Zapojení v režimu router nebo AP?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Noob123
Level 1
Level 1
Příspěvky: 52
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zapojení v režimu router nebo AP?

Příspěvekod Noob123 » 28 lis 2020 13:06

Zdravím,
řeším u prarodičů problém se skomírajícím routerem. Ten tady fungoval několik let, ale poslední dobou má velké výpadky, takže bylo rozhodnuto o jeho nahrazení.
Zakoupil jsem Mikrotik HAP AC3 a dnes se chystám na jeho zapojení. Mám tu ale menší dilema:
Jedná se o rodinný dům, který je klasicky připojen k ISP vzduchem - na střeše baráku je přijímač od Ubiquiti (momentálně přesný typ bohužel nevím a lézt na střechu v tomhle počasí není úplně nejlepší - pokud to ale bude potřeba, tak holt polezu :-D), který je napájen POE adaptérem, ze kterého je následně vyveden kabel do WAN zdířky starého routeru - ten je nastaven jako klasický router - tzn. vytváří lokální síť 192.168.0.xxx, má DHCP pool, který přiděluje připojeným zařízením...
Takhle jsem to před x-lety nastavoval já, když jsem se ještě v problematice sítí moc neorientoval (to se ostatně nijak významně nezměnilo :lol: ) a nijak jsem nepřemýšlel o tom, co ta klientská anténa na střeše vlastně kromě příjmu signálu od ISP dělá.

Před cca rokem tu ale kvůli nějakému technickému problému byl pracovník ISP a ten měl údajně řeči o tom, že je router špatně nastavenej, a že by se to mělo změnit. To mě donutilo se nad tím zamyslet a došel jsem k závěru, že to klientské zařízení na střeše, které přijímá signál nejspíše i routuje a v baráku bych proto měl zapojit "router" jako AP - tzn. bez routování a DHCP pool...
A tady bych se Vás zkušených chtěl zeptat, jestli je má domněnka správná?
Do přílohy přikládám screenshot IPConfig, který jsem pořídil při přímém připojení notebooku kabelem k klientskému zařízení na střeše baráku. I podle toho (je tu vytvořena lokální síť 10.0.0.xxx) si myslím, že bych měl router v domácnosti nastavit jako pouhé AP, protože lokální síť už tu očividně je vytvořena - 10.0.0.1 by měla být adresa klientské antény/přijímače na střeše...

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 12 minutách 35 vteřinách:
Ještě doplním, že se do správy klientské jednotky na střeše se samozřejmě nedostanu - vlastní ji poskytovatel a spravuje ji sám.
A teoreticky mě teď vlastně napadá, jestli vůbec musí být na škodu mít 2 zařízení za sebou, která routují? Sice to asi není to nejlepší řešení po technické stránce, ale zase se mi nelíbí nemít možnost si spravovat vlastní domácí sít, respektive aby měl ISP možnost se mi v tom vrtat a tak...
Přílohy
IPConfig.png

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10929
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zapojení v režimu router nebo AP?

Příspěvekod zeus » 28 lis 2020 17:06

To zalezi na tobe, oba zpusoby budou fungovat.
Dvoji NAT u prarodicu opravdu nicemu nevadi a tyhle klientske 'anteny' obvykle routuji.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    3065
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • v nouzovém režimu se sítí nejde internet
    od DeNNI85 » 08 pro 2023 11:14 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1837
    od DeNNI85 Zobrazit poslední příspěvek
    11 pro 2023 10:55
  • Pocitac se nekdy nechce probudit z rezimu spanku
    od Koberec » 31 led 2024 23:14 » v Windows 11, 10, 8...
    1
    831
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    01 úno 2024 07:26
  • USB Hub - zapojení Příloha(y)
    od ski1961 » 10 srp 2023 17:39 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    805
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    10 srp 2023 20:50
  • Po zapojení desky nejde VGA
    od Radim0015 » 09 bře 2024 16:48 » v Problémy s hardwarem
    29
    2170
    od Radim0015 Zobrazit poslední příspěvek
    10 bře 2024 13:58

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů