Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Romaine » 02 črc 2010 15:02

Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Jako běžná uživatelka PC, nyní notebooku s Windows 7 Home Premium (doba používání více jak 1 rok), jsem se rozhodla (i po několika žádostech), že upravím svoji předešlou recenzi tohoto systému.

Můžete navštívit Windows 7 forum v angličtině.


1. INSTALACE:

Nejprve (před zakoupením W7) je vhodné ověření, zda váš PC/notebook zvládne W7. K tomu použijte tento nástroj. Zjistí vám, jak na tom jste a doporučí vhodnou verzi pro vás.

    Uváděné minimální požadavky:
    - procesor 1GHz;
    - 1GB operační paměti RAM;
    - 16GB volného místa na disku;
    - grafická karta s podporou DirectX 9.

Samotná instalace W7 je opravdu velice jednoduchá a pokud se jedná o čistou instalaci (ne upgrade) je také velmi rychlá (oproti instalaci Win XP snad o 1/3 rychlejší) a to včetně zformátování disku. U mě probíhala vždy cca 15 – 20 min. (PC/netbook).

Při instalaci si volíte jazyk systému, typ instalace (upgrade/uživatelská = čistá instalace), na jaký disk či oddíl se W7 nainstalují – zde je možnost formátu disku či upravení oddílů disku, podle typu instalace. Pro zpřístupnění širší nabídky – tedy formátování či rozdělení disku, musíte rozkliknout nabídku dalších nastavení disku. Po zvolení disku či oddílu k instalaci systému naběhne instalace systému, kopírují se soubory, PC se v průběhu instalace restartuje a instalace pokračuje. V této fázi si také systém stáhne potřebné ovladače. V průběhu instalace se taky nastavují uživatelské jméno, jméno PC, případně heslo, zadává se product key, nastavení stahování aktualizací, nastavení času a nakonec také připojení k síti. Zde volíte skupinu domácí (použití doma), pracovní (v zaměstnání) či veřejná (internetové kavárny, knihovny, škola). Doporučena je síť veřejná, pokud si nejste jisti použitím. Následuje již spuštění systému.


2. PO SPUŠTĚNÍ SYSTÉMU

Po spuštění systému doporučuji upravit si základní vzhled. Po kliknutí pravým myšítkem na plochu spusťte nabídku přizpůsobit a nastavte si tapetu plochy, barvy, spořič. Je zde několik různých témat na výběr. Po kliknutí pravým myšítkem na hlavní panel a vybráním vlastností se dostanete k úpravě hlavního panelu, nabídky start a panelů nástrojů. Dále doporučuji vypnutí nebo snížení stupně ochrany UAC (Ovládací panely – Uživatelské účty – změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů – poté restart PC).


3. OVLADAČE

Ovladače si systém stáhl sám. Pokud disponujete CD s originálními ovladači je možné si nainstalovat tyto nebo si originální ovladače stáhnout ze stránek výrobce.


4. ZÁLOHA ČISTÉ INSTALACE

Nyní je možné provést zálohu čisté instalace systému pro rychlou obnovu, osobně ale považuji za lepší zálohovat až po instalaci základních, pro vás důležitých programů např. antivir, prohlížeč, kancelářské programy apod.

Postup zálohy:
START – Ovládací panely – Zálohování a obnovení – Nastavit zálohování – zde vyberte, kam se má záloha uložit – vyberte, zda zálohu nastaví sám systém nebo zda si chcete vybrat, co se má zálohovat – v tabulce zkontrolujte nastavení zálohování a pokud je vše v pořádku, můžete zálohování spustit.

Celý proces je dobře popsán a případně odkazuje na nápovědu.


5. INSTALACE PROGRAMŮ

    Dalším krokem je instalace vámi zvolených programů. Doporučuji jako první instalovat:
    - antivir (osobně jsem maximálně spokojená s Eset Smart Security, nebo lze použít free antivir např. Microsoft Essentials);
    - pokud nechcete používat nový Internet Explorer 8, nainstalujte vámi preferovaný prohlížeč (osobně doporučuji Firefox 3, který lze pomocí doplňku, tzv. pluginů upravit přesně podle uživatelových představ);
    - balík kancelářských programů např. MS Office, Open Office, apod.;
    - EVEREST - zobrazení konfigurace a diagnostika počítače;
    - CCleaner - výborný free program pro čištění PC;
    - program pro vypalování - např. Nero, Ashampoo Burning Studio apod.;
    - dále váš oblíbený audio a video přehrávač, pokud nepoužíváte Windows Media Player;
    - vámi preferovaný program pro úpravu fotek a obrázků (nyní do W7 možno stáhnout z webu MS Windows Live Fotogalerii, která kromě prohlížení obrázků zvládá i základní úpravu jako např. odstranění červených očí, nastavení jasu, ořez obrázku, vyrovnání apod.);
    - a další pro vás důležité, myslím opravdu ty důležité, často užívané programy.
    Pozn.: proveďte veškerá nastavení těchto programů, pokud hodláte systém zálohovat až s těmito programy.

Nyní doporučuji provést zálohu systému a vytvoření bitové kopie systému, která je popsána v bodě 4. A poté doinstalovat ostatní programy, které používáte.


    Pokud některý program nejde nainstalovat, tak vyzkoušejte:
    - kliknout pravým tlačítkem myši na instalační soubor;
    - vybrat Odstranit potíže s kompatibilitou a zde:
    - odkliknout první obrazovku kliknutím na další;
    - vybrat: program pracoval v starší verzi systému Windows;
    - vybrat systém, ve kterém jste program používali;
    - dobrat se tlačítky „další“ k automatickému spuštění instalace programu:
    a) pokud instalace a spuštění programu proběhlo úspěšně, tak v tabulce troubleshoot vyberte možnost uložit;
    b) pokud při instalaci nebo spuštění programu se chyba opět vyskytla, tak zkuste dát možnost změnit nastavení a postupujte stejně, jen v první tabulce zaškrtněte ještě poslední možnost, že problém se tady nevyskytuje (toto pomohlo vždy).

    Nebo druhá, rychlejší, možnost:
    - kliknout pravým tlačítkem myši na instalační soubor;
    - vybrat vlastnosti – kompatibilita – nastavit potřebné – OK
    - spustit instalaci
    Je možno měnit a zkoušet, co zabere.


6. NÁVODY

Komu chybí klasický panel rychlého spuštění, tak zde je návod na jeho spuštění.


Nyní nějaký čas TechNet vydává každý čtvrtek článek s tipy na W7. Některé jsou známé, jiné naprosto jednoduché, jiné mohou být užitečné. Vybírám ty, které mě osobně zaujaly. Ostatní možno dohledat zde.

114. - Jak se přihlásit k Windows 7, když zapomenete heslo:
Jestliže se k PC přihlašujete pomocí hesla, zde je možnost jak se postarat o to, abyste ho obnovili. Můžete si vytvořit speciální médium, které vám vždy pomůže s jeho obnovením.
Vytvoříte ho pomocí Průvodce při zapomenutí hesla.

Klikněte na Start › Ovládací Panely › Uživatelské účty.

Otevře se okno, kde na levé straně naleznete položku Vytvořit disketu pro resetování hesla.

Tím spustíte průvodce, který vás provede krok po kroku vytvořením média (disketa, USB flash disk). Při zapomenutí hesla pak stačí médium vložit do PC a do přihlašovacího dialogu zadat špatné heslo. Následně klikněte na odkaz resetovat heslo (musíte mít vložené médium v PC). Spustí se Průvodce vytvořením nového hesla, který vám umožní vytvořit heslo jiné.


116. - Jak obnovit otevřené složky po přihlášení k Windows
Musíte-li vypnout PC či se z Windows odhlásit zrovna v době, kdy máte otevřených několik složek, pak je to jistě hodně nemilé. Přijdete tak o zobrazené informace, které při příštím přihlášení budete muset znovu načíst. Můžete však zkusit využít následující postup, díky kterému se složky při příštím přihlášení k počítači opět samy otevřou.

Otevřete Průzkumníka Windows (Windows + E), stiskněte klávesu F10 a v hlavní liště klikněte na Nástroje. Z menu vyberte Možnosti složky. Přepněte se na kartu Zobrazení a
zatrhněte řádek Obnovit předchozí složky při přihlášení a pak klikněte na OK.


120. - Jak nastavit vybranou složku jako výchozí pro instalaci programů
Instalujete-li programy nebo hry, pak jistě víte, že standardní cesta pro umístění souborů je
C:\Program Files. Používáte-li pro ukládání dat jinou složku a nechce se vám stále zadávat právě toto umístění, upravte si v editoru registru cestu. Spusťte editor a vyhledejte klíč:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion.

Na pravé straně se nachází položka s názvem ProgramFilesDir. Poklikejte na ni a do řádku Údaj hodnoty vložte cestu, která se má používat pro instalované aplikace. Ale pozor, složka, kterou zadáte, se musí na jednotce před instalací programů nacházet, jinak je vráceno chybové hlášení.

Pozn.: tento tip jsem zkoušela, ovšem pro mě není vyhovující, protože se mi zde instalovaly i věci, které jsem naopak chtěla v původní Program Files, takže pro mě zůstává ruční volba, kam se má program instalovat tou lepší volbou. Proto si tento krok DOBŘE PROMYSLETE!


142. - Jak na výpis složek a souborů do textového souboru
Jistě jste se už setkali s potřebou někam zaznamenat strukturu svých složek, případně souborů. Manuální přepisování však není dvakrát efektivní a tak může přijít vhod jednoduchý postup.

Stačí, když kliknete na Start do řádku Prohledat programy a soubory vepíšete příkaz cmd a odešlete ho. Otevře se Příkazový řádek. Přesuňte se pomocí příkazů do adresáře, ze kterého chcete udělat výpis. Teď již stačí vložit speciální příkaz dir > vypis.txt. Tím jste provedli výpis z aktuálního adresáře do souboru s označením vypis.txt.


143. - Jak rychleji zobrazit náhled okna aplikací hlavního panelu
Windows 7 umožňují po přejetí myší kurzorem na hlavním panelu ukázat náhled právě otevřeného okna. Chvilku to však trvá, než se objeví (přesně 400 milisekund = 0,4 ). Chcete-li tento čas zkrátit, nebo naopak prodloužit, stačí udělat menší změnu v registru Windows.

Spusťte editor systémového registru (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište regedit, odešlete) a vyhledejte větev

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced.

Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako ExtendedUIHoverTime. Poklikejte, přepněte se na desítkovou soustavu a přiřaďte jí vlastní údaj v milisekundách (např. 1 000 = 1 sekunda). Změny se projeví po restartu PC.


199. - Jak rychleji ukončit Windows 7
Při vypínání PC ukončuje Windows 7 postupně všechny otevřené aplikace a spuštěné služby.
Doba pro jejich ukončení je standardně nastavena na 12 sekund (12 000 milisekund). Chcete-li tento proces urychlit, postupujte takto. Klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory zadejte příkaz regedit, který odešlete.

Zobrazí se editor registru a vy přejděte na klíč

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control.

Na pravé straně poklikejte na hodnotu WaitToKillServiceTimeout a zadejte nový údaj v milisekundách (doporučujeme 10 000 milisekund, nedoporučujeme však příliš nízký a už vůbec ne 0). Změny se projeví po restartu PC.


DALŠÍ NÁVODY:

Další ikony ve složce tento počítač!
Stačí stáhnout soubor na konci tohoto článku (Download Registry Scripts) a pak co chcete sloučit s registrem - nemusíte se "prokousat" celým článkem.


Zajímavé rozšíření kontextové nabídky, když při označení PRAVÝM TLAČÍTKEM na souboru nebo složce podržíte současně SHIFT. Rozšíření nabídky Odeslat.

Jestliže si budete chtít rozšířit stálou nabídku Složky Odeslat, můžete si v Total Commanderu natahat do této složky různé ZÁSTUPCE programů nebo složek!

Cesta ke složce Odeslat:
C:\Users\Jméno\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\SendTo\


Trik, aby se otevřela složka - Počítač či Dokumenty, nebo i jiné složky, když klikneme na hlavním panelu na složku Windows Explorer. Přednastavená je knihovna.

Ve Windows 7 na hlavním panelu klikneme pravým na složce WindowsExplorer (připnutá k hlavnímu panelu), vybereme vlastnosti.

Do řádku Target (cíl, úkol,..) pak vložíme tyto možnosti:

My Computer
%SystemRoot%\explorer.exe /E,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}

My Documents
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}

Recycle Bin
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Network Neighborhood
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{208D2C60-3AEA-1069-A2D7-08002B30309D}

Default Web Browser or Navigator (IE, Firefox, Safari, Google Chrome)
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{871C5380-42A0-1069-A2EA-08002B30309D}

Computer Search Results Folder
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{1F4DE370-D627-11D1-BA4F-00A0C91EEDBA}

Network Search Results Folder
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{E17D4FC0-5564-11D1-83F2-00A0C90DC849}

Web Folders
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{BDEADF00-C265-11D0-BCED-00A0C90AB50F}

Control Panel
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

Printers and Faxes
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

Scanners and Cameras
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{E211B736-43FD-11D1-9EFB-0000F8757FCD}

Fonts
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524152}

Network Connections or My Network Place
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}

Administrative Tools
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{D20EA4E1-3957-11d2-A40B-0C5020524153}

Tasks Scheduler
%SystemRoot%\explorer.exe /N,::{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}\::{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}


7. ZÁVĚR

Windows 7 považuji za opravdu rychlý systém, vhodný i pro začínající uživatele, protože jeho ovládání je velmi intuitivní. Navíc má pěkný vzhled, možnost zprovoznit aplikace určené jen pro Win XP, různé miniaplikace apod. Každý si v systému jistě najde své pro, ale i proti. Já jsem jen a jen pro. Přesto doporučuji spíše pro PC s pamětí alespoň 2 GB (minimální požadavek je 1 GB).


8. OSOBNÍ HODNOCENÍ

    Líbí se mi / jsem spokojená:
    - se vzhledem;
    - rychlostí;
    - hodně dostupných nastavení;
    - nová hra Mahjong již v systému;
    - moc se mi líbí miniapliakce, hlavně počasí, které je opravdu přesné;
    - režim kompatibility pro programy funkční v jiné verzi Windows.

    Nelíbí se mi:
    - původní nastavení hlavního panelu s velkými ikonami a celkově široký hlavní panel (pro mě první změna v systému);
    - chybějící klasický panel rychlého spuštění (lze přidat viz výše).


9. Stáhnutí:

Windows 7již nejsou od začátku jejich prodeje volně ke stažení k jejich testování. Pokud chcete systém vyzkoušet, tak pište SZ.


ZAKAZUJI ZDE VE FORU ŽÁDAT O ODKAZY NA STAŽENÍ WINDOWS 7 NEBO SE PTÁT, JAK JE AKTIVOVAT, POKUD SE NEJEDNÁ O AKTIVACI LEGÁLNÍ!!!



10. Novinky:

* Chystá se Service Pack 1 pro W7. Odkaz na jeho stažení v beta verzi najdete zde.



Máte-li nějaké připomínky, návrhy, nápady apod. pište je níže do dizkuze.
Naposledy upravil(a) Romaine dne 02 črc 2010 17:59, celkem upraveno 4 x.
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Reklama
Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Romaine » 02 črc 2010 15:03

Užitečné odkazy:

Průvodce zálohováním dat.

Obnovení Windows 7 ze zálohy.




PROZATÍM HOTOVO, PŘIJÍMÁM NÁVRHY, NÁPADY A DOPORUČENÍ. ZDE NEBO SZ.
Naposledy upravil(a) Romaine dne 02 črc 2010 17:02, celkem upraveno 2 x.
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Romaine » 02 črc 2010 15:03

Rezervováno.
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Uživatelský avatar
Owner
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7260
Registrován: červenec 07
Bydliště: Třinec
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Owner » 02 črc 2010 16:50

http://www.zive.cz/clanky/sp-1-pro-wind ... fault.aspx
U toho SP1 se podívej na datum uveřejnění článku.
Apríl. :D
Fallout fan | HJT | MWAV | CCleaner | Provozuji Minecraft server Minecore.cz | Osobní blog
Notebook: Thinkpad X200s - 12", Core2Duo L9300, 9cell, 240GB SSD, 5GB DDR3
PC: AMD Phenom II X6 1055T, 12GB DDR3, AMD 6870, 500GB Seagate 7200.12

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Romaine » 02 črc 2010 17:04

Dík, tento jsem jen nyní prolítla - moje chyba. Dík za upozornění.
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!

Uživatelský avatar
Romaine
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1754
Registrován: prosinec 07
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Windows 7 – recenze, návod, doporučení, informace

Příspěvekod Romaine » 03 zář 2010 13:23

http://www.itdnes.cz/data.aspx?m=softwa ... ws7expired

Zde, pokud jste studenti můžete mít Win 7 Pro za celkem dobrou cenu řekla bych!

A taky office 2010 pro plus (ale dodání aktuálně až koncem září):

http://www.itdnes.cz/software-detail.as ... ITE&typ=sw
Acer TimelineX 4820T - OS: Windows 7 HP x64. / HTC Wildfire S Purple
*Když píšu bez diakritiky, tak jsem tu přes mobil!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak stáhnout celý tento návod z webu?
    od Peťa » 15 srp 2024 16:24 » v Internet a internetové prohlížeče
    6
    5871
    od Peťa Zobrazit poslední příspěvek
    16 srp 2024 08:52
  • Doporučení pecky BT s tlačítkem
    od pikaso.andreas » 11 led 2025 09:53 » v Vše ostatní (Off topic)
    0
    3200
    od pikaso.andreas Zobrazit poslední příspěvek
    11 led 2025 09:53
  • Recenze Asus ProArt LC360 Příloha(y)
    od KingGustavo » 29 pro 2024 14:38 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    2755
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 pro 2024 15:17
  • Výběr a doporučení herní prebuild sestavy, AlzaPC?
    od Marek Klus » 16 říj 2024 19:06 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1589
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 říj 2024 07:46
  • Recenze Asus RT-BE58U – připraven na budoucnost
    od KingGustavo » 02 říj 2024 18:41 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    3435
    od BL!zZard Zobrazit poslední příspěvek
    03 říj 2024 18:24

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti