NAS server pro domácí zálohování

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
benik.martin
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 968
Registrován: květen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod benik.martin » 13 lis 2019 16:53

Ahoj,
potřeboval bych poradit, jak správně zvolit zálohování v domácí síti. Aktuálně zálohuji 3 počítače ručně na externí HDD pomocí programu CobianBackup. Jsem tak odkázaný na to, že si vzpomenu a jednou za x měsíců toto provedu a všechny počítače obejdu. Lepší nějaká záloha, než žádná, ale nepovažuji to za ideální, rád bych něco automatického. Takže mě napadly následující možnosti:

1. Můj router TP-Link Acher C2 má USB vstup, vložil jsem flash disk 128GB, vytvořil jsem FTP server a na něj tak mohu teď zálohovat. Řešení levné, ale nemám tušení, jak je to spolehlivé a bezpečné. Navíc uživatelsky nepříjemné a v podstatě se dá používat pouze směr PC --> disk, protože zpětně se to musí stahovat po jednotlivých souborech a ne si třeba prohlídnout zazálohované fotky.

2. Zaplatit si komerční cloudové úložiště (dropbox, onedrive, google disk a jiné). Výhodu vidím v super ochraně proti smazání a přístup odkudkoliv, nevýhodu v pravidelných platbách a závislosti na internetovém připojení včetně "zasekání" linky během zálohy. Strach z nahrávání svých souborů na cizí servery nemám, big brother nás stejně už sleduje.

3. Pořídit NAS server, nastavit automatické zálohování a v případě potřeby možnost prohlídnout si z jednotlivých zařízení soubory na discích. Výhodu vidím v jednorázové investici (byť vyšší), nevýhodu v tom, že záloha je stále na stejném místě (když vyhoří dům, nemám nic, ale to už je paranoia).

Čeho bych chtěl docílit je tedy následující: Automatická záloha počítačů a jako bonus přístup k jednotlivým souborům, jde mi hlavně o fotky, které by tak mohly být sdíleny mezi uživateli a zobrazovány třeba na mobilu a tabletu ve stejné síti, případně vzdáleně přes internet. Hudbu a filmy (DLNA) zatím přehrávat nepotřebuji. Aktuálně jsem tak nejvíce nakloněn koupi NAS serveru. Prosím o případný tip na konkrétní zařízení, cenové rozpětí je opravdu veliké, co jsem tak vyšpekuloval, tak věřím, že NAS+disk+disk pro obyč domácí sít by se mohlo vejít do 10 tisíc Kč? Vůbec ale netuším, podle jakých parametrů vybírat.

Děkuji za odpovědi a diskuzi.

Martin

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod zeus » 13 lis 2019 17:02

1. Co misto FTP rozjet sambu?
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2019 17:13

Ad 1) Zkus sambu, ovšem u tplinku toto řešení nestojí za nic. Se sambou pak můžeš zálohovat co chceš, jak chceš a přenášet co chceš.
ad 2) toto já osobně vůbec neberu v úvahu. Nesouhlasím s tím, aby se moje data válely někde na gůglu, či jinde.
ad 3) NASové řešení používám od r. 2004. Spolehlivé, bez komplikací.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod dvorakj » 13 lis 2019 18:29

ahoj
Zaplatit si komerční cloudové úložiště (dropbox, onedrive, google disk a jiné). Výhodu vidím v super ochraně proti smazání

zadna ochrana, mimo klasickeho kose, tam neni. cloud neni zaloha!! a nikdy nebude

varianta NAS je optimalni. nebo pokud tomu vice rozumis, tak si muzes vyrobit NAS i ze stareho PC, ja to tak udelal. Vyhodil sem drahy qnap a sehnal komp, kde sem dal Debian, mene to zere a dela to to same.

jinak, pokud na NAS budou data, ktera nebudou jinde, potrebujes jeste 1 disk za NAS na zalohu NAS.

co se tyka treba kradeze/vyhoreni, tak si 1x za pul roku zalohuj dulezite veci na BR disk a hod to jinde. Dalsi moznost je jiny NAS jinde a zalohovat je navzajem.

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod Grander » 13 lis 2019 19:54

Já bych se možná narozdíl od ostatních i přimluvil za ten OneDrive, kombinovaný s občasnou zálohou na externí disk. OneDrive pokud vím, umožňuje obnovení souborů do 30 dnů, takže kdyby se něco omylem smazalo, či by zaútočil ransomware, dá se to vrátit zpět. Sdílet jednotlivé složky dalším lidem můžeš do alelúja... :-) Akorát teda nevím, zda je tam možné zálohovat ze 3 PC do jednoho účtu.
NAS má např. nevýhodu, že pokud se porouchá, tak dost blbě se dostaneš k datům, i když je budeš mít zrcadlený v Raidu. V podstatě bys musel sehnat jiný NAS od stejného výrobce.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod ITCrowd » 13 lis 2019 20:01

Na NASu je linux. Takže stačí přečíst v linuxu. Tedy pokud máš raid mirroring.
Podmínkou je, že data nebudou šifrována. Pokud by byla, pak ti nepomůže ani stejný nas od výrobce.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
CyberCodeDroid
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 253
Registrován: říjen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod CyberCodeDroid » 14 lis 2019 04:32

Jdi cestou NAS.

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod Microsheep » 14 lis 2019 07:14

Proč ne obojí, pokud se jedná o zálohy - data na cloudovém úložišti můžeš zašifrovat. Klidně zip se silným, dlouhým heslem. Data sice stále budou ležet někomu jinému na železe, ale máš jistotu, že je nikdo zneužít nemůže, maximálně smazat.

Uživatelský avatar
benik.martin
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 968
Registrován: květen 07
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod benik.martin » 14 lis 2019 12:01

Děkuji za odpovědi, na tu sambu se podívám, nicméně konečné řešení vidím v koupi NAS, nějaký tip? Cenové rozpětí je velkéé a netuším, podle čeho vybírat, co by to mělo umět a jaké parametry mít. Dle recenzí je chváleno Synology. Potřebovat budu tedy samotné NAS zařízení + disky 2x2TB. Děkuji

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod dvorakj » 14 lis 2019 13:43

qnap ma za stejne penize lepsi HW.
ale je to o osobnich preferencich, co je ti vic sympatictejsi.
Nic mimo synology a qnap neber.
https://appuals.com/qnap-vs-synology-which-is-better/

jinak pozor, RAID 1 neni zaloha. je to jen zaruka funkcnosti pri vypadku jednoho z disku

disky urcite seagate ironwolf

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53532
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod petr22 » 14 lis 2019 14:35

Ja osobne zalohuju na LTO pasky, mechaniky i pasky na Ebay za par korun.

Kapacita pasky vesti nez 1 TB (podle toho, jaka verze se sezene za dobrou cenu) a pasky
lze ulozit na libovolnych mistech.

Za 2500 Kc mam LTO-4 knihovnu na 24 pasek, ta dela zalohy vsech pocitacu automaticky.

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3195
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: NAS server pro domácí zálohování

Příspěvekod atari » 14 lis 2019 15:40

Já osobně využívám na zálohy cloud (kromě jiného). Někteří k tomu mají averzi, ale data lze zašifrovat, a pak nevidím důvod to odmítat.
Můj názor je tento: Na cloudu, jsou ty data mnohokrát bezpečněji uložené, než u většiny uživatelů doma v bytě. Takže pokud má někdo obavy o zneužití dat, tak by je doma na PC neměl mít vůbec uložené ... !!! :lol:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Domaci server
    od diablo311 » 01 bře 2024 21:43 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    1507
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    08 bře 2024 15:13
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1165
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Domácí zálohované připojení
    od Scientific » 31 led 2024 08:06 » v Sítě - hardware
    7
    1132
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 09:25
  • Jakou tiskárnu pro domácí občasný tisk
    od Miranda6 » 23 úno 2024 12:43 » v Problémy s hardwarem
    15
    1135
    od richchie Zobrazit poslední příspěvek
    25 úno 2024 15:26
  • NT pro běžné domácí použití. Jde sehnat do cca 15 000Kč?
    od elfin52 » 12 led 2024 22:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    756
    od elfin52 Zobrazit poslední příspěvek
    12 led 2024 22:00

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů