Výběr routeru do domácnosti

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

bohmacek
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod bohmacek » 03 lis 2020 12:29

Zdravím,

potřeboval bych poradit s výběrem routeru do domácnosti. Koukal jsem se na průvodce, ale většinu věcí z toho už jsem věděl, spíš mi jde o vaše osobní zkušenosti.

Stručně - doma mám níže uvedené routery, nicméně nestačí dosah / rychlost. Je potřeba pokrýt celý dům, včetně dílny, která je opodál, do té jde signál pomocí toho druhého routeru. Když je připojeno více lidí na jednom routeru, tak pak po několika metrech připojení slábne a zdá se, že router není schopný to utáhnout. Potřeboval bych ideálně router který toto zvládne, popř. jestli nějak pomůže opakovač nebo něco podobného. Díky

1. Typ a výrobce routeru, který tam máš teď?
Linksys E1200 2x
Jeden u PC, druhý opodál natáhnutý kabelem, který funguje jako access point, protože jeden nestačí.

2. Typ připojení (LAN, WiFi, LTE, DSl..)?
LAN, WiFi

3. Požaduješ WiFi? 2,4GHz, 5GHz?
Pokud bude moct někdo být na 5GHz a mít lepší připojení v závislosti na vzdálenosti, a někdo na 2,4GHz, tak ano.

4. Kolik zařízení bude k routeru připojeno? Případné rozšíření (NAS, kamery, TV, PS, atd.)
Stolní PC 1x - přes UTP
Stolní PC 1x - přes WiFi
Notebook 3x - přes WiFi
Mobil 3x - přes WiFi
Tiskárna 1x - přes WiFi

5. Funkce routeru (např. možnost omezení pásma, rodičovská kontrola, logy)
Nic z toho nevyužívám, možná jen možnost zablokovat zařízení pomocí pár kliků v nastavení, když je to zařízení připojené na router.

6. Požaduješ DLNA, USB port atd?
Ne

7. Rychlost internetu dle smlouvy?
60 Mbit / s - bezdrátové Wi-Fi připojení ( parabola s modemem na střeše, kabelem do routeru )

Reklama
Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod Karrex » 03 lis 2020 13:06

Když připojíš kabelem věci, které mají být přes kabel, tak 3x mobil s tiskárnou zvládne skoro všechno.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod ITCrowd » 03 lis 2020 14:57

Shrnu to jednoduše - všechno je špatně.
1. Plečky routery
2. stolní PC na wifi
3. Lan 100Mb
Takhle jak to máš, úplně stačí, když si na mobilu pustíš nějaký film a na stoním PC hru. A musí se to kousat.

K řešení:
1. pořádný router
2. Vše, co jen lze dát na kabel - včetně notebooků (pokud se s nimi pracuje, nebo hraje, stejně jsou na stole)
3. Gigabit LAN
4. WiFi obě pásma - předpokládám, že většina zařízení umí 5GHz

Sice píšeš, že většinu víš, ale nevíš nic. Kdybys věděl, rozhodně bys jako řešení nenabízel extender. Proč? Protože taková věc sice posílí signál, ale sníží rychlost na polovinu. Proto se tu nedoporučuje.

Jako hlavní router: viewtopic.php?f=41&t=185577
V případě potřeby dalšího AP: https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-lo ... 49/produkt

Samozřejmě můžeš použít ekvivalenty od jiných výrobců.
A protože předpokládám, že jsi štřílek, tak si prostuduj tohle: viewtopic.php?f=41&t=213232
Nehodlám věnovat energii na zbytečnou argumentaci.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

bohmacek
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod bohmacek » 03 lis 2020 15:41

Nečekal jsem až tak agresivní odpověď, ale každý je nějaký...

Nicméně ... druhý PC nejde napojit přes UTP, protože je v úplně jiné místnosti. Musela by se udělat díra ve stropu, natáhnout UTP kabel a nakrimpovat koncovka.
Jeden z notebooků by se asi mohl dát na kabel, ale jelikož je blízko routeru, tak vše jde jak má.
Jako řešeni jsem nabízel opakovač, nebo něco podobného ( v tomto případě jsem myslel AP, na který bych ale opět musel natahovat kabel, vrtat díru, krimpovat ). Repeater sice shodí rychlost na polovinu, ale to bohatě stačí, hlavní je stabilita, rychlostně postačí.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod ITCrowd » 03 lis 2020 15:46

No, odhadl jsem tě správně.
Už teď máš wifi zasekanou tak, že máš problémy. A místo, abys jí odlehčil, napereš tam další prvek. A to si myslíš, že pomůže?
Pokud jsi líný tahat kabel, použij powerline. Co to je, najdeš zde: viewtopic.php?f=117&t=165570

Chceš-li svou síť vyřešit, pak nezbyde udělat to, co jsem napsal. Jinak si dělej co chceš. Klidně si nakup kila věcí. Stejně se sem vrátíš a znovu budeš žebrat o radu, tak jako jiní tví kolegové. A že jich není málo.

"Repeater sice shodí rychlost na polovinu, ale to bohatě stačí, hlavní je stabilita," - stabilní wifi? Tak to už je na záznam.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod Martab » 03 lis 2020 15:56

@ITCrowd nejde o to, zda je někdo líný, můžou být jiné důvody, tak prosím, vyjadřuj se rozumně, né každý je zvědavý na tento nabroušený tón ;)

@bohmacek jak padlo, ideální řešení je to spojit kabele/powerline a potom až řešit další/rozšíření WiFi.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

bohmacek
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod bohmacek » 03 lis 2020 16:00

Znovu... nečekal jsem takovou agresi.

Já netvrdím, že mám pravdu, snažím se jen zjistit proč je to špatný nápad. Já tu jsem proto, abych zjistil co mám koupit k tomu, aby to šlo správně, a vše fungovalo jak má.

Bude stačit router co si posílal? 2,4k není málo, a pak kupovat access point za ještě větší peníze. Powerline je taky zase docela drahá věcička, to už bych asi radši natáhl ten kabel.

@Martab no natáhnout kabel k druhému stolnímu PC by asi šlo, ale ostatní věci už moc takhle řešit nejde, a podle mě i kdybych napojil ten stolní pc kabelem, tak furt nebude dosah do přilehlé dílny, kam to teď vysílá ten druhý router udělaný na AP

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod ITCrowd » 03 lis 2020 16:10

@Martab - nabroušený jsem jen na ty, co nechápou. Abych byl přesnější - na ty, co tomu "rozumí" a nechápou základní věci. A to tak základní, že na pochopení nemusí být nikdo ajťák.
@bohmaček - tak polopaticky:
představ si síť jako silnici. Po té jezdí auta (pakety) a ty přenášejí náklad (data).
Teď si vem šířku silnice - dejme tomu, že jde o okresku.
A okreska zásobuje 8 vesnic (počítače).
A protože je to okreska, tak samozřejmě nestíhá provoz, auta většinou stojí a čekají. A všechno dlouho trvá.
Pochopil?
A teď ty, místo toho, abys použil dálnici (LAN) všude tam, kde to jen lze - a tím okresce odlehčil - tak místo toho uvažuješ o koupi dalších aut. A teď mi řekni, proč si myslíš, že to pomůže, když ta okreska nestíhá už teď?

Ano, 2,4k není málo, ale za málo peněz není hodně muziky. Pokud ti ten router bude stačit na barák, a natáhneš si LANky, pak do dílny můžeš jít přes powerlinu.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

bohmacek
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod bohmacek » 03 lis 2020 16:36

Ano, já vím jak funguje síť. Navíc to tvoje polopatické vysvětlení úplně nesedí, ale dobrá.

Nicméně i přes tento nesympatický "rozhovor" děkuji za radu. Koupím zmíněný router a následně přidám powerline / AP.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod ITCrowd » 03 lis 2020 16:38

OK. tedy přidáš další vesnici a celou polovinu okresky zabere ten provoz mezi zdrojem a vesnicí.
S těmi, co "rozumí" se bavím vždycky takto. Kdybys rozuměl, tak by ses tu neptal, jasné?
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod petr22 » 03 lis 2020 16:41

Co se tyce dosahu pocitej s tim, ze komunikace je obousmerna - a wifi
v routeru ma mnohem vetsi dosah, nez wifi v telefonu nebo notebooku.

Signal tedy neztracis proto ze by mel router kratky dosah, ale proto ze
wifi v zarizeni ktere mas u sebe nedosahne na router.

Proto nepomuze router se sebesilnejsim vysilacem a je treba pouzit vice
AP aby se pokryl vetsi prostor.

Drazsi router neznamena delsi dosah - kdybys pouzil merici zarizeni, mozna
zjistis ze tvuj router dosahne treba i 100m od baraku. Problem je dosah
zarizeni k routeru.

bohmacek
Level 1
Level 1
Příspěvky: 90
Registrován: prosinec 15
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Výběr routeru do domácnosti

Příspěvekod bohmacek » 03 lis 2020 16:50

@petr22 to je mi jasné, ale pokud mají antény na novém routeru vyšší zisk, vskutku to pomůže celému problému se kterým se potýkám
@ITCrowd každý tomu rozumíme na jiné úrovni, nicméně to, že tomu nerozumím, se mi zdá dost přehnané. Vůči tobě možná, já tyhle věci nikdy nepotřeboval, ale ptal jsem se slušně na řešení mého problému. Navrhoval jsem opakovač popř. něco jiného ( AP ), o powerlinu jsem doteď nevěděl. Nový router jsem bral jako samozřejmost. Celá tahle maškaráda o tom kdo čemu rozumí je trochu zbytečná a řekl bych i dosti zkreslená, ne? Nicméně jak jsem psal, děkuji za řešení, věřím že určitě pomůže.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr routeru dům
    od petan320 » 31 kvě 2023 07:59 » v Sítě - hardware
    1
    1513
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    31 kvě 2023 09:30
  • Výběr routeru pro 2 Gb/s optiku
    od Majkl22 » 25 lis 2023 22:46 » v Sítě - hardware
    1
    1395
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 13:49
  • Výběr routeru a AP do panelového bytu 3+1 Příloha(y)
    od Janos42 » 22 srp 2023 10:08 » v Sítě - hardware
    4
    1631
    od Janos42 Zobrazit poslední příspěvek
    22 srp 2023 11:54
  • Vyber routeru s vyšším zabezpečením
    od DeNNI85 » 22 říj 2023 15:47 » v Sítě - hardware
    26
    3432
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    26 říj 2023 16:46
  • Nastavení routeru
    od nej017 » 26 úno 2024 07:42 » v Sítě - hardware
    3
    723
    od nej017 Zobrazit poslední příspěvek
    26 úno 2024 16:12

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 40 hostů