu samotného CPU. Ale stačilo se podívat na měřák a udělat si o tom obrázek.

Obrázek
370W spotřeba sestavy, kde je karta, která bere v idle okolo 20W, něco si vezmou dva moduly RAM, něco samotná deska a ztráta na zdroji. Tak jako tak to bude přes 200W na procesoru zcela jistě :-) Pamatuji si, že podobnou hodnotu na měřáku jsem měl s mírně přetaktovaným Threadripperem :-)


Ze srandy jsem dříve zkusil FFT 12K test v PRIME95 s 1.35V na 4900 MHz, na pár minut to procesor ustojí, než se odporoučí do BSOD. TjMax může mít Coffee Lake refresh až neuvěřitelných 115 C, jak vidíte, mé teploty pak byly 93-104C
Obrázek

Takže dá se říci, že Ryujin je schopný dobře uchladit celkem žravý procesor i9-9900K až do napětí 1.35V zcela spolehlivě.
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • velký ping Příloha(y)
    od Mladkov204 » 19 dub 2023 14:08 » v Sítě - hardware
    14
    2771
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    24 čer 2023 13:35
  • Ikony mají velký široký rámeček Příloha(y)
    od jan l » 20 srp 2023 19:20 » v Windows 11, 10, 8...
    10
    1092
    od jan l Zobrazit poslední příspěvek
    20 srp 2023 21:33
  • Chladič na GPU
    od Don1k » 12 srp 2023 16:27 » v Taktování a další úpravy PC
    5
    2040
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    13 srp 2023 20:39
  • SSD Samsung 980 PRO - chladič
    od metropolisCZ » 31 srp 2023 23:14 » v Vše ostatní (hw)
    19
    2388
    od metropolisCZ Zobrazit poslední příspěvek
    03 zář 2023 12:28
  • Prodám chladič CPU SilentiumPC Fera 2 + kit AM4
    od flowem » 31 bře 2023 13:52 » v P: Hardware
    0
    2092
    od flowem Zobrazit poslední příspěvek
    04 dub 2023 13:27

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů