Cisteni elektrickych zarizeni

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

ivonavra
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: září 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod ivonavra » 15 dub 2022 11:42

Ahoj, mel bych na vas dotaz ohledne udrzby elektrickych spotrebicu (hlavne obrazovky monitoru, televize, ale take zasuvky) a pocitac? Na vsech se mi postupem casu usazuje prach (a zasuvky jsou casto i zaspinene) a nevypada to dobre.
Ohledne obrazovek
Cetl jsem, ze je nejvhodnejsi uterka z mikrovlakna a nejaky cistici prostredek. Lze pouzit napr. toto? https://www.alza.cz/clean-it-antistatic ... 624537.htm . Televizi mam Samsung QLED, ostatni obrazovky jsou LCD. Pripravek udava, ze jej lez pouzit na oba typy. Lze tez postupovat napr. podle tohoto navodu? (uzivatel Jirka) https://www.zive.cz/poradna/jak-vycisti ... =1#4273486
Jak vycistit ostatni casti? Napr zadni stranu obrazovky atd.? Mohu aplikovat stejny postup jako v pripade obrazovky?
Ohledne pocitace/notebooku
Mam pc skrin a v ni je uz dost prach. Take na klavesnici meho pc a notebooku je prach a jine necistoty. Jak tyhle spravne vycistit? Cetl jsem, ze nejlepsi na vycisteni PC je stlaceny vzduch. Jelikoz nemam kompresor, ani pristup k nejake hadici s takovym vzduchem, zbyva si takovy vzduch poridit. Nasel jsem tohle, lze to pouzit? https://www.alza.cz/alza-air-duster-600-ml-d7056491.htm. No a ted jak spravne PC vycistit? Vim o nutnosti uzemneni kvuli staticke elektrine. Mohu napr. otrit soucastky necim, a pokud ano, cim? Nejake zkusenosti s rozebiranim PC mam, ale radeji se zeptam. Mohu postupovat napr. podle tohoto navodu? https://www.alza.cz/jak-vycistit-pocitac a tohoto v pripade NB? https://www.alza.cz/cisteni-notebooku
Ohledne zasuvek
Na nekterych mych zasuvkach je docela silna vrstva spiny. Lze ji nejak odstranit? Pokud ano, jaky je postup? Predpokladam napred vypnout jistice, abych se vyhnul urazu. Nebo to radeji nedelat a nekoho zavolat? Na druhou stranu, alespon co se obrazovek a pocitace tyce, mi prijde zbytecne je nosit nekam do servisu, jen aby mi je vycistili...
Za prinosne odpovedi predem dekuji.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod ITCrowd » 15 dub 2022 12:08

vlažná voda s jarem a v tom namočený hadřík - vlhký, ne, že z něj bude kapat, a opatrně setřít.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
LosMajos
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 663
Registrován: prosinec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod LosMajos » 15 dub 2022 13:44

Prakticky vše umývám hadříkem z mikrovlákna namočeným ve vlažné vodě a jak už bylo řečeno, vlhkým, ne aby to z něho teklo. Jar jsem nikdy nepotřeboval pokud to fakt není extrémně zaprasený. Zásuvky si pro klid duše při čištění vypni.. Jenom PC zevnitř bych mokrým hadrem fakt nebral, bohatě stačí ten stlačenej vzduch.
Don’t panic, it’s organic!

Intel Core i5-10400F, Gigabyte GTX 1660 Super OC, HyperX Predator 16GB (2x8GB) DDR4 2666 CL13, Seasonic CORE GM-500 - 500W, ASRock B460M PRO4 - Intel B460, Kingston A2000, M.2 - 1TB, Arctic Freezer 34 eSports, Ducky Shine 7 MX silent red, Endgame Gear XM1.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod Karrex » 15 dub 2022 14:03

Já bych stlačený vzduch v pixle nebral, člověk s tím musí být hodně opatrný, aby náhodou nevytlačil hodně studený, který udělá bílej flek, často i mokrý, který ten prach akorát udělá hůř odstranitelný. Kámoš ho používal 2 roky a bylo peklo to odstranit ty fleky všude a z mřížek filtrů to nešlo vůbec, protože se tam nedalo dostat bez umývání.

Já koupil nejlevnější přenosný kompresor sheppach a mám klid napořád. Když jsem si spočítal cenu, tak se to vyplatí.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod SGvagon » 17 dub 2022 13:53

Osobně jsem doma prach z elektroniky přestal utírat a pouze jej odstraňuji prachovkou z této sady https://www.czc.cz/sencor-scl-2100-cist ... 46/produkt a přijde mi to jako lepší řešení. Utírám již pouze stoly kolem elektroniky, abych ji náhodou tekutinou nebo vlhčenými ubrousky nepoškodil.
Napadaný prach do zásuvek, rozbočovačů a pod. profouknu pusou nebo stlačeným vzduchem a zbytek zametu :-) .
Asi bych v tom nehledal žádnou vědu.

RagX
Level 2
Level 2
Příspěvky: 200
Registrován: srpen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod RagX » 18 dub 2022 01:49

Četl jsem, že by se třeba obrazovka měla profouknout vzduchem, aby se odstranil prach, který by mohl poškrábat horní vrstvu a potom teprve vlhčeným hadrem utřít, osobně používám od Pikatec mikro hadřík, který je super.

Uživatelský avatar
vojak3
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1115
Registrován: duben 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod vojak3 » 18 dub 2022 02:28

Obrazovky: zkoušel jsem X čističů a nejvíce mě vyhovuje tenhle https://m.alza.cz/aq-sonorous-cleaning-kit-d514243.htm

PC: já používám stlačený vzduch ale je pravda že stim musíš umět zacházet a zrovna levné to není takže taky uvažuji o kompresoru.

Klávesnice: rozebrat a jednotlivé klavesi naházet do vlažné vody s kapkou jaru. Následně to rukou propereš a pořádně usušíš (než to rozebereš tak si to vyfot).

Zásuvky: já si namočím hadřík do vody pořádně vyždímu(aby nekapala voda) a prostě to otřu. Jak už někdo psal pro klid duše můžeš vyhodit jističe.
Windows 11 PRO 64bit, Základní deska: Asus Strix B550-F Gaming, CPU: AMD Ryzen 5 5600, Grafická karta: ASUS TUF GAMING GeForce RTX 3060 Ti O8G GDDR6X, Ram: Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16, Disk: Kingston KC3000 NVMe 1TB, Chladič: Endorfy Fera 5, Zdroj: MSI MPG A650GF

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Cisteni elektrickych zarizeni

Příspěvekod SGvagon » 18 dub 2022 16:32

RagX : Tyhle hadříky z mikrovláken nejsou příliš šetrné. Když už otírat dejme tomu displej monitoru, tak jemným hadříkem od brýlí. Osobně mi nabíhá husí kůže, když tyto hadříky beru do rukou, jak se jakoby začnou zadrhávat do kůže :D .


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • PC po čištění se rozjede bez obrazu
    od Mallwerick » 18 bře 2024 11:24 » v Problémy s hardwarem
    6
    789
    od Mallwerick Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 13:18
  • Downgrade W10 na W7 kvůli čištění PC
    od Gudernatsch » 08 dub 2024 11:23 » v Windows 11, 10, 8...
    18
    3138
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 22:19
  • Jaký kompresor na čištění PC a elektroniky pro rok 2024
    od Ondras66 » 23 úno 2024 00:47 » v Vše ostatní (hw)
    10
    1345
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    01 bře 2024 23:17
  • Windows 8.1 - nejde spustit nástroj čištění disku
    od Kaisinel » 23 zář 2023 12:50 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1448
    od Kaisinel Zobrazit poslední příspěvek
    23 zář 2023 14:41
  • odpojují se USB zařízení Příloha(y)
    od yaa » 22 úno 2024 16:24 » v Problémy s hardwarem
    25
    2515
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 úno 2024 18:34

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů